Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że z wizytą u okulisty nie należy zwlekać. Nie jesteśmy specjalistami po studiach medycznych, dlatego nie zawsze możemy wykryć nieprawidłowości ze wzrokiem u naszego dziecka (zwłaszcza, gdy są one jeszcze we wczesnym stadium rozwoju). Jak przygotować się do wizyty u okulisty? Kiedy zarezerwować termin natychmiast?
Podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro
Okulista dziecięcy z Warszawy – dlaczego należy regularnie badać wzrok dziecka
Doświadczony okulista dziecięcy z Warszawy przekonuje, że badania wzroku u dzieci należy wykonywać regularnie. Profilaktyka jest zdecydowanie lepsza niż podejmowanie leczenia dopiero wówczas, gdy choroba już się rozwinie.
Musimy być świadomi, że czasami symptomy schorzeń oczu są na tyle subtelne, że większość laików nawet ich nie zauważy. Tymczasem stan zdrowia dziecka może być znacznie poważniejszy niż nam się wydaje. Warto podkreślić, że małe dzieci często nie są w stanie zakomunikować swoim rodzicom, że widzą źle (mogą po prostu nie zdawać sobie z tego sprawy).
Część rodziców zwleka z wizytą u specjalisty ze strachu, że ten wykryje u ich dzieci poważną chorobę (dotyczy to zwłaszcza rodzin, w których występowały poważne schorzenia wzroku). Tymczasem choroba wykryta u dziecka wcześnie ma szansę być w pełni wyleczona (w przeciwieństwie do osób dorosłych, u których zmiany chorobowe są nierzadko trwałe).
Sygnały, które powinny zaalarmować każdego rodzica
Okulista dziecięcy z Warszawy radzi, żeby natychmiast umówić się na wizytę u lekarza, gdy zauważymy, że nasze dziecko czyta książki lub ogląda telewizję z bardzo bliskiej odległości. Powinno nas zaniepokoić przechylanie głowy i mrużenie oczu bez wyraźnej przyczyny. Niepokojące są także problemy z prawidłowym opisywaniem kolorów i kształtów, kłopoty z odczytywaniem bardzo drobnego tekstu.
Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?
Dziecko jest pacjentem trudnym, dlatego nie każdy okulista poradzi sobie z pracą z nim. Z tego względu rodzic powinien znaleźć okulistę dziecięcego, który ma duże doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. W Warszawie i innych dużych miastach bez problemu znajdziemy wielu okulistów dziecięcych. Przed umówieniem się do danego specjalisty warto jest sprawdzić opinie na jego temat.
Przygotowanie dziecka a wizytę u okulisty?
Jeżeli widzimy, że nasze dziecko boi się wizyty u okulisty, potraktujmy jego obawy poważnie. Warto jest przygotować je do wizyty. Używając języka dostosowanego do wieku dziecka dokładnie opiszmy na czym polega badanie okulistyczne. Dziecko, które się boi, prawdopodobnie ma złe doświadczenia z innymi lekarzami (wizyta lekarska może mu się kojarzyć z bolesnymi szczepionkami). Zapewnijmy więc, że badanie wzroku nie boli. W przypadku małych dzieci świetnie sprawdzi się zabawa w okulistę, w której naprzemiennie będziemy odgrywać rolę lekarza i pacjenta.
Okulary czy soczewki kontaktowe
Jeżeli nasze dziecko ma stwierdzoną wadę wzroku, musimy zdecydować się na zakup okularów lub soczewek kontaktowych. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Okulary nie podobają się części młodych ludzi, co więcej nie sprawdzą się podczas zajęć wychowania fizycznego (dziecko może zostać uderzone piłką w głowę, jeśli ma na sobie okulary – konsekwencje mogą okazać się tragiczne). Soczewki kontaktowe są wygodne, jednak nie mogą być noszone podczas zapalenia spojówek czy choroby. Nie nadają się także na basen. Idealnie byłoby, gdyby nasze dziecko posiadało zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe i korzystało z nich naprzemiennie.