Ilość zabawek w sklepach może nas przyprawić o zawrót głowy. Kiedy jesteśmy na zakupach z dzieckiem ciężko nam nawet skupić się i wybrać coś wartościowego. Obecnie bardzo modne są zabawki imitujące postacie z bajek. Dla dzieci jest to niekiedy spełnieniem marzeń, mogą mieć swojego ulubionego bohatera przy sobie i wcielać się w różne role. Czy jednak z perspektywy rodzica jest to bezpieczne dla naszych pociech?
Starsze pokolenia wychowywały się na bajkach oraz zabawkach, które edukowały i bawiły. Nie było problemu aby rozróżnić który bohater jest dobry, a który zły. Niestety czasy się zmieniły i w dobie konsumpcjonizmu ciężko o takie rozwiązania.
Obecnie dzieci wychowują się na nowoczesnych bajkach. Nie boją się brzydkich i strasznych postaci, co gorsze są kuszone przez reklamy telewizyjne do zakupu zabawek, które niekoniecznie wniosą w ich życie cokolwiek dobrego.
Magia i czary w bajkach
Bardzo popularnym tematem we współczesnych bajkach jest magia:
- Przedstawiana jest jako coś rzeczywistego i możliwego, tyczy się to bajek dla dziewczynek, jak i chłopców.
- Powstają oczywiście całe serie zabawek odnoszące się do owych bajek, najpopularniejsze są lalki i figurki.
- Świat magii nie zawsze jest pozytywny, często występują demony, potwory, które zamiast wzbudzać w dziecku strach – interesują go i wciągają w mroczny świat.
- Co gorsze, bajki uczą, że współpraca z nimi to sposób na wybicie się ponad przeciętność.
- Według badań sporo dzieci oglądających takie bajki myślą, że nie trzeba spędzać wielu lat na nauce, ponieważ w wielu rzeczach pomogą nam czary i magia.
Niebezpieczny aspekt seksualny
Jeszcze do niedawna dzieci do 12 roku życia były dosyć mało świadome, jeśli chodzi o sferę seksualną. Dzisiaj wiele bajek wprowadza je w doświadczenia erotyczne i rozbudza ich ciekawość. Martwić może to, że przedstawiane wzorce są wadliwe i dziecko może mieć pojęcie zupełnie odległe od tego właściwego.
Niegdyś patrząc na lalki w sklepie wzbudzały one sympatię, troskliwość, opiekuńczość. Dzisiaj postacie z bajek przypominają modelki, które budzą pożądliwość. Ich styl ubierania jest wyzywający, spiskują, mszczą się, niszczą wrogów. Podobnie jest z bajkami dla chłopców, gdzie atrakcyjny bohater często znaczy czarny charakter, morderca, złodziej, niegrzeczne dziecko.
Maluch ma zaburzenia w odróżnianiu dobra od zła. Odbiera to jako zachowania jak najbardziej prawidłowe, które przekłada na normalne życie. Kupując dziecku zabawki z bajek umacniamy jego przekonania w tej sferze i ciężko będzie nam potem wpoić mu inne, prawidłowe zasady.
Brzydota górą
Czy współczesne postaci z bajek mają coś wspólnego z tymi, na których wychowywały się starsze pokolenia? Niestety niewiele. Kiedyś bohaterowie byli dobrymi, ładnymi ludźmi, których utożsamiano z samymi dobrymi cechami. Dziś wśród bajek i zabawek króluje brzydota, zniekształcenia, udziwnienia. To wszystko niekorzystnie wpływa na wrażliwość estetyczną naszego dziecka, czyli na to, co piękne, a co brzydkie.
Wieczne niezadowolenie
Badania dowodzą, że używanie przez dzieci złych zabawek gubi w nich inicjatywę i pomysłowość. Dawniej zabawki był proste, pobudzały więc wyobraźnię dziecka i dawały nieskończone możliwości, dzięki czemu zabawom mogło nie być końca.
Obecne zabawki mają silnie sprecyzowany wygląd oraz osobowość, przez co dziecko nie używa swojej wyobraźni. Zaczyna ciągle szukać nowych doznań, odczuwa wieczne niezadowolenie. Stąd szybkie znudzenie daną zabawką i chęć zakupienia nowej, czemu wielu rodziców niestety ulega dla własnej wygody i świętego spokoju.
Wszystko jest robione po to, aby biznes się kręcił. Twórcy bajek i zabawek wiedzą jak bardzo psychika dzieci jest podatna na ich działania. Mało ma to już wspólnego z troską o rozwój psychiczny dziecka, liczy się zarobek, stąd też pomysł tworzenia zabawek na podstawie postaci z bajek.
Tutaj bardzo dużą rolę odgrywa sztuka reklamy, która jest bardzo perswazyjna.
- Reklama stworzona jest w taki sposób, aby dziecko chciało kupić ten produkt.
- Cechują ją kolory, radość, przyjemna muzyka i głos, który zachęca dziecko do kupna.
- Skuteczna manipulacja sprawia, że już po chwili nasze dziecko prosi nas o daną zabawkę, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to nieświadoma decyzja spowodowana impulsem.
W jaki sposób nakierunkować nasze dziecko?
Ważne jest, aby dziecko potrafiło dostrzec to, co jest dobre i właściwe. By tego dokonać musimy okazywać mu wiele uwagi na każdym kroku. Często jest to zaniedbane z powodu zmęczenia, czy braku czasu przez rodziców. Wtedy dziecko zdane jest wyłącznie na inne bodźce, którymi zaczyna się kierować
Spędzając z dzieckiem czas możemy podczas zabawy stymulować jego wyobraźnię. Zamiast kupować potworną lalkę stwórz wraz z maluchem własną oryginalną, która da prawdziwe pole do popisu. Uświadom mu, że taka zabawka jest lepszą alternatywą i nikt inny nie będzie miał takiej samej.
Jeśli dziecko przybiega do Ciebie prosząc o nową zabawkę, zaproponuj wspólne zajęcie, które będzie lepsze od chwilowej radości z zabawki. Nie zostawiaj dziecku w głowie zdania „nie bo nie”. Nie zrozumie czemu nie może mieć tej zabawki i będzie miało pretensje.