Skóra na stopach, a w szczególności na piętach jest grubsza i bardziej wytrzymała niż na innych częściach ciała. To dlatego, że to właśnie na nich przez większość dnia wspiera się cały nasz ciężar. Jednak przesadnie zgrubiała, bardzo sucha i pękająca skóra pięt to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tą przypadłością.

Pękające pięty — poważny problem?

Stopy codziennie obciążone są wielkim wysiłkiem. Jeśli o nie nie dbamy to prędzej czy później może dotknąć nas problem pękających pięt. Warto wiedzieć, że to nie tylko kwestia estetyki. Pękająca skóra to istne zaproszenie dla zarazków, infekcji i zakażenia organizmu. Nieleczone pękanie pięt może doprowadzić do powstawania w tym miejscu ropnej wydzieliny i krwawienia, czemu towarzyszy ból a niekiedy także i poważniejsze powikłania. Dlatego z pękającymi piętami bezwzględnie należy walczyć!

Warto wiedzieć, że pękaniu pięt sprzyja głównie nasz styl życia. Dolegliwość ta może towarzyszyć nieprawidłowej diecie (niedobór w szczególności witaminy A, za mała ilość spożywanych płynów), łuszczycy, grzybicy, nadwadze, cukrzycy. Ponadto wpływ na jej powstawanie mogą mieć deformacje kostne, uwarunkowania genetyczne czy nieodpowiednie obuwie albo po prostu zaniechanie lub nieodpowiednia pielęgnacja.

Pękające pięty — co robić?

Jeśli skóra naszych pięt jest tak sucha, że zaczyna pękać, to nie ma na co czekać. O ile w początkowym stadium spróbować możemy peelingów i nawilżania w zaciszu domowym, o tyle w przypadkach zaawansowanych konieczna już będzie wizyta u specjalisty, czyli lekarza podologa. Lekarz obejrzy nasze stopy fachowym okiem i zaleci odpowiednie leczenie, zabiegi oraz pielęgnację. Doradzi także co do profilaktyki. Kompetentnego podologa w naszej okolicy najłatwiej znaleźć za pomocą witryny podolodzy.pl. Warto udać się do gabinetu jak najszybciej i oddać swoje stopy pod fachową opiekę, na pewno nie pożałujemy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFantazja dodająca smaku
Następny artykułModa na pokemony