Prezent dla dziecka

Narodziny dziecka są w większości rodzin wyczekiwanym momentem. Jako bliscy, nie możemy doczekać się pierwszej wizyty, kiedy ujrzymy maleństwo i wspólnie z rodzicami będziemy cieszyć się ich potomstwem. Pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszy – to wtedy uczy się siadać, raczkować, chodzić, dlatego w odwiedziny do takiego malucha zawsze idziemy z pełnymi rękami. Jaki prezent wybrać, aby był funkcjonalny?

Kiedy dziecko ma do 2 miesięcy

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno kupować tanich zabawek w byle jakich sklepach. Muszą być one bezpieczne dla dziecka, nie posiadać małych części, ostrych krawędzi. Warto więc zapłacić troszkę więcej, ale mieć pewność, że zabawka się przyda i nie zepsuje się po kilku dniach.

Najlepszym wyborem będzie grająca karuzela. Istnieje kilka typów: nakręcana, na baterie, a nawet uruchamiana za pomocą pilota. Dobrze, jeśli karuzela będzie kolorowa, delikatne barwy nie przyciągną uwagi tak małego dziecka. Większość modeli posiada zabawki, lepiej wybrać te z odpinanymi częściami. Będąc jeszcze w sklepie posłuchajmy melodii i głośności dźwięku – może się okazać, że muzyka jest wyjątkowo irytująca, lub głośność niewystarczająca. Porządna karuzela to wydatek około 150 złotych.

Kolejnym pomysłem mogą być odtwarzacze dźwięków, które uspokoją dziecko podczas płaczu. Najlepiej, jeśli będą to melodie spokoje, takie jak odgłosy natury. Ewentualnie można zakupić płyty CD z muzyką dla takich maluchów. Taki odtwarzacz kosztuje około 50 złotych.

Balony także będą dobrą atrakcją, a kosztuję zaledwie kilka złotych. Wybierzmy te w intensywnych kolorach, możemy wtedy przywiązać je w pobliżu łóżeczka, aby były w zasięgu wzroku dziecka.

Zabawki dla dzieci w wieku 2-6 miesięcy

  • Maty edukacyjne – świetnie rozwijająca zabawka dla dziecka w postaci małego kocyka/materacyka, który posiada wiele interaktywnych elementów. Dzięki macie dziecko rozwija swój wzrok, słuch oraz koordynację ruchową. Maty najczęściej wyposażone są w maskotki, grzechotki, lusterka, kolorowe światełka, a także pozytywki. Dobra mata edukacyjna potrafi zając malucha na długi czas. Taka zabawka dobrej jakości to koszt około 200 złotych.
  • Książeczki – dla dziecka w tym wieku muszą być dobrane tak, aby rozwijały jak najwięcej zmysłów. Możemy wybrać pluszowe książki, piankowe lub „deseczki”. Często mają odstające części, elementy dźwiękowe, dzięki czemu zachęcimy nasze dziecko do zabawy i czytania już od pierwszych miesięcy życia. Koszt – około 20 złotych.
  • Grzechotki, piłeczki, lusterka – grzechotek można mieć kilka, sklepy oferują tak szeroki wybór, że nie sposób wybrać tylko jedną. Grzechotki wykonane są z bezpiecznego tworzywa, które dziecko może brać do buzi. Mogą być grające, obracane, z kolorowymi kuleczkami w środku. Cena takiej grzechotki to około 10 złotych, a radości nie ma końca. Piłeczki to też dobry wybór – dziecko musi mieć małych wymiarów zabawki, może się wtedy na nich skupić. Urozmaicone w dźwięk nauczą malucha zasady przyczyny i skutku.

Zabawki dla dzieci w wieku 7-12 miesięcy

W tym wieku dziecko więcej rozumie i chłonie wiedzę, chętnie uczy się nowych umiejętności. Dlatego też zabawki muszą być bardziej zaawansowane. Dobrym wyborem są klocki, obojętnie czy plastikowe, czy drewniane, uczą tego samego – jak umieszczać na sobie przedmioty lub je łączyć. Może nie od razu zaczną je układać, najpierw przychodzi etap rzucania. Zestaw klocków kosztuje około 50 złotych.

W tym okresie musimy rozwijać wyobraźnię dziecka, dobrze więc sprawdzą się pacynki, maskotki i lalki. Za tego typu zabawki zapłacimy około 20 złotych. Możemy przenieść malucha w prawdziwy świat zabawy, organizując teatrzyki.

Kolejnym pomysłem są piłki. Nie mogą być za małe, aby przypadkiem dziecko jej nie połknęło, ale też nie za duże, by mogło swobodnie trzymać je w rączkach. W okolicy 11 czy 12 miesiąca życia zainteresowanie piłką może się zwiększyć. Maluch będzie próbował ją rzucać przed siebie albo toczyć po podłodze. Za około 50 złotych możemy kupić piłkę z funkcją mówienia, różnymi melodiami oraz dźwiękami, które włączają się, gdy piłka odbije się od ziemi.

Zabawki do kąpieli także stanowią ogromną atrakcję. Dziecko około roczku nie musi być już kąpane w wanience, można śmiało napuścić wody do dużej wanny i dać mu pole do popisu. Dzięki takim zabawkom kąpiel stanie się prawdziwą przygodą. Najlepsze są zabawki nakręcane, które „pływają” po powierzchni wody, lub gumowe. Komplet takich zabawek to koszt około 40 złotych, a dzięki nim każda kąpiel będzie niesamowitą rozrywką.

Kiedy dziecko wykazuje już chęci do chodzenia, jest to najlepszy moment, by kupić mu pchacz. Stanowią one podpórkę dla stawiającego pierwsze roki maluszka. Istnieje oczywiście wiele modeli, dla dziewczynek pchacze mogą być w formie wózka dla lalek, dla chłopców jako samochodziki. Niektóre pchacze mają też opcję siedzenia i oczywiście wydawania dźwięków. Lepiej zainwestować w taką zabawkę, niż w chodzik, który jak się okazało powoduje wiele wad postawy u dzieci. Dobrej jakości pchacz kosztuje około 150 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]