Zabezpieczenie drzwi przesuwnych

Małe dzieci rozwijają się bardzo dynamicznie. Pragnąc poznawać świat, chętnie eksplorują swoje otoczenie. Niestety, czasami ciekawość okazuje się niebezpieczna. Zdarzają się sytuacje, że maluch interesuje się ostrymi krawędziami mebli lub nawet gniazdkami elektrycznymi. Jako rodzic z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę. Prawdopodobnie wszystkie newralgiczne elementy w Twoim domu są już zabezpieczone. Ale czy dotyczy to także drzwi przesuwnych?

Dlaczego drzwi przesuwne są niebezpieczne dla małych dzieci?

Zdolność do rozumienia związków przyczynowo-skutkowych w przypadku ludzi kształtuje się stosunkowo długo. Z tego powodu dzieci nie zdają sobie jeszcze sprawy z potencjalnych niebezpieczeństw. Po prostu nie posiadają wiedzy ani na tyle rozwiniętej wyobraźni, aby uzmysłowiać sobie skutki swoich działań. Przykładowo, nie są świadome, że ogień parzy. 

Z kolei dla dorosłych większość zagrożeń jest oczywista. Troskliwi rodzice eliminują więc z otoczenia swojej pociechy wszelkie elementy, które mogą zaszkodzić jej w jakikolwiek sposób. Niestety, nawet najbardziej zachowawczy rodzice, często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie kryje się w posiadaniu drzwi przesuwnych.

Obecnie drzwi przesuwne znajdują się w bardzo wielu domach. I nic dziwnego! Są niezwykle komfortowe w użytkowaniu i można je zainstalować niemal wszędzie. Korzystanie z nich wcale nie jest jednak intuicyjne dla małych dzieci. Przede wszystkim wiedziony ciekawością maluch, może je nieopatrznie otworzyć, a następnie zamknąć, nie zabierając wcześniej rączki z prowadnicy. Zdarza się, że takie sytuacje prowadzą do poważnych skaleczeń i urazów. 

Inną kwestią jest dostęp do potencjalnie zagrażających przedmiotów. Wchodząc do szafy, dziecko może natknąć się na ostre elementy oraz sprzęty elektryczne, a w niektórych przypadkach także na toksyczne środki czystości… To z kolei niekiedy kończy się tragedią.

Bezpieczeństwo dziecka

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drzwi przesuwne przed dzieckiem, mamy dobrą wiadomość! Istnieje rozwiązanie, które jest zarówno skuteczne, jak i proste w instalacji. Chodzi o specjalne zabezpieczenie do drzwi przesuwnych. Blokada tego typu nie pozwala maluchowi na rozsuwanie drzwi, chroniąc go zarówno przed przytrzaśnięciem rączki, jak i wtargnięciem w nieodpowiednie miejsce (np. do wnętrza szafy). 

Aby zamocować zabezpieczenie, zwykle wystarczy taśma samoprzylepna. Łatwy montaż sprawia, że można je przyczepić nawet w trakcie porannej kawy. W tym celu odtłuść mebel, a następnie przymocuj do niego blokadę do drzwi przesuwnych za pomocą kawałka taśmy. W ten sposób nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo swojej pociechy, ale także uchronisz się przed bałaganem. Ostatecznie, dziecko, które nie będzie mogło dostać się do szafy, nie będzie także mogło rozrzucać Twoich ubrań i innych przechowywanych w niej przedmiotów!

[Głosów:1    Średnia:5/5]