Z niepłodnością boryka się wiele kobiet na całym świecie. Popularnym ostatnio zabiegiem w leczeniu niepłodności spowodowanym przeszkodami mechanicznymi jest wykonanie zabiegu histeroskopii. Warto skorzystać z tej metody, ponieważ pozwala na postawienie trafnej diagnozy, a jest to badanie bardzo bezpieczne, po którym okres rekonwalescencji jest krótki. Wiele kobiet słysząc słowo „histeroskopia” wpada w panikę i boi się zabiegu. Jest to zupełnie niepotrzebne, ponieważ ten jeden zabieg może znacznie pomóc, a problem z zajściem w ciąże może od razu się rozwiązać.

Klinika histeroskopii, czyli kto, jak i gdzie.

Zabieg histeroskopii to badanie diagnostyczne oraz terapeutyczne. Do macicy zostaje wprowadzone specjalne urządzenie zwane histeroskopem. Dzięki niemu można dokładnie obejrzeć wnętrze macicy i rozpoznać zmiany patologiczne takie jak polipy, zrosty i mięśniaki. Oprócz obserwacji badanie może posłużyć do pobrania wycinków błony śluzowej i oddaniu ich do dalszej analizy. Zabieg histeroskopii może posłużyć również do usunięcia nieprawidłowych zmian. Metoda ta ma szerokie zastosowanie i pomaga w wielu schorzeniach.

Bezbolesność i bezpieczeństwo

Histeroskopia jest zupełnie bezbolesna. Dzieje się tak dzięki stosowania specjalnego histeroskopu o średnicy 2-4 mm. Dzięki temu zabieg nie wymaga mechanicznego rozszerzenia szyjki macicy. Badanie najlepiej przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu, gdy endometrium jest cienkie.

Wskazania

Wskazań do wykonania zabiegu histeroskopii jest naprawdę wiele, dziś badanie to jest traktowane jako rutynę. Już wykrycie zmian patologicznych podczas badania USG powoduje zlecenie wykonania histeroskopii. Innymi wskazaniami do wykonania zabiegu są:

– problemy z zajściem w ciąże,
– zaburzenia cyklu miesiączkowego,
– wcześniejsze poronienia,
– intensywne krwawienia podczas miesiączki lub krwawienia o nieustalonej przyczynie,
– podejrzenie wad budowy macicy,
– chęć pobrania wycinków do badania histopatologicznego,
– wykrycie zrostów wewnątrzmacicznych, polipów i mięśniaków.

Przebieg zabiegu

Histeroskopia może być wykonywana w szpitalu, klinice histeroskopii lub w gabinecie ginekologicznym. Zazwyczaj jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub w ogóle bez znieczulenia. Znieczulenie ogólne raczej nie jest wykonywane. Jest to zabieg bezbolesny, który trwa około 10 do maksymalnie 40 minut. Po badaniu kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Ból brzucha i krwawienia to bardzo rzadkie powikłania, a do zakażenie nie dochodzi praktycznie nigdy. Po badaniu należy przez dobę nie podejmować zbędnego wysiłku fizycznego.

Więcej o zabiegu dowiesz się na stronie kliniki http://www.gyncentrum.pl/histeroskopia

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]