Literatura młodzieżowa to twórczość literacka stworzona z myślą o młodym człowieku, twórczość, której tematyka, sposób przedstawienia rzeczywistości, język dostosowane są do wieku czytelnika. Utwory dla młodzieży powinny wspierać rozwój umysłowy i emocjonalny młodych ludzi.

Młodzieży często podobają się utwory, które nie były pisane z myślą o niej. Zazwyczaj są to powieści o żywej akcji, których bohaterowie są bardzo sprawni fizycznie, posiadają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, a także skłonności do pakowania się w różne kłopoty, a następnie wychodzenie cało z opresji.

Młodzież chętnie wybiera książki przygodowe, powieści podróżnicze, science fiction i fantasy. Dziewczęta zazwyczaj czytają inne książki niż chłopcy. Dziewczęta chętnie wybierają książki o miłości, romantyczne historie, ale podobnie jak ich koledzy rówieśnicy zafascynowane są powieściami przygodowymi, science fiction i fantasy.

Cechy i funkcje literatury młodzieżowej

Literatura stworzona z myślą o młodych czytelnikach posiada takie cechy, jak przystępność tekstu dla młodzieży, kreacje bohaterów o wyraźnych cechach charakteru i osobowości, dynamizm fabularny, efekty humorystyczne, eksponowanie treści etycznych.

Książki dla młodzieży powinny spełniać funkcję wychowawczą. Konflikty między głównymi bohaterami oparte są na wyraźnym przeciwstawieniu cech pozytywnych – pożądanych i negatywnych – niepożądanych. Ma to na celu wyrobienie u młodych czytelników zdolności odróżniania dobra od zła. W literaturze dla dzieci i młodzieży dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. 

Literatura dla młodzieży spełnia też funkcję edukacyjną. W fabułę powieści często wplecione są różne informacje dotyczące świata, np. informacje geograficzne, etnograficzne, historyczne.

Harry Potter – seria o ogromnym sukcesie czytelniczym

Ogromny sukces czytelniczy odniosła seria powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze łącząca wątek fantastyczny i przygodowy. Tysiące młodych ludzi przeczytały wszystkie części tej serii, większość obejrzała też filmy nakręcone na podstawie tych powieści.

Kolejną książką – tej samej autorki –  cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych czytelników jest Quidditch przez wieki. To powieść zawierająca opis i historię quidditcha – najstarszej gry czarodziejów. Czytelnicy dowiedzą się z tej książki, skąd pochodzi złoty znicz, jak powstały tłuczki, dlaczego emblematem Wędrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]