położenie główkowe
fot. pexels.com

Położenie główkowe to jeden z najczęściej poruszanych tematów jeśli chodzi o ciążę, jak i poród. Dowiedz się kiedy dziecko kieruje swoją główkę w pozycji do dołu, jaki to ma wpływ na poród i poznaj wiele innych aspektów z tym związanych!

Zobacz też: http://jegoego.pl/kiedy-dziecko-obraca-sie-glowka-w-dol/

Kilka słów o położeniu główkowym

Jedną z największych przyczyn dotyczącą tego, dlaczego tak często rozmawia się o położeniu główkowym jest to, że zwyczajnie istotne jest, aby podczas porodu to właśnie głowa dziecka pojawiła się, jako pierwsza. Wynika to stąd, że jest to największa i najcięższa część ciała i nawet u maluszka, który dopiero przychodzi na świat jest ona silniejsza od pozostałych części ciała. Statystyki pokazują, że około 95-97% dzieci znajduje się właśnie w takiej pozycji (położenie główkowe – głowa skierowana do dołu) pod koniec ciąży, a dokładniej ujmując po 37 tygodniu ciąży.

Dlaczego nie każde dziecko wykazuje położenie główkowe?

Tak, jak wynika z powyżej przedstawionych statystyk nie każde dziecko układa się w pozycji główkowej. Pozostaje około 3-5% dzieci, które po 37 tygodniu ciąży przyjmują pozycję miednicową. Nie jest to pozycja wskazana, natomiast należy zaakceptować fakt, że maluch pod naszym sercem ułoży się właśnie w taki sposób. To, że część dzieci nie układa się główkowo wynika stąd, że miednica mamy może mieć nietypowy kształt. To samo może dotyczyć kształtu główki dziecka. Inną kwestią mogą być ograniczone ruchy dziecka.

W jaki sposób dziecko samodzielnie układa się z główką do dołu?

Natura tak to wymyśliła, że dziecko po 37 tygodniu ciąży (w większości przypadków) układa się z główką do dołu. Przebiega to w taki sposób, że główka dziecka z największym obwodem idealnie wpasowuje się do wchodu miednicy kostnej mamy. Można to porównać do dziurki od klucza. Klucz ten, czyli główka dziecka rośnie, a gdy ma właściwy kształt i rozmiar zwyczajnie ,,wpada’’ do miednicy mamy, czyli tej przeznaczonej dziurki.

Wiele kobiet, których dzieci nie leżą główkowo może mieć w głowie jedno pytanie – Co można zrobić, aby wspomóc skierowanie główki dziecka do dołu, jeśli jest w innej pozycji? Otóż lekarze zalecają przyjmowanie pozycji zwierzęcej, czyli np. na czworaka. Pomocne mogą okazać się też wyjścia na basen. 

Przeczytaj też: http://www.niezawal.pl/melodia-dla-dzieci-jeszcze-w-brzuchu-i-nie-tylko/

[Głosów:0    Średnia:0/5]