Terapia sensoryczna, zwana przez specjalistów SI, polega na wykorzystaniu wrażeń sensorycznych, czyli dla przykładu wrażeń dotykowych, do odpowiedniego stymulowania bodźców. Dzięki niej rozwijają się możliwości układu nerwowego, a także często następuje poprawa wydolności funkcjonowania układu mięśniowo- szkieletowego. Obecnie ma ona ogromne znaczenie na przykład w leczeniu autyzmu. Jakie są zatem jej metody?
1. Kamizelka obciążeniowa
Produkt ten stosowany jest do dostarczania stałej modyfikowanej ciężarem obciążającym dawki wrażeń czucia głębokiego do zmniejszania obronności dotykowej przy zaburzeniach modulacji sensorycznej oraz w kształtowaniu niektórych reakcji posturalnych.
Z pozoru kamizelka wygląda tak, jak każda inna część garderoby. Wiele firm, w tym Senso- Rex, produkuje je bowiem w różnych kolorach i wzorach, w tym na przykład modnego dżinsu czy motywu moro. Wyróżnia się ona jednak swoją zawartością, ponieważ w jej wnętrzu znajdują się drobne szklane kulki albo naturalny żwirek w formie malutkich granulekk. Jej obciążenie nie przekracza kilku kilogramów, wystarczą one jadnak do skutecznej terapii.
Kamizelki są produktem medycznym, dlatego najczęściej stosuje się je w leczeniu poważnych zaburzeń psychoruchowych, na przykład autyzmu pod kontrolą specjalistów.
2. Kołdra obciążeniowa
Innym produktem używanym do terapii senosrycznej, który działa w podobny sposób do kamizelki obciążeniowej, jest także kołdra obciązeniowa. Powoduje ona głęboki ucisk na powierzchni całego ciała, skuteczniej odddziałując na organizm.
Kołdra, w odróżnieniu od kamizelki, posiada w sobie więcej garnulatu, który charakteryzuje się także większymi rozmiarami. Występuje w standardowych wymiarach kołdry i pierzyny, ale na zamówienie klienta producenci mogą także wykonać kołderki o niestandargowych wymiarach.
Kołdra obciążeniowa jest stosowania nie tylko przy różnego rodzaju schorzeniach psychicznych, ale także w przypadku bezsenności oraz rożnych schorzeń układu ruchu.