Płacz noworodka to sygnał dla rodzica, że dziecku coś nie odpowiada. Z maleńkim dzieckiem nie porozumiemy się za pomocą słów, za to możemy nauczyć się rozpoznawać rodzaje komunikatów, jakie dziecko wysyła zależnie od tego, co może być powodem jego niezadowolenia.
Młodzi rodzice często stresują się, nie wiedząc, czemu ich dziecko płacze. Może jest głodne albo niewyspane? Płacz noworodka to jego główna forma komunikacji ze światem i poznanie oznak powodów płaczu może znacznie ułatwić życie świeżo upieczonego, niewyspanego rodzica.
Z czasem, obserwując dziecko, nauczymy się rozpoznawać sygnały, jakie daje otoczeniu. Gdy dziecko jest zrelaksowane i czuje się dobrze, leży spokojnie, obserwując otoczenie. Kiedy coś mu dolega, zaczyna głośno płakać. Płacz ten ma jednak wiele rodzajów i towarzyszących mu gestów, dzięki którym możemy rozszyfrować, co niemowlę ma nam do przekazania. Głód, kolka czy ząbkowanie u niemowląt często powodują głośny płacz dzieci, jednak nie są to jedyne przyczyny, dla których maleństwo wymaga naszej uwagi.
Przyczyny płaczu noworodka
U noworodka płacz z głodu zwykle połączony jest z rytmicznymi odgłosami brzmiącymi jak „ła, ła, ła” oraz oblizywaniem ust lub ssaniem palca. Dość szybko można zauważyć i rozróżnić u dziecka ten konkretny rodzaj płaczu, który ustanie po nakarmieniu maleństwa.
- Gdy maluch jest rozdrażniony
Gdy dziecko płacze i zaciska piąstki, zwykle oznacza to zdenerwowanie – najczęściej w ten sposób płacze dziecko chcące wymusić uwagę rodzica lub czymś zniecierpliwione.
- Gdy noworodkowi zimno
Czasem podczas płaczu dziecku drżeć mogą wargi, zwłaszcza dolna: bywa to oznaką płaczu z zimna: warto wówczas sprawdzić, czy kark dziecka nie jest chłodny, i okryć maleństwo czymś cieplejszym.
- Gdy noworodkowi za ciepło
Gdy z kolei dziecku jest zbyt ciepło, może ono wydawać z siebie szybkie, krótkie i płytkie oddechy – wówczas należy delikatnie przewietrzyć pokój, w którym dziecko śpi, ewentualnie zabrać je na spacer lub do innego pomieszczenia.
- Gdy maluch chce się przytulić
Potrzebujące przytulenia dziecko zwykle wydaje dźwięki przypominające miauczenie kota. Wzięcie maleństwa na ręce zwykle od razu pomaga je uspokoić. Jeśli dziecko po nakarmieniu, wzięciu na ręce i ukołysaniu nadal płacze, powód jego dyskomfortu może być wywołany bólem związanym z kolką lub nawet ząbkowaniem.
- Gdy maluch ząbkuje
Ząbkowanie u niemowląt objawia się często głośnym płaczem połączonym z silnym ślinieniem się. Często wraz z tymi objawami występuje niewielka gorączka i ogólne rozdrażnienie noworodka. Pomimo, że ząbkowanie u niemowlaka zwykle rozpoczyna się w szóstym miesiąca życia dziecka, początki ząbkowania mogą być powodem płaczu już trzymiesięcznego maleństwa. Ząbkowanie u niemowląt rozpoznać można po spuchniętych, zaczerwienionych dziąsłach i odruchu gryzienia różnych przedmiotów. Warto sprawić dziecku specjalny gumowy gryzak, który ulży swędzeniu towarzyszącemu wyrzynaniu się ząbków. Warto także smarować dziąsła malucha specjalnym, chłodzącym i znieczulającym objawy ząbkowania żelem.
- Gdy dziecko ma kolkę niemowlęcą
Kolka u niemowlaka często powoduje jego nagły, gwałtowny płacz, napinanie ciałka i krzywienie buzi. Ulżyć maleństwu w kolce można na kilka sposobów – najlepiej nosząc je tak, by unieść główkę i klatkę piersiową ponad biodra dziecka, co pomoże odprowadzać wywołujące dyskomfort gazy. Brzuszek można także masować lub obłożyć ciepłym, miękkim ręcznikiem lub małym termoforem. Na kolkę pomóc mogą również napary z kopru włoskiego i rumianku, działające wiatropędnie i rozkurczowo.
- Gdy maluch się nudzi
Gdy dziecko jest rozdrażnione, popłakuje i macha nóżkami i rączkami, może być to oznaką nudy – zabawa z maleństwem, pokazanie mu czegoś ciekawego i zajmującego powinno pomóc. Dobrym sposobem na zajęcie uwagi noworodka są zabawki do zawieszania nad łóżeczkiem, do których dziecko może wyciągać rączki i które zajmą jego uwagę przez dłuższy czas.
Po upływie kilku tygodni każdy rodzic pozna powody płaczu jego dziecka i będzie wiedzieć, jak zaradzić poszczególnym problemom, jakie noworodek w ten jedyny znany sobie sposób sygnalizuje.