Dzieci HNB

Każdy rodzic dobrze wie, że dzieci potrzebują wyjątkowej opieki. Są jednak pociechy, które wymagają znacznie więcej uwagi niż inne. Oczywiście różnych sytuacji i przypadków jest wiele. Co to jest dziecko z HNB?

Co to takiego?

HNB – High Need Babies to określenie dzieci, które wymagają stałej uwagi rodziców. Każda próba odłożenia do łóżeczka takiego dziecka to ogromne wyzwanie dla rodziców. Jest to nie lada wyzwanie dla opiekunów takiego potomka, spowodowane jest to faktem, że pociecha taka bardzo trudno przyzwyczaja się do innych osób. A to z kolei powoduje, że niemal niemożliwym staje się zostawienie dziecka w żłobku.

Ciężka przeprawa

Rodzice pociechy o potrzebach wyższych niż jego rówieśnicy stają przed nie lada wyzwaniem. Muszą oni tak ustawić tryb pracy, żeby bez przerwy któreś z nich było z dzieckiem. Inaczej może się to wiązać z krzykami i płaczem, a tego żadne z rodziców nie chce. Dzieci z HNB potrafią być nadaktywne i będą dramatyzowały w przypadku skrępowania. Są to również dzieci bardzo nieprzewidywalne. Oznacza to, że mogą mieć bardzo nieregularne godziny chodzenia spać oraz upodobań. Może się okazać, że to, co jednego dnia wydawało im się podobać, kilka dni później będzie im przeszkadzać.

Jak sobie radzić?

Najlepiej, żeby wokół dziecka przebywały wciąż te same osoby, do których maleństwo się przyzwyczai. Jeśli będzie potrzeba, żeby zostawało z opiekunką, wtedy trzeba będzie próbować przyzwyczaić dziecko do nowej osoby. Wtedy istnieje szansa, że rodzice będą mieli możliwość wyjścia we dwójkę. Może to być rozwiązaniem w przypadku, kiedy obojga rodziców musi pracować. Dobrze być w stałym kontakcie z psychologiem, który będzie podpowiadał odpowiednie zachowania. Więcej informacji na ten temat można również znaleźć na http://www.zabobon.pl/dziecko-hnb/

Wyjątkowe sytuacje wymagają niebanalnych rozwiązań. Nie trzeba próbować zgadywać, lepiej poradzić się specjalistów. Stały kontakt z psychologiem oraz szukanie nowych informacji na własną rękę (oraz ich konsultowanie z lekarzem), może spowodować utworzenie nici porozumienia. Najmłodsze dziecko oczywiście nie zrozumie rodziców, jednak odpowiednie zachowania mogą być błogosławieństwem dla opiekunów. HNB to ciężkie wyzwanie przed młodymi mamą i tatą, jednak z pomocą specjalistów wszystko jest dużo prostsze. Nie warto obwiniać się i obarczać błędami, nie tędy droga. Dobrze korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które inni rodzice już sprawdzili. Może to oszczędzić wiele stresu dla rodziców i wiele płaczu dla dziecka.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]