Czy rodzeństwo bez rywalizacji to mit?

Kiedy jesteśmy szczęśliwymi rodzicami jednego dziecka, często planujemy powiększenie rodziny o kolejnego malucha. W momencie, w którym się on pojawia, jedynakowi może być trudno odnaleźć się w zaistniałej i nieznanej dotąd sytuacji. Jeśli my, jako rodzice nie będziemy w stanie poświęcić starszakowi wystarczającej ilości czasu, może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, w tym do pojawienia się zazdrości u dziecka. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu rodzeństwo może zacząć rywalizować między sobą dosłownie o wszystko – zabawki, ubrania, sposób spędzania wolnego czasu, uwagę rodziców itd. Czy można się przed tym uchronić?

Jak wychować rodzeństwo, które pozbawione będzie rywalizacji?

Wydaje się, że nie ma na to idealnego sposobu. Istnieją nawet teorie, które mówią, że jeśli różnica wieku między pierwszym, a drugim dzieckiem, będzie wynosiła ok. 8 lat, to wtedy rodzeństwo nie będzie rywalizować między sobą. Teza ta jednak wydaje się nie być popierana przez psychologów, gdyż duża część z nich uważa, że przy takiej różnicy wieku, rodzeństwo nie będzie w stanie się ze sobą dogadać. Ponadto, wskazują oni, że na układ relacji między dziećmi, ogromny wpływ mają sami rodzice oraz pozostali domownicy. Umiejętność rozwiązywania konfliktów może mieć wielkie znaczenie. Dlatego mama i tata powinni wiedzieć, jak zachowywać się w różnych sytuacjach. Na przykład – w jaki sposób i kiedy reagować na sprzeczki własnych pociech oraz bacznie obserwować dzieci i nie dopuszczać do sytuacji, w której choćby jedno z nich będzie się nudzić i narzucać się drugiemu.

 

Rodzeństwa bez rywalizacji w codziennym życiu

Oczywiście, jeśli zrobimy wszystko, co w naszej mocy, to możemy stworzyć rodzinę, w której rodzeństwo, owszem, będzie rywalizować, ale w zdrowy sposób i pod stałą kontrolą rodzica. Istnieje wiele porad, które opisują, jak należy zachowywać się w przypadku konfliktu pomiędzy naszymi dziećmi (wskazówki zawarte są choćby w tym tekście https://blog-juniorangin.pl/gdzie-dwoch-sie-bije-tam-rodzic-musi-trzymac-fason/). Dzięki zainspirowaniu się takimi poradami, możemy skutecznie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych pociech i rozwiązywać rodzące się konflikty między naszymi pociechami, jeszcze zanim się one na dobre rozpoczną. Tym samym pozwoli nam to każdego dnia uczyć się wspólnego życia i stworzyć szczęśliwą, pełną miłości rodzinę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]