Kuweta ze żwirkiem to jedno z najbardziej potrzebnych akcesoriów w każdym kocim domu. Jak jednak wybrać najbardziej odpowiedni podkład, który będzie dobry zarówno dla właściciela, jak i jego podopiecznego? Poznajmy trzy wybrane typy żwirków niezbrylających i dowiedzmy się, dlaczego warto po nie sięgnąć.
Dlaczego prawidłowy wybór żwirku do kuwety jest tak ważny?
Z pozoru mogłoby się wydawać, że żwirek to rzecz najmniej ważna, jednak wcale tak nie jest. Koty to z natury wybredne zwierzęta, które muszą posiadać wyposażenie dopasowane do ich wszystkich potrzeb. Jeśli z jakiegoś powodu jakiś jego aspekt im nie odpowiada, potrafią daną rzecz omijać szerokim łukiem. W przypadku źle dobranego żwirku może się to skończyć niechęcią do korzystania z toalety i nieprzyjemnymi niespodziankami na podłodze.
Nic więc dziwnego, że już ze względu na samego mruczka należy poszukać odpowiedniego podłoża, które zachęci zwierzątko do korzystania z toalety. Jednak również dla właściciela powinien to być produkt wygodny – przede wszystkim zapewniający mu łatwą możliwość sprzątania kuwety, a także neutralizację zapachów.
Cechy żwirku niezbrylającego
Żwirki dla kotów możemy podzielić na dwa najważniejsze typy: zbrylające i niezbrylające. Pierwsze z nich po kontakcie z wilgocią tworzą zwarte kulki, które można łatwo wyrzucić za pomocą łopatki. Z kolei żwirki niezbrylające nie tworzą twardych grudek i zawsze pozostają sypkie, pomimo że doskonale wchłaniają koci mocz oraz wszelką wilgoć z odchodów.
Żwirki niezbrylające mają zazwyczaj bardzo drobną postać, przypominającą naturalny piasek. Dzięki temu wiele kotów chętnie z nich korzysta i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne podobnie, jak w naturalnym środowisku. Jednocześnie lekkość i drobny rozmiar ziarna takiego żwirku sprawia, że zazwyczaj nie przyczepia się on do kocich łapek i futra. Dzięki temu nie jest roznoszony po całym domu i zapewnia większą czystość wokół kociej toalety.
Charakterystyczną cechą żwirku niezbrylającego jest dość duże pylenie zarówno podczas korzystania z niego, jak i w trakcie wymiany lub uzupełniania. Dlatego też zazwyczaj stosowany jest w miejscach mało uczęszczanych przez domowników.
Dodatkową zaletą może być fakt, że niezbrylające się żwirki dla kota z oferty Aquael ZOO mogą być usuwane drogami sanitarnymi.
Żwirek drewniany
Jednym z klasycznych rodzajów żwirków niezbrylających jest żwirek drewniany. Został stworzony w formie drobnego pelletu, dlatego nadaje się również jako podłoże dla gryzoni. Dobrze wchłania wilgoć i neutralizuje zapachy, a dzięki temu, iż wiele jego wersji zostało wzbogaconych o jony srebra, zapobiega także rozwojowi bakterii i grzybów. Żwirki drewniane są w pełni naturalne, wykonywane zazwyczaj z odpadów sosnowo-świerkowych, dzięki czemu pozostają w pełni bezpieczne dla zwierząt. Co więcej, pomagają w całkowitym wykorzystaniu surowca.
Żwirek kukurydziany
Drugim typem jest żwirek kukurydziany, powstający z odpadów pozostałych po przetwórstwie spożywczym. Dzięki temu pomaga w całkowitym wykorzystaniu kukurydzy, a powstając z naturalnych składników, jest całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla zwierząt. Jego zaletą jest bardzo wysoka chłonność i skuteczna neutralizacja zapachów, połączona z łatwością usuwania sprawiają, że jest równie chętnie wykorzystywany jak drewniany.