czytanie bajek dzieciom
fot. pexels.com

W obecnych czasach, w których żyjemy, dzieci coraz mocniej interesują się telewizją oraz Internetem. Sięgając po tablet lub telefon rodziców oglądają bajki lub różne filmiki, od których nie mogą się oderwać. A klasyczne czytanie bajek zostaje zepchnięte na drugi plan.

Przeczytaj też: http://www.blogprasa.pl/bajki-dla-dzieci-czytane/

Czytanie wzmacnia więzi

Czy wiesz, że czytanie dziecku wzmacnia waszą wspólną więź? Ten czas, który spędzacie razem zaowocuje w przyszłości! Dziecko, któremu czyta się bajki od wczesnych lat wytwarza w sobie pozytywne wspomnienia, które będą mu towarzyszyć w życiu dorosłego człowieka.

Wspólne chwile z rodzicami, które zostały spędzone na czytaniu bajek zaowocują zdolnością budowania relacji z innymi ludźmi, wytworzą w dziecku także empatię oraz potrzebę słuchania.

Czytam, bo lubię!

Z pewnością wy i wasze dzieci lubicie ten moment, w którym czytacie wspólnie bajki. Razem możecie odtwarzać role, które są opisane w poszczególnych powieściach, a także razem możecie sobie wyobrażać ich scenerię i wygląd bohaterów. To bardzo ważny element, który uwalnia w dziecku wyobraźnię oraz kreatywność, a te odpowiednio zadbane, mogą nawet zadecydować o jego przyszłym stanowisku zawodowym.

Zdolniejsze dzieci, dzięki czytaniu

Dzieci, którym rodzice czytają bajki wykazują większą aktywność mózgu. Proces czytania powoduje, że dzieci łatwiej wytwarzają w sobie zdolność kreowania obrazu po usłyszanym słowie. Pracuje ich wyobraźnia, a dzięki temu również zdolność tworzenia.

Dodatkowo, dzieci, którym czytamy bajki na dobranoc, uczą się szybciej prawidłowych postaw ludzkich, dzięki zawartym w bajkach morałom. Dziecko, które słucha bajki przywiązuje się do postaci, które się w niej pojawiają i chce bardzo często, być podobnym do głównego bohatera. Dzięki temu szybciej uczy się o odwadze, łatwiej podejmuje decyzje, prężniej realizuje zadania, bo wie, że prowadzą one do upragnionego celu.

Czytanie bajek dzieciom wpływa znacznie pozytywniej na kształtowanie ich charakteru oraz umiejętności, aniżeli pozostawianie dziecka samopas z tabletem czy telefonem, aby mogło obejrzeć bajkę lub pograć w grę.

Drodzy rodzice – czytajcie swoim dzieciom codziennie!

Zobacz też: http://szansadzieciom.pl/porod-przed-czasem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]