Mleko modyfikowane jest mlekiem odpowiednio spreparowane, które służy karmieniu noworodków i niemowląt. Jest to mleko krowie, które czasami jest zastąpienie pokarmu matki, ale najczęściej znajduje zastosowanie jako pokarm uzupełniający postawieniu malucha od piersi. Skład mleka modyfikowanego dopracowany jest do poszczególnych etapów życia dziecka. Czym dokładnie jest mleko modyfikowane? Jakie są jego rodzaje i kiedy je podawać? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/mleko-modyfikowane-czy-moze-zastapic-karmienie-piersia/
Mleko modyfikowane – czym jest?
Mleko modyfikowane jest produktem, który powstał na bazie mleka krowiego i przeznaczone jest do podawania noworodkom, niemowlętom i małym dzieciom. Posiada najwyższy stopień upodobnienia do składu mleka mamy, chociaż oczywiście nie jest możliwe wierne odtworzenie tego składu. Mleko modyfikowane przeznaczone jest szczególnie dla dzieci nie mających problemów z nietolerancją laktozy. Kiedy maluch przejawia nietolerancję laktozy lub alergii na białka mleka – dostępne są specjalne warianty mleka modyfikowanego. Istnieją też mleka modyfikowane o specjalnym przeznaczeniu, które dedykowane są na przykład wcześniakom, dzieciom mającym problemy z kolkami, ulewaniem czy niską masą urodzeniową.
Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego?
Pierwszy mlekiem modyfikowanym, które można podać dziecku jest mleko początkowe, które oznaczone jest symbolem 1. Jest to mleko dla noworodków u niemowląt do 6 miesiąca życia. Następnie zaleca się stosowanie mleka oznaczonego symbolem 2, które przeznaczone jest dla dzieci między 6, a 12 rokiem życia. Mleko junior można podawać maluchom po ukończeniu pierwszego roku życia i można podawać je nawet do końca 3 roku życia. Wybierając odpowiednie mleko modyfikowane należy uwzględnić wiek dziecka.
Mleko modyfikowane – kiedy podawać?
Po mleko modyfikowane możemy sięgać, Z różnych względów. Mogą zdecydować się na nie mamy, które nie decydują się na karmienie piersią. Stosowanie mleka modyfikowanego jest zasadne również wtedy, kiedy kobieta ma zbyt mało pokarmu i nie udaje się jej pobudzić laktację. Wskazaniem do stosowania mleka modyfikowanego są też sytuacje, kiedy nie możliwe jest karmienie piersią z powodu wystąpienia schorzeń u mamy lub dziecka. Chodzi tutaj między innymi o wystąpienie rozszczepu przeziębienia u malucha, co uniemożliwia ssanie piersi, a także występowanie galaktozemio czy wrodzonego niedoboru laktozy.
Zobacz też: http://mamipapi.pl/kalendarz-szczepien-obowiazkowe-szczepienia-ochronne-w-pierwszym-roku-zycia/