Zdrowe pieluszkowanie - ekojednorazówki i pieluszki wielorazowe

Wybór pieluszek dla niemowlaka nie jest łatwy. Każdy rodzić chciałaby zapewnić dziecku to, co najlepsze i zdrowe. Pewnie dlatego coraz większą popularność na rynku zdobywają ekologiczne i naturalne pieluszki, które gwarantują dobrą chłonność i brak odparzeń.

Do niedawna największą popularność miały klasyczne jednorazówki. Okazało się jednak, że nie są one zdrowe dla dzieci i bardziej świadomi rodzice przestali ich po prostu używać. Z troski o swoje dziecko coraz więcej osób sięga po pieluszki wielorazowe. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do ekologii. Warto dbać o zdrowie naszych dzieci i przyszłość naszej planety.

Pieluchy wielorazowe

Choć sporej części ludzi termin „pieluchy wielorazowe” przywołuje w myślach kawałek materiału, który trudno uformować w zgrabną pieluszkę, dzisiejsze wielorazówki wyglądają zupełnie inaczej. Teraz te artykuły bardziej przypominają chłonne majteczki.

Pieluszki wielorazowe z kieszonką to rozwiązanie podobne do jednorazówek. Pieluszka uszyta jest z dwóch zszytych ze sobą warstw materiału. Pomiędzy nimi powstaje specjalna kieszonka, w której umieszcza się wkład chłonny. Wierzchnia warstwa jest wykonana z nieprzemakalnego, ale oddychającego materiału, wewnętrzna – izoluje wilgotny wkład od pupy dziecka.

rodzina

Zalety pieluch wielorazowych

U osób, które nie miały nigdy styczności z wielorazowymi pieluchami, pojawiają się wątpliwości. Najczęstszym argumentem przeciw wielorazówkom jest cena zestawów. Nie trudno jednak o argumenty, które przemawiają za zakupem eko-pieluszek. Faktycznie, są droższe od tych, które można kupić w sklepie, jednak warto pamiętać, że te same komplety wystarczą na cały okres pieluchowania, a potem można je wykorzystać przy kolejnych dzieciach. Okazuje się więc, że jest to o wiele tańsze rozwiązanie.

Inną obawą jest przekonanie, że z wielorazówkami jest dużo pracy. To kolejny mit. W jaki sposób się je czyści? Wystarczy je opłukać, wrzucić do pralki i włączyć start. Nie ma konieczności gotowania ani prasowanie (to ostatnie jest wręcz zakazane).

Jednorazowe pieluszki

A co w przypadku, kiedy nie ma możliwości użycia wielorazowej pieluchy? Takie momenty się oczywiście zdarzają, na przykład w żłobku, w szpitalu, czy podczas dłuższej podróży. Wówczas alternatywą mogą być jednorazowe pieluszki – ale naturalne, a nie te popularne, które można kupić w każdym markecie.

Ekologiczne jednorazówki są, podobnie jak wielorazowe pieluchy, wykonane z naturalnych materiałów, z tą różnicą że po przewinięciu lądują w koszu na śmieci. Wygodne, prawda?

Jedną z firm produkujących takie produkty jest brytyjska marka Beaming Baby. Jej pieluszki zawierają obniżoną ilość substancji chemicznych, natomiast materiał chłonny został wykonany z kukurydzy i bawełny. Dzięki temu nie ma ryzyka odparzeń czy innych dolegliwości skórnych.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:2    Średnia:5/5]