Jak należy wozić dziecko w samochodzie? Pomagamy w wyborze fotelików!

Praktycznie wszyscy rodzice małych (i nie tylko) dzieci wożą je samochodem lub zamierzają je nim wozić. Kwestia na pierwszy rzut oka wydaje się być błaha. No bo przecież wystarczy kupić jakieś nosidełko czy odpowiednik fotelik, zamontować i sprawa załatwiona. Jak przygotować się do jazdy z dzieckiem w samochodzie? Jak kupić fotelik, który będzie zarówno wygodny dla dziecka i zarazem jak najbezpieczniejszy? To pytania, które zadaje sobie niejeden rodzic i postaramy się na nie odpowiedzieć.

Foteliki samochodowe – podstawa prawna

W polskim prawie drogowym każdy kierowca jest zobligowany do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Nowelizacja ustawy w 2015 roku mówi o obligatoryjnym przewożeniu pociech w fotelikach jeśli nie osiągnęło wzrostu większego niż półtora metra.  Wcześniej w prawie znajdował się zapis o  obowiązkowym przewozie w foteliku każdego dziecka poniżej lat dwunastu. Nowelizacja przyniosła większą elastyczność, bo kierują się wzrostem. Dlatego podstawowym kryterium wyboru będzie właśnie wzrost.

Waga, wzrost – foteliki dla dzieci

Podstawowym kryterium podczas zakupów fotelika będzie podział wagowy. To właśnie waga dziecka decyduje o kategorii wagowej danego produktu. Mamy pięć kategorii – trzy dla niemowląt i dwie dla większych dzieci. Fotelik samochodowy 9-36 to nic innego jak produkt przystosowany dla dziecka o wadze od 9 do 36 kg. Inne produkty są oznaczane w sposób analogiczny. W tych fotelikach wspaniałe jest to, że zakres wagowy jest dość spory, więc nie trzeba co chwila wymieniać, jakby nie patrzeć, drogiego siedziska dla naszej pociechy.

Pamiętajmy również, że niektóre firmy nie mają zunifikowanego systemu kategorii wagowych czy wzrostowych. Trzeba wtedy patrzeć na wymiary i konkretne parametry tych urządzeń. Zupełnie inne oznaczenia może mieć słynna firma Jane Quartz czy Recaro.

Foteliki specjalistyczne

Oczywiście występują foteliki montowane przodem czy tyłem i dla dzieci w różnym wieku. Warto także zainteresować się fotelikami rehabilitacyjnymi. Niestety bardzo dużo dzieciaków jest narażonych na wady postawy czy skrzywienia kręgosłupa. Producenci wychodzą jednak rodzicom na przeciw i prezentują nieco droższe foteliki, w których dziecko będzie czuło się dobrze i jednocześnie postawa będzie zdrowsza.

Montaż jest ważnym czynnikiem o tyle, że samo umocowanie siedziska jest gwarantem bezpieczeństwa. Nawet najlepszy fotelik przy słabym montażu nie uchroni nas przed nieszczęściem w trakcie wypadku czy innego zdarzenia drogowego.

Homologacja

Ważną kwestią są również homologacje. Wiążą się one z tym, że wytwórców fotelików obowiązują wymagania techniczne  – w tym wypadku homologację ECE czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że otrzymanie samego certyfikatu nie oznacza, że produkt jest wysokiej jakości – to wymaganie minimum i należy o tym pamiętać. Często sprawdza się foteliki w crash testach i to one pokazują (w postaci gwiazdek) ile dany dany produkt jest warty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]