Rozwój naszego dziecka jest najważniejszy. Kupując mu zabawki i bawiąc się z nim staramy się, aby wszystkie jego zmysły zostały pobudzone i żeby rozwijało się w prawidłowym tempie. W pewnym momencie możemy pomyśleć nad pierwszym rowerkiem dla dziecka.
Obecnie na rynku aż roi się od różnorodnych modeli, kolorów, wzorów, akcesoriów. Jak więc wybrać ten odpowiedni? Ważne, aby rowerek zachęcał dziecko do jeżdżenia, aby nie straciło nim szybko zainteresowania.
Dobieramy wielkość rowerka
Na początek warto zapoznać się z ofertą rynkową oraz sugestiami producenta – przy każdym rowerku jest określony wiek. Wiadomo jednak, że dzieci rozwijają się inaczej, dlatego też koniecznie na zakupy wybieramy się razem z naszą pociechą. Należy zmierzyć wewnętrzną długość nóżki. Nie bójmy się poprosić sprzedawcę o pomoc, posiada on fachową wiedzę na ten temat i pomoże dobrać nam odpowiedni sprzęt dla malucha.
Pierwszy rowerek
Jeśli chcemy, aby już od pierwszych lat życia dziecko zainteresowało się tym sprzętem, kupmy mu rowerek biegowy. Nie zawiera on układu napędowego: pedałów, korby, łańcucha oraz przerzutek. Jego zadaniem jest nauczenie dziecka równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Dzięki temu możemy w późniejszych latach ominąć etap jeżdżenia na dodatkowych dwóch, małych kółkach. Dziecko może samo kontrolować kiedy chce się odepchnąć, podeprzeć, czy zahamować. Dodatkowym plusem jest jego waga – rowerki biegowe są bardzo lekkie dzięki braku obecności układu napędowego. Zapewne na początku sporo nanosimy się pojazdu naszego dziecka, co nie sprawi nam jednak trudności. Niektóre modele są wyposażone w tylny hamulec, dzięki czemu dziecko od początku się do niego przyzwyczaja. Rowerki biegowe przeznaczone są zazwyczaj dla dzieci w wieku od 2 do 4 roku życia. Koszt – około 100 złotych.
Kolejny etap – „prawdziwy” rowerek
Kiedy nasze dziecko ma około 1 metra wzrostu można zacząć myśleć o pierwszym poważnym rowerku. Jeśli wcześniej jeździło na rowerku biegowym nie musimy kupować dodatkowych bocznych kółek. Najlepszym rozwiązaniem będą rowerki na kołach 16-calowych z pedałami i układem hamulcowym. Za taki rowerek zapłacimy około 160 złotych.
Prawie dorosły rower
Ten rodzaj roweru najczęściej nazywany jest humorystycznie „komunijnym” bo nadaje się dla dziecka w wieku, w którym przystępuje do I Komunii Świętej, najczęściej stanowi także prezent. Ten rower wygląda już prawie jak normalny duży rower, ma 24-calowe koła, nadaje się dla dziecka, które ma minimum 120 centymetrów wzrostu. Powyżej 145 centymetrów już należy pomyśleć o zmianie na dorosły rower. 24-calowy wariant ma pełen układ hamulcowy – oświetlenie, najczęściej dzieci chcą mieć już przerzutki i hamulec ręczny. Taki rower to wydatek rzędu 500 złotych.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Rower to jedno, ale nie możemy zapomnieć o odpowiednich akcesoriach, chroniących Twoje dziecko podczas upadku:
- Kask – musi mieć odpowiedni rozmiar, zapewniać komfort i bezpieczną jazdę. Dziecko samo może wybrać kolor lub wzór, bo jest w czym wybierać, a to dodatkowo zachęci go do noszenia kasku. Tym sposobem wyrobi sobie nawyki bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Koszt takiego kasku – około 50 złotych.
- Ochraniacze – na kolana, łokcie, czasem także kość ogonową. Bardzo ważne, aby miały odpowiedni rozmiar, tylko wtedy skutecznie uchronią dziecko przed zrobieniem sobie krzywdy. Komplet ochraniaczy kosztuje około 25 złotych.
- Odblaski i światła – jeśli planujemy wycieczki rowerowe z dziećmi i mogą zdarzyć się powroty wieczorową porą koniecznie musimy zaopatrzyć rowerek w odblaski oraz światła, aby dziecko było dobrze widoczne na drodze. Wiąże się to z niewielkim wydatkiem – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
- Musimy mieć pewność, że rowerek wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i jest bezpieczny dla naszego dziecka. Musi być stabilny, trwały, dobrze wykończony, bez ostrych krawędzi. W innym wypadku dziecko łatwo może zrobić sobie krzywdę.
- Mogą także przydać się specjalne rękawiczki rowerowe.
- Uchwyty kierownicy powinny być wykonane z materiałów zabezpieczających ręce dziecka przed urazami, otarciami, oraz podczas przechowywania roweru w domu.
- Aby rower prowadziło się stabilniej można zamontować ogranicznik skrętu, dzięki czemu kierownica skręci wyłącznie do pewnego momentu.
- Jeśli w rodzinie są jeszcze młodsze dzieci warto pomyśleć o rowerku z pełnymi kołami, by uchronić maleństwo przed wsadzeniem ręki w szprychy.
- Nie wybieramy rozwiązań typu „rower po starszym dziecku”. Każdy rower musi być dopasowany odpowiednio do wzrostu i wieku dziecka.
Jeśli idziemy z dzieckiem na rower, wybierzmy do tego odpowiednie miejsce, najlepiej na płaskim terenie, bez wybojów, szkła, kamieni. Dobrze jeśli rozpoczniemy naukę w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi.
Odpowiedni rower dla dziecka może być dla niego prawdziwą frajdą i sprawi, że jazda stanie się jego prawdziwą pasją na długie lata.