Rzadko trafia się osoba, która otwarcie deklaruje brak pociągu do słodyczy. Domowe ciasta oraz placki są znacznie zdrowsze od fabrycznie produkowanych na masową skale łakoci. Doskonale nadają się na deser i bywają symbolem wielu podniosłych chwil. Nikt nie wyobraża sobie przyjęcia urodzinowego bez tradycyjnego zdmuchiwania świeczek na torcie. Czasem symbolicznie wystarczy jedna mała babeczka ale częściej ludzie prześcigają się w fikuśnych dekoracjach cukierniczych. Ważnym ich elementem są różnorodne figurki na tort dostosowane do każdej okazji. Mały samochodzik dla zdobywcy prawa jazdy, imitacja hostii podczas Pierwszej Komunii Świętej czy małe buciki dla spodziewających się potomstwa to tylko niektóre symbole dekorujące uroczyste smakołyki. Aby odnieść sukces cukierniczy niezbędna jest ogromna wyobraźnia.

Najpopularniejsze słodkie dekoracje

Dosyć popularne lecz nie oklepane są motywy umieszczające lalki na szczycie okrągłego ciasta. Smakołyk wygląda wówczas jak ich suknia, a małe dziewczynki oprócz pysznego urodzinowego tortu zyskują nową zabawkę. Figurki na tort mogą być  jadalne. Często najpopularniejszy wzorzec zaczerpnięty z weselnych przyjęć przedstawiający młodą parę  wykonany jest z masy cukrowej. Oczywiście na rynku dostępne są modele uniwersalne, które różnią się jedynie kolorem włosów świeżo upieczonych małżonków. Dla zasobniejszych portfeli oferta jest nieograniczona włącznie z możliwością wydrukowania w 3D zdjęcia autentycznej młodej pary ze wszystkimi detalami urody. Takie figurki na tort mogą stanowić doskonałą pamiątkę tego ponoć najważniejszego dnia w życiu każdego małżeństwa. Jeśli wykonane są z plastiku lub innego trwałego tworzywa sztucznego mogą przetrwać całe lata i pojawiać się na ciastach lub deserach dla uczczenia każdej kolejnej rocznicy tego wyjątkowego dnia. Mogą tez stanowić obiekt pożądania dzieci pragnących wybudować z klocków dom dla miniaturowych przedstawień własnych rodziców. Wówczas nie powinny się gniewać, że nie były na ślubie. Dzięki fantazji mogą urządzić przyjęcie weselne każdego dnia według scenariusza zgodnego z własnym wyobrażeniem.

Realne czy jadalne

Rozwijając kunszt cukierniczy wiele osób zajmujących się wykonywaniem figurek na torty okolicznościowe osiąga artystyczną perfekcje. Wówczas odróżnienie na przykład kwiatów wykonanych z masy cukrowej od plastikowych lub żywych bywa nie lada problemem. Podobnie jest z napisami drukowanymi na opłatku. Wielu smakoszy boi się skosztować tego dzieła by nie narazić się na śmieszność poprzez próbę jedzenia czegoś co temu nie służy. Warto więc serwując deser dla upamiętnienia jakiejś chwili głośno i wyraźnie zaznaczyć czy ozdoby są w całości jadalne. Istotnym jest tez nie mieszanie na jednym cieście cukrowych i plastikowych ozdób by komuś przez pomyłkę one nie zaszkodziły. Fantazyjne figurki na tort potrafią znacznie podnieść wartość smakołyku i rozbudzić apetyt nawet najmniejszych łasuchów. Często bowiem mówi się, że ktoś może jeść oczami, warto wic pamiętać również o pilnowaniu smak takiego deseru aby ładny wygląd nie był jedynym atutem wyobraźni cukierniczej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]