Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Własny pokój dla dziecka stanowi dla niego krainę zabaw, miejsce do nauki, snu, odpoczynku czy spotkań z przyjaciółmi. Mając na uwadze wszystkie te czynniki musimy dokładnie zaplanować jego wnętrze. Jeden z ważniejszych elementów stanowi oświetlenie, które nie tylko buduje nastrój, ale musi zapewniać dziecku dobrą widoczność i możliwość spokojnej nauki. Jak więc korzystnie dobrać oświetlenie dla naszego dziecka?

O czym warto pamiętać przy wyborze oświetlenia dla dzieci?

Wybierając odpowiednie oświetlenie:

  • Postaw na kilka źródeł światła, czyli oświetlenie górne, lampki nocne, lampki dekoracyjne. Rozproszone światło powinno znajdować się na suficie, a punktowe w miejscu, gdzie dziecko spędza większość czasu.
  • Pamiętaj, że oświetlenie punktowe nie może razić po oczach, umieszczamy je z boku.
  • Weź pod uwagę zakup małej lampki, przy której dziecko może spokojnie zasnąć, jeśli boi się ciemności. Powinna być niezbyt jasna, by nie rozbudzić dziecka.
  • Jednym z ważniejszych elementów pokoju jest podłoga, zadbajmy o jej dobre oświetlenie, aby dziecko, spędzając na niej czas, mogło czuć się bezpiecznie i wszystko widzieć.

Instalując oświetlenie w pokoju dziecięcym, dopasujmy je pod meble, dodatki oraz kolor ścian – stwórzmy dziecku przytulne pomieszczenie, w którym będzie czuło się komfortowo i spędzało w nim chętnie większość wolnego czasu.

Lampy sufitowe

Do wyboru mamy wiele rozwiązań, mogą to być lampy umieszczone w centralnym punkcie sufitu lub system reflektorów umieszczony na szynie. Lampa sufitowa powinna mieć światło zbliżone barwą do naturalnego i gwarantować odpowiednią jasność. W przypadku lamp zamontowanych na szynie mamy kilka źródeł światła na jednej listwie, dzięki czemu możemy regulować kąt padania światła i dokładnie oświetlić każdy kąt pokoju. Jeśli chodzi o pojedyncze, duże lampy nie powinny one być osłonięte przez abażury czy klosze, ponieważ ograniczają one strumień światła oraz niejednokrotnie wpływają na zmianę jego barwy. Sklepy oferują rozmaite modele – dzieciom szczególnie podobają się te zwisające, kolorowe, z wieloma elementami. Warto jednak pomyśleć o bezpieczeństwie, by dziecko skacząc nie uderzyło się w głowę, ani nie miało możliwości oderwania pewnych elementów z lampy oraz połknięcia go – należy więc montować lampy sufitowe wysoko, poza zasięgiem ruchu dziecka. Koszt takiego wyposażenia dobrej jakości to około 200 złotych.

Lampki biurkowe

W zależności od wielkości biurka dziecięcego wyróżniamy dwa rodzaje lampek biurowych:

  • stojące, z długim i wysuwanym ramieniem, które możemy ustawić pod dowolnym kątem padania światła, jeśli blat biurka jest przestrzenny,
  • mocowane na klips do krawędzi biurka lub półki znajdującej się nad biurkiem, jeśli biurko naszego dziecka jest małe.

Żarówka powinna znajdować się w odległości od 30 do 50 centymetrów od blatu, aby światło nie było zbyt ciemne, ani nie raziło dziecka. Dobrym rozwiązaniem są lampki halogenowe, które od razu po włączeniu świecą z pełną mocą, najczęściej mają również możliwość przyciemnienia. Ważne jest, aby dostosować lampkę odpowiednio do potrzeb naszego dziecka – jeśli jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po lewej stronie, a jeśli leworęczne – lampka po prawej stronie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której cień ręki dziecka pada mu na książki lub zeszyty i ogranicza prawidłowe widzenie. Średni koszt lampy biurkowej to 100 złotych.

Spokojny sen

Lampka nocna jest przeznaczona dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia, a także dla tych starszych, które przed spaniem lubią chwilę poczytać. Jest to niezbędna pomoc w zasypianiu dla małych dzieci, które szczególnie boją się ciemności. Ciekawym pomysłem są tu lampki nocne, które mają światło zmieniające kolor, niekiedy wyświetlają wzorki na ścianie. Dzięki temu dziecko odwróci swoją uwagę od złych myśli i spokojnie zaśnie. Dla najmłodszych idealne są projektory, które nie tylko wyświetlają wzory, ale także wygrywają uspokajające melodie. Lampka nocna dla starszych dzieci powinna mieć osłonę, aby nie raziła w oczy, jednocześnie dając możliwość swobodnego czytania. Można także kupić model przyczepiany do łóżka, dający idealny strumień światła na książkę. To także dobre rozwiązanie dla rodziców, czytających swoim dzieciom przed snem. Lampka nocna to wydatek rzędu 70 złotych.

Lampki do kontaktu

To kolejny dobry pomysł dla dzieci, które boją się ciemności, ale nie tylko. Lampki, które umieszczamy do kontaktu często mają różny kolor światła oraz kształt, dzięki czemu stanowią niemałą atrakcję dla naszych pociech. Niektóre modele mają możliwość wyciągnięcia z kontaktu i zamienienia na latarkę, dzięki czemu dziecko bezpiecznie trafi po ciemku na przykład do toalety. Za taką lampkę zapłacimy średnio 30 złotych.

Lampki dekoracyjne

Przeznaczone są do urozmaicenia wystroju oraz zadowolenia i rozwoju wyobraźni naszego dziecka. Lampki te posiadają różne kolory światła, często wygrywają melodie relaksacyjne lub odgłosy natury. Istnieją także lampki dekoracyjne, w których przelewa się woda lub wyświetlają zdjęcia. Na pewno jest to rzecz, która uprzyjemni naszemu dziecku przebywanie w swoim pokoju, a dodatkowo oświetli mu przestrzeń zabawy. Taka lampa to koszt około 300 złotych

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

Comments are closed.