Elektrolity do picia

Elektrolity to niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia substancje rozpuszczalne w płynach ustrojowych i krążące wraz z krwią po naszym organizmie. Ich odpowiedni poziom jest konieczny dla właściwej pracy mózgu i innych narządów. Niestety czasami nie mamy ich pod dostatkiem i warto wówczas je uzupełniać, sięgając po elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących. Kiedy jest to dobrym rozwiązaniem? Czy można przygotować elektrolity do picia samodzielnie? Odpowiadamy na te pytania.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to substancje o elektrycznym ładunku dodatnim (kationy) lub ujemnym (aniony), niezbędne do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz przewodnictwa impulsów nerwowych, a co za tym idzie – także dla pracy mózgu. Elektrolity umożliwiają też przepływ wody pomiędzy komórkami naszego ciała. Elektrolity dodatnie to jony soli takich pierwiastków jak sód, potas, wapń i magnez, zaś ujemne elektrolity to chlorki, wodorowęglany i fosforany.

Elektrolity dla dorosłych – kiedy warto po nie sięgnąć?

Niektóre sytuacje, takie jak upał, podwyższona temperatura, ciężka praca fizyczna, uprawianie sportu, sprawiają, że tracimy elektrolity. Czasami zaś, na przykład podczas intensywnej nauki czy pracy umysłowej, nasze zapotrzebowanie na nie wzrasta. Warto wówczas sięgnąć po suplementy diety w postaci napoju, takie jak elektrolity dla dorosłych.

W szybki i prosty sposób pozwoli to uzupełnić poziom elektrolitów, by nasz organizm odzyskał utraconą formę. Błyskawicznie zauważymy różnicę, na przykład jeśli sięgniemy po elektrolity dla dorosłych podczas nauki lub pracy, kiedy mamy trudności ze skoncentrowaniem się. Przyczyną takiego stanu często jest zmęczenie, ale jeszcze częściej właśnie niski poziom elektrolitów we krwi.

Elektrolity do picia – jak samodzielnie przygotować napój zawierający elektrolity?

Napój elektrolityczny możemy także przygotować sami w domu, chociaż nie będzie on tak dobrze zbilansowany jak gotowe preparaty z apteki. Może jednak stanowić pewną alternatywę, gdy nie mamy pod ręką tabletek musujących.

Aby przygotować domowy izotonik, potrzebujemy butelki wody mineralnej dobrej jakości, zawierającej zarówno jony ujemne, jak i dodatnie w odpowiednich proporcjach oraz szczypty soli i soku z cytryny, ewentualnie kawałki arbuza.

Do wody dodajemy odrobinę soli i owoce, możemy całość posłodzić miodem i domowe elektrolity do picia gotowe. Do smaku można dodać jeszcze listek melisy lub mięty. Taki domowy napój sprawdzi się zwłaszcza w czasie upału – można go dodatkowo schłodzić, dodając kostki lodu lub wstawiając do lodówki.

Pamiętajmy jednak, by zawsze, niezależnie od temperatury otoczenia, pić odpowiednią ilość płynów, czyli przynajmniej dwa litry wody dziennie. Elektrolity można też uzupełniać, jedząc zupy warzywne i pijąc soki owocowe. Zdrowa dieta to podstawa, ale po elektrolity dla dorosłych w postaci gotowych napojów warto sięgać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy szybkiego uzupełnienia niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji elektrolitycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]