Półkolonie sportowe dla dzieci są nieco luźniejszą formą edukacji, jednak pozostają przy tym doskonałą zabawą. Poznań jest miastem, które oferuje wiele interesujących programów realizowanych w ten sposób. Wynika to przede wszystkim z aktywności Uniwersytetu Przyrodniczego oraz licznych centrów wspierających kulturę fizyczną wśród dzieci.

Czy warto posłać dziecko na półkolonię sportową?

Każdy rodzic rozważający wysłanie dziecka na półkolonię sportową ma prawo do wątpliwości. Nierzadko jest to pierwsza nieco dłuższa rozłąka dziecka z rodzicem. Dlatego musi być ono na tyle dojrzałe, żeby poradzić sobie w zupełnie obcej sytuacji oraz całkowicie nowym otoczeniu. Poznań oferuje jednak doskonale zorganizowane kolonie sportowe dla dzieci nawet sześcioletnich, co może być wystarczającą zachętą dla niezdecydowanych rodziców. Zazwyczaj dziecko jest w stanie znakomicie sobie poradzić na takim turnusie. Dzięki obecności rówieśników, a także atrakcyjnej atmosferze oraz wielu interesującym zajęciom, może zaadaptować się bardzo szybko. Niezależnie od wieku, dziecko uczy się podczas półkolonii wielu nowych rzeczy. Poznaje sposoby radzenia sobie z różnymi sytuacjami bez zaangażowania rodziców, jednocześnie pozostając pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Dzięki zdobyciu wielu nowych umiejętności, dziecko staje się bardziej samodzielne oraz zaradne. Integracja z rówieśnikami pozwala mu na poznanie różnych środowisk oraz miejscowości, a także uczy funkcjonowania w grupie oraz technik szybszego przyswajania wiedzy. Wszystkie organizowane w Poznaniu półkolonie sportowe dla dzieci opierają się na konkretnym programie.

Jak wygląda przebieg półkolonii sportowej?

Przeważnie zajęcia na półkoloniach sportowych odbywają się w maksymalnie kilkuosobowych grupach. Są one tworzone w oparciu o wiek, a także umiejętności oraz doświadczenie młodych uczestników. Zajęcia prowadzone są w różnych trybach, a dokładna ilość treningów zależy głównie od stanu zdrowotno-fizycznego dzieci oraz dodatkowych atrakcji przewidzianych na określony dzień turnusu. Sportowe zajęcia mogą obejmować np. naukę oraz doskonalenie różnych dyscyplin na różnym poziomie zaawansowania. Do najpopularniejszych należy m.in. tenis, taniec czy judo. Na halach organizowane są gry zespołowe, takie jak piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, unihokej czy siatkówka. Uczestnicy mogą brać udział w specjalnie przygotowanych torach przeszkód, a także turniejach poszczególnych dyscyplin. Poza głównymi zajęciami, półkolonie sportowe dla dzieci to również dokonała okazja do skorzystania z programu wielu innych dodatkowych atrakcji.  Organizowane są liczne testy sprawnościowe, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu. Należą do nich m.in. zajęcia na deskorolkach elektrycznych, tory przeszkód, zjeżdżalnie czy bungee run. Dzieci uczestniczą również w konkursach sportowych oraz plastycznych, a także zajęciach terenowych organizowanych w poznańskich parkach.

Czy półkolonie sportowe dla dzieci są bezpieczne?

Znaczna część centrów organizujących półkolonie sportowe, działa w Poznaniu nieprzerwanie od wielu lat. Może to świadczyć o wysokim profesjonalizmie oraz doświadczeniu organizatorów. Najlepiej wybierać takie turnusy, które organizowane były już w przeszłości i przez cały czas cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki temu rodzic zyskuje pewność, że kadra opiekunów, nauczycieli oraz trenerów wykonuje swoje obowiązki skutecznie oraz z pełnym zaangażowaniem. Zazwyczaj na każdy poznański turnus przypada odpowiednia ilość wychowawców, którzy zajmują się określoną liczbą dzieci. Wszystkie obozy i półkolonie po zgłoszeniu zatwierdzane są przez Kuratorium Oświaty. Organizowane na sprawdzonych obiektach, które posiadają wszystkie niezbędne odbiory oraz atesty, m.in. Sanepidu, BHP czy Straży Pożarnej. W większości przypadków każdy uczestnik może liczyć na ubezpieczenie NNW. Wystawiane są również zaświadczenia o wypoczynku do zakładów pracy. Przez cały czas trwania półkolonii dzieci są pod bardzo dobrą opieką oraz mają zagwarantowany dostęp do żywności, a dla małych alergików stosowane są odrębne jadłospisy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]