Zabawki interaktywne

Dzieciństwo bez zabawek nie ma prawa istnieć, każde dziecko uwielbia zabawę, dzięki której może szczęśliwie i radośnie spędzić czas, rozwijając przy tym swoje zmysły i umiejętności. Dla wielu rodziców kupowanie zabawek stanowi nie lada wyzwanie. Chcemy bowiem, aby zabawka nie tylko bawiła, ale także spełniała rolę edukacyjną. Dlatego bardzo popularne ostatnimi czasy są zabawki interaktywne.

Dzięki nim dziecko może poznać siebie oraz swoje możliwości, a także budować własny system wartości. Odpowiednie zabawki wpływają także na rozwój inteligencji u dziecka, nie tylko wrodzoną, ale również społeczną i emocjonalną, co dowiedzione jest wieloma badaniami. Dzięki takim zabawkom maluch rozwija swoją motorykę, wyobraźnię, poczucie estetyki, a także uczy się samodzielności.

Świetna, interaktywna zabawa i bezpieczeństwo

Zabawki interaktywne nie mogą cechować się wyłącznie aspektem wizualnym, muszą pomagać w rozwijaniu wyobraźni, funkcji poznawczych i motoryki, a także być w pełni bezpieczne dla naszego malucha. Musimy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów podczas zakupów:

 • Zabawka powinna być dobrana do wieku naszego malucha.
 • Powinna także posiadać niezbędne atesty, dzięki którym mamy pewność, że są wykonane z materiałów najwyższej jakości, nie zagrażają zdrowiu ani życiu naszego dziecka.
 • Przedmioty nie mogą posiadać ostrych krawędzi, wystających elementów, które mogą uszkodzić ciało malucha. Jeśli urządzenie jest na baterie upewnijmy się, że klapka posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci śrubki.
 • Małe zabawki interaktywne powinny być dosyć lekkie, by dziecko upuszczając je, nie zrobiło sobie krzywdy. Jeśli nasza zabawka jest sporych rozmiarów musi być stabilna i solidnie wykonana.

Czym są zabawki interaktywne?

Ten rodzaj zabawek wchodzi w interakcję z naszą pociechą – zabawka oddziałuje na dziecko, a dziecko na zabawkę. Takie przedmioty posiadają rozwiązania, dzięki którym nasze dziecko sprawia, że zabawka oddziałuje na niego poprzez dźwięk lub ruch.

Zabawki interaktywne charakteryzują się zazwyczaj wysoką ceną. Czy warto więc inwestować w nie? Ich główną zaletą jest rozbudzenie ciekawości naszego malucha. Początkowo może on być ostrożny, z czasem jednak staje się jego ulubioną zabawką, przy której spędza większość czasu. To także dobre rozwiązanie dla maluchów, które dopiero co poznają zasadę przyczynowo-skutkową.

 • Zabawki interaktywne dbają o rozwój naszych dzieci już od pierwszego roku życia. Pomagają aktywizować całe ciało dziecka.
 • Ponadto, rozwijają zdolności manualne i umysłowe, często wyposażone są w rozmaite melodie, które umuzykalniają nasze maluchy.
 • Uczą alfabetu, cyfr, liczenia, kolorów, zwrotów  grzecznościowych, nazw, odgłosów zwierzątek. Niektóre modele czynią to nie tylko w języku polskim.
 • Zabawki te „dbają” o to, by nasze dzieci uczyły się logicznego myślenia.
 • Często wyposażone są w różne dodatkowe elementy, na przykład klocki, piłeczki, przyciski, w różnych kształtach i kolorach, by dziecko miało styczność z jak największą różnorodnością.
 • Wiele zabawek interaktywnych posiada specjalne otwory w różnych kształtach, do których dopasowujemy przedmioty.
 • Niektóre z nich stworzone są z ekologicznych materiałów, jak na przykład drewno, które pokryte jest farbami ekologicznymi, dzięki czemu naszemu dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
 • Bardzo dobrym pomysłem jest zakup zabawki interaktywnej w formie przytulanki. Istnieją misie, czy lalki, które posiadają wiele funkcji, wpływających na rozwój naszego dziecka. Dzięki temu maluch będzie czuł większą więź z pluszakiem i będzie mógł zabrać go wszędzie ze sobą.
 • Niektóre zabawki interaktywne wyglądem przypominają przedmioty użytku domowego, jak na przykład suszarka, czy robot kuchenny. Dzięki temu dziecko zapozna się z pewnymi czynnościami już w najmłodszych latach.

Czym różnią się od zwykłych zabawek?

Zabawka interaktywna potrafi więcej, niż tradycyjna. Interaktywna lalka mówi, chodzi, płacze, śmieje się, interaktywny piesek będzie biegał, szczekał i podawał łapę, a samochodzik będzie samodzielnie jeździł i trąbił. Dzięki temu dziecko wchodzi bezpośrednio w interakcję, obserwuje i uczy się wielu zachowań. Nie tylko pobudzają jego wyobraźnię, ale także wspomagają jego rozwój.

Dla dzieci do 12 miesiąca życia zabawki te stanowią nie tylko zabawkę edukacyjną, ale także dostarczają dużo rozrywki. Najczęściej możemy spotkać interaktywne klocki, które można ze sobą łączyć, układać, posiadają kolorowe przyciski, które po naciśnięciu wydają melodię oraz lusterko, czy obracające się koła. Po 12 miesiącu życia warto zainwestować w zabawki interaktywne, które rozwijają zdolności manualne malucha. Dla starszych maluchów idealnie nadają się interaktywne sprzęty kuchenne, czy zestawy mechanika.

Zabawki interaktywne kosztują od 50 do nawet 400 złotych, w zależności od modelu i ilości funkcji. To dobry pomysł dla naszych maluchów, aby wesprzeć ich rozwój i urozmaicić dzieciństwo. Ponadto, stymulują zdolności muzyczne naszego dziecka – jeśli widzimy w nim pewne predyspozycje, kupmy zabawkowy magnetofon lub instrumenty.

[Głosów:2    Średnia:3/5]