Już w czasie, kiedy spodziewamy się dziecka warto przygotować się na jego powitanie. Dla przychodzącego na świat człowieka przygotowujemy przestrzeń w mieszkaniu. Tak samo powinniśmy postąpić z naszym samochodem. To bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa naszego szkraba. Jedną z takich decyzji jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego, odpowiedzialne zamontowanie go we właściwej orientacji oraz właściwe jego użytkowanie.
Wybierz fotelik, który spełnia odpowiednie wymagania
Fotelik samochodowy to jeden z tych sprzętów, który jest obwarowany całą masą najróżniejszych przepisów i dyrektyw. Jednym z nich jest certyfikat ECE, czyli certyfikat bezpieczeństwa dopuszczający fotelik do transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej. Drugim wyznacznikiem bezpieczeństwa są testy zderzeniowe. Instytutcje takie jak ADAC wydają oceny. Im wyższa (liczba gwiazdek), tym lepsza. Na przykład fotelik Maxi Cosi Cabrio Fix ma aż 5 gwiazdek w teście ADAC, a model Rock tylko 4.
Szczególnej trosce podlegają foteliki przeznaczone dla niemowlaków, dzieci poniżej 15 miesiąca życia. Obowiązkiem jest przewożenie niemowlaczków w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy samochodu. Wynika to ze wspomnianych już testów zderzeniowych, że foteliki zorientowane tyłem to kierunku jazdy są znacznie bezpieczniejsze od tych skierowanych przodem do kierunku jazdy.
Dlaczego fotelik zorientowany tyłem do kierunku jazdy jest lepszy?
Wielokrotne już testy dowiodły, że foteliki samochodowe zorientowane tyłem do kierunku jazdy są aż pięć razy bezpieczniejsze od fotelików klasycznych. W niektórych krajach jest to pretekst do wprowadzenia nakazu transportu dzieci tyłem do kierunku jazdy. Pomimo pewnych przyzwyczajeń, coraz więcej polskich rodziców decyduje się na wybór właśnie takiego fotelika dla swojego dziecka. Świadczy o tym fakt, że z roku na rok coraz więcej tego typu fotelików zostaje kupowanych dla najmłodszych pasażerów.
Pytanie brzmi. Dlaczego akurat ten sposób przewożenia maluchów jest zalecany, jeżeli nie nakazany? Ponieważ ci mali ludzie wciąż się rozwijają i najbardziej narażone na urazy głowa oraz szyja są chronione dzięki takiej orientacji fotelika.
Starsze dzieci można już przewozić w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy. Ma to również swoje plusy. Dziecko, które jest bardziej świadome otaczającego go świata, chce wiedzieć co się dzieje i czego może się spodziewać. Przyzwyczaja się także do jazdy w pozycji zbliżonej do tej, którą jeżdżą normalni pasażerowie. Powoli oswaja się z zasadami panującymi na drodze. Stąd w odpowiednim momencie, abstrahując od faktu, że dziecko rośnie, warto wymienić fotelik na taki, który będzie zorientowany przodem do kierunku jazdy. Kolejnym pytaniem, które musimy sobie zadać, jest to, w jaki sposób powinno się montować fotelik samochodowy?
Montaż fotelika samochodowego
Oczywiście nie sam fotelik jest gwarantem bezpieczeństwa i wyjścia cało z wypadku przez malca. Nie spodziewajmy się, że w takiej sytuacji dopisze nam łut szczęścia! Po pierwsze dlatego, że nie chodzi o nasze bezpieczeństwo, tylko życie i zdrowie tego małego i bezbronnego człowieczka, który bez naszej opieki nie poradzi sobie sam. Równie ważny co fotelik, jest sposób jego montażu w samochodzie!
Fotelik można montować na dwa sposoby. Odradzamy montowanie fotelika na pasy. Nie jest ono tak solidne i dopuszcza większą szansę błędu ludzkiego. Drugi sposób montowania to tak zwany ISOFIX. Fotelik montuje się do specjalnych uchwytów montowanych na stałe w samochodzie. To znacznie bezpieczniejszy i odpowiedzialniejszy sposób przewozu dziecka.