Nawilżacz powietrza dla dzieci

Wilgotność powietrza w naszym domu powinna być kontrolowana. Może znacznie się obniżyć przez upały oraz ogrzewanie, co w efekcie wysusza naszą skórę, włosy, powoduje problemy z zatokami i koncentracją. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup nawilżacza powietrza, który utrzyma prawidłowy poziom wilgotności w naszym domu, zapewniając nam komfort, zdrowie i bezpieczeństwo, szczególnie naszym dzieciom.

POLECANE NAWILŻACZE POWIETRZA:

DO 100 PLN – HB NO7

Aromatyzer HB NO7

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 150 PLN – HB UH1005

HB UH1005

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 200 PLN – HB UH1020

HB UH1020

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 250 PLN – Eldom NU 5

Eldom NU 5

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

Kiedy i jak używać?

Najlepszym okresem na używanie nawilżacza jest jesień oraz zima, kiedy mamy włączone ogrzewanie, które wyjątkowo osusza powietrze. Pojawiają się problemy z oddychaniem, z cerą – bardzo niekorzystnie wpływa to na nasze zdrowie ogólne.

Dobrym pomysłem jest zakup higrometru – wilgotnościomierza, dzięki czemu cały czas możemy kontrolować stan wilgotności powietrza w domu. Jeśli jest ponad 30% – to dobry poziom, między 40 a 60% to najlepsza wilgotność. Nasze zdrowie jest zagrożone, jeśli wilgotność spada poniżej 30%. Wtedy możliwe konsekwencje to:

  • wysychanie śluzówki nosa,
  • osłabienie systemu odpornościowego organizmu,
  • przesuszenie skóry i włosów,
  • zaburzenia snu i koncentracji,
  • pojawiają się problemy zdrowotne u zwierząt domowych,
  • usychają rośliny
  • pękają meble i inne sprzęty domowe.

Można temu zaradzić, wieszając pranie w domu lub hodując rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup nawilżacza powietrza, który idealnie dopasuje wilgotność powietrza. Nowoczesne modele nawilżaczy nie tylko kontrolują wilgotność powietrza, ale także jonizują je i oczyszczają.

Jaki rodzaj nawilżacza wybrać?

Pierwszym rodzajem są nawilżacze tradycyjne, zakładane na kaloryfer. Wykonane są z ceramiki lub stali, posiadają pojemniki, które służą do zawieszenia. Ciepło, jakie daje grzejnik powoduje, że woda w pojemnikach paruje, dzięki czemu nawilża powietrze. Są dosyć tanie – kosztują około 20-30 złotych, nie zużywają prądu, są małe, poręczne, często można zakupić modele o różnych kształtach, dzięki czemu stanowią element dekoracyjny pokoju. Ich wydajność jest jednak zbyt mała i działają na ograniczonej powierzchni. Dobrze sprawdzą się do nawilżenia małej powierzchni i dla osób, które szukają taniego rozwiązania.

Nawilżacze parowe to kolejny rodzaj tego urządzenia. Ich działanie polega to na wytwarzaniu ciepłej mgiełki – w zbiorniku znajduje się woda, która jest stale podgrzewana. Powietrze z zewnątrz dostaje się do nawilżacza i miesza się z zimną wodą, wytwarza to mgiełkę, która jest wyrzucana przez urządzenie na pomieszczenie. Para jest sterylna – dzięki temu niszczone są bakterie i drobnoustroje. Taka ciepła para wodna jest dobrym pomysłem na inhalację. Tego rodzaju nawilżacze zużywają dużo prądu, a ciepła mgiełka nie sprawdzi się podczas letnich upałów. Dobrze jednak nadaje się dla naszych maluchów, które potrzebują nieco wyższej temperatury w powietrzu, a jednocześnie zapewniona jest tutaj odpowiednia wilgotność powietrza. Nawilżacz parowy to wydatek rzędu 200 złotych.

Kolejną możliwością jest nawilżacz ewaporacyjny. Wytwarza on zimną mgiełkę, posiada bęben lub wkład z filtrem zamiast podgrzewacza. Należy wlać do niego wody, po włączeniu powietrze, które jest zasysane, następnie nawilża się i zostaje wyrzucane za pomocą wentylatora na zewnątrz. Dzięki temu wytwarza się chłodna mgiełka. Nawilżacze ewaporacyjne zużywają bardzo mało energii. Dobrze nadają się do aromaterapii. Niestety urządzenie nie jest dobrym rozwiązaniem się dla małych dzieci, ponieważ głośno pracuje, co może być utrudnieniem przy zasypianiu lub rozpraszać spokój dziecka. Jest to także droga inwestycja – dobrej jakości nawilżacz ewaporacyjny kosztuje około 800 złotych.

Najlepszym wyborem dla naszego dziecka jest nawilżacz ultradźwiękowy. Wytwarza on fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka, jedynie dla zwierząt. Tutaj ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, przez co tworzą mgiełkę. Sami decydujemy, jaka ma być mgiełka – chłodna, ciepła, albo chłodna i ciepła. Mgiełka ta jest widoczna. Większość modeli ma wbudowany higrometr, dzięki czemu stale kontrolujemy wilgotność powietrza. Nawilżacz ultradźwiękowy jest energooszczędny, cicho pracuje, ma możliwość regulacji. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, by nie zanieczyszczał powietrza.

Jeśli nawilżacz ma znajdować się w pokoju dziecięcym, model ultradźwiękowy to najlepszy wybór. Jest przede wszystkim bezpieczny – ultradźwięki wykorzystywane są w diagnostyce medycznej noworodków. Cicha praca zapewni spokój dziecka i nie zbudzi go ze snu. Mgiełka jest bardzo delikatna, mimo swojej widoczności, nie nagrzewa powietrza, dzięki czemu możemy stosować nawilżacz zarówno latem, jak i zimą. Cena również nie jest wygórowana – około 170 złotych za dobrej jakości sprzęt.

Warto zdecydować się na nawilżacz z dużym zbiornikiem na wodę, dzięki czemu zagwarantujemy mu długie godziny pracy. Niektóre modele posiadają także czujnik ilości wody, który automatycznie wyłączy się, jeśli jej zabranie, dzięki czemu możemy spokojnie zostawić go włączonego na noc. Oczywiście nie może zabraknąć atrakcyjnych wizualnie nawilżaczy ultradźwiękowych, na przykład w kształcie zwierzątka, który dodatkowo może służyć jako element dekoracyjny pokoju naszego dziecka.

INNE POLECANE MODELE NAWILŻACZY POWIETRZA:

[Głosów:8    Średnia:3.5/5]