BuggyGym

Mając małe dziecko ciężko jest znaleźć czas dla siebie, tym bardziej by zadbać o swoją formę. W związku z tym wielu kobietom ciężko jest powrócić do wyglądu sprzed ciąży. A może by tak połączyć opiekę nad dzieckiem z aktywnością fizyczną?

Co się dzieje?

Podczas ciąży nasze ciało się zmienia, niektóre partie mięśni ulegają naciągnięciu, inne są narażone na wiele większe obciążenia niż do tej pory. Krzywizna naszego kręgosłupa uwydatnia się przez rosnący brzuch, który wymusza przesunięcie się środka ciężkości do przodu. Mięśnie brzucha stają się słabsze i wiotczeją, dlatego często po porodzie gorzej wykonuje się pewne czynności dnia codziennego. Dlatego warto pomyśleć o drobnym ruchu od pierwszych miesięcy po porodzie, by wszystko prawidłowo wróciło do normy.

Codzienne spacery z dzieckiem możemy zamienić na trening wzmacniający, dzięki któremu poprawimy swoją formę oraz spalimy dużo kalorii. Wystarczy spacerować z wózkiem w różnym tempie, a już po godzinie spaceru będziemy miały o wiele więcej energii.

Czym jest BuggyGym?

  • Nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie „buggy” oznacza wózek. Jest to idealna forma aktywności dla rodzica z małym dzieckiem, z której korzysta coraz więcej osób.
  • Treningi odbywają się zawsze na świeżym powietrzu, gdzie ćwiczenia wykonywane są z wózkiem. Mają charakter aerobowy, wzmacniający, kształtujący i rozciągający.
  • Dziecko w spokoju śpi we własnym wózku, podczas gdy rodzic przy nim ćwiczy. Nie musimy więc kombinować jak wyrwać się z domu lub z kim zostawić malucha.
  • Najlepiej na trening wybrać się w godzinach dopołudniowych, gdzie mamy same spędzają czas z maluszkiem. To nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także wyjście do ludzi, poznanie innych mam, wymiana doświadczeń. Nie tylko powrócimy do figury sprzed ciąży, ale także poprawimy swój nastrój i zdrowie.

BuggyGym to bezpieczna i skuteczna forma aktywności, która została opracowana przez lekarza ginekologa, fizjoterapeutę, instruktorów fitness oraz pedagogów, dzięki czemu mamy pewność, że jest to bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia.

Zajęcia prowadzone są przez wyszkolonych instruktorów, którzy zapewniają komfort i bezpieczeństwo zarówno mamom, jak i maluchom. Trening dostosowany jest do potrzeb kobiet po porodzie biorąc pod uwagę wszelkie zmiany w ich ciałach.

Ćwiczenia z wózkiem to nowoczesna metoda, która łączy aktywność fizyczną z opieką nad dzieckiem. Jeśli dziecko będzie wymagało przewinięcia, nakarmienia, czy uspokojenia bez problemu możemy zrobić to w każdej chwili.

Treningi zwykle trwają około 45 minut, jednak wiadomo, że nie każde dziecko tyle wytrzyma. W każdej chwili można odłączyć się od grupy, zająć się dzieckiem, czy przejść do biegu z wózkiem, by uatrakcyjnić maluchowi spacer.

Samodzielne ćwiczenia

Dla mam preferujących ćwiczenie we własnym zakresie istnieje również wiele interesujących rozwiązań. Ważne, aby w takim przypadku dbać o ich regularność, by przyniosły nam skutki. Oto przykładowe ćwiczenia na wzmocnienie różnych partii mięśni:

  • Wzmacniamy dolne partie ciała: obiema rękami trzymamy rączkę wózka i pochylamy lekko tułów, przenosząc ciężar ciała na wózek. Następnie uginamy kolana i jedną nogę kierujemy do tyłu, trzymając ją w górze kilka sekund. Zmieniamy nogę, a ćwiczenie powtarzamy kilkanaście razy.
  • Wzmacniamy pośladki i nogi: jedną ręką opieramy się o rączkę wózka, stojąc do niego przodem. Wykonujemy wymach nogi w bok, wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund. Wracamy po chwili do pozycji wyjściowej i powtarzamy wymach kilkanaście razy jedną, następnie drugą nogą.
  • Rozciągamy mięśnie kręgosłupa oraz klatki piersiowej i brzucha: stajemy prosto przy rączce wózka, mocno się jej trzymając. Nogi muszą być w lekkim rozkroku, pochylamy się jak do przysiadu, jednocześnie odciągając wózek od siebie. Zostajemy w tej pozycji kilka sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Następnie powtarzamy je kilkanaście razy. Wykonując to ćwiczenie jednocześnie bujamy maluszka w wózku.

Ćwiczenia nie są zbyt obciążające, dlatego kobiety już po kilku miesiącach od porodu mogą je śmiało rozpocząć. Nie musimy jednak zaczynać aż tak aktywnie, na początek wystarczą łagodne spacery, następnie szybkie marsze lub marszobiegi, a następnie możemy przejść do ćwiczeń.

Bieg z wózkiem

Najbardziej popularną do tej pory formą aktywności młodych mam jest bieg z wózkiem. Jest to także bardzo dobry pomysł, zarówno dla mamy, jak i dla malucha, który ma niecodzienny i ciekawy spacer.

Wiadomo, że trening przebiega w innym trybie niż gdy biegamy samodzielnie. W internecie możemy z łatwością znaleźć różne plany treningowe dla młodych mam. Musimy bowiem dostosować warunki i swoje tempo ze względu na wózek, który jednocześnie pchamy.

Jeśli decydujemy się na aktywność fizyczną z naszym maluchem, musimy się także odpowiednio przygotować. Potrzebny nam będzie odpowiedni strój do ćwiczeń i profesjonalne obuwie sportowe, a także duża butelka wody niegazowanej. Dla naszego malucha weźmy pieluchy, mokre chusteczki, jedzenie, picie oraz kilka zabawek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]