Jak pokazują statystyki około 1/3 dzieci rodzi się z naczyniakami. Jednak zazwyczaj nie są do zmiany groźne, a naczyniak u dziecka jest tylko problemem kosmetycznym. Warto jednak obserwować ten nieprawidłowy zlepek komórek, choć nie trzeba się martwić, gdyż nawet bardzo nieciekawie wyglądające zmiany, można szybko i skutecznie wyleczyć, choć zazwyczaj ulegają one regresji.
Naczyniak u dzieci- co warto wiedzieć
Naczyniak u dzieci występuje najczęściej w okresie noworodkowym, bądź też niemowlęcym. Takie zmiany są widoczne po narodzinach dziecka i wywołują u rodziców wieli strach i niepokój, a tak naprawdę nie warto się martwić, gdyż naczyniaki ulegają regresji już w 6 roku życia, bądź też 7 roku życia. Choć przyczyny powstania nie są do końca znane, to wielu specjalistów sądzi, że na powstanie tych zmian mają wpływ białka wytwarzane w łożysku.
Objawy naczyniaka u dzieci?
Objawy naczyniaka są łatwe do zauważenia. Najczęściej pojawia się płaskie znamię, w kolorze czerwonym. Zazwyczaj jest to zmiana, która znajduje się na twarzy, z tyłu głowy, bądź też szyi. Do pierwszego roku życia znamię zaczyna się przekształcać, tworząc masę gąbczastą. Wtedy też zazwyczaj dochodzi do wzrostu wielkości naczyniaka. Naczyniak może osiągnąć około 5 cm, a nawet więcej. Dopiero wtedy przechodzi w stan spoczynku i zmiana zaczyna powoli się zmniejszać. Jak pokazują badania kliniczne, większość przypadków naczyniaka nie wymaga leczenia i samoistnie zanika w wieku 6, czy 7 lat, ale bywają przypadki, że naczyniak ulega regresji dopiero w 10 roku życia. Jednak po naczyniaku zostaje mała blizna w postaci zaczerwienionej skóry.
Naczyniak- kiedy zgłosić się do lekarza?
Naczyniak u dziecka powinien być pod stałą kontrolą lekarza pediatry. Zatem podczas profilaktycznych wizyt, czy też szczepień warto pokazać lekarzowi tę zmianę. Jednak, gdyby doszło do szybkiego wzrostu masy naczyniaka, bądź też zmiana zaczęłaby sinieć, bądź krwawić, wtedy też należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.
Jak pozbyć sie naczyniaka?
Zazwyczaj lekarze bagatelizują naczyniaki u dzieci traktując je, jako problem kosmetyczny. To raczej rodzice częściej dążą do wdrożenia leczenia. Jeżeli naczyniak nie wpływa w żadnym stopniu na dyskomfort psychiczny, czy też fizyczny, nie należy go leczyć, gdyż sam się wchłonie. Jednak, gdy ta zmiana wpływa na np. wzrok, można go usunąć. Zatem, jak pozbyć sie naczyniaka?
Możliwości jest kilka, jednak każda z nich wiąże się z efektami ubocznymi, stąd naczyniaka należy usunąć dopiero wtedy, gdy stanowi on zagrożenie. Można zdecydować się na usunięcie go laserowo, jest to jednak operacja, która wywoła stres u dziecka, ponadto może powodować takie powikłania, jak ból, czy też bliznę. Dziecko można także leczyć farmakologicznie, najczęściej stosuje się leki doustne , takie jak kortykosteroidy. Tutaj jednak terapia jest dosyć długa, ale zazwyczaj przynosi pożądane efekty. Jednak warto zastanowić się na nią, gdyż leki z tej grupy wywołują silne efekty uboczne, takie jak np. jaska, mogą też spowolnić wzrost u dziecka, a także doprowadzić do nadciśnienia.