W przypadku noworodków i niemowląt, początkujący rodzice stoją przed trudnym zadaniem. Ciężko jest stwierdzić co dolega maluchowi, gdy nie potrafi jeszcze mówić. Gdy nasza pociecha zaczyna być marudna i często płacze, to jest pierwszy symptom, że coś może się dziać.
Jakie są przyczyny bólu gardła u niemowlaka?
Najczęstszą przyczyną pojawienia się bólu gardła u niemowląt jest zakażenie wirusowe, które zazwyczaj samoistnie przemija. Jednak w przypadku takich maleństw, nigdy nie można bagatelizować objawów, ponieważ czasami ból gardła może być wywołany również przez bakterię, a wtedy należy zastosować antybiotyk.
W przypadku starszych dzieci ból gardła możemy zdiagnozować w prosty sposób. Dziecko w tym wieku, jest w stanie powiedzieć, z czym się zmaga. U maluchów nie jest to takie proste, niemowlę nie powie nam co i gdzie boli, dlatego rodzice muszą być czujny.
Przeczytaj też: http://www.beautypoint.pl/woda-termalna-czy-warto-ja-stosowac/
Jakie są objawy bólu gardła u niemowlaka?
U niemowląt objawy bólu gardła nie są typowe. W przebiegu takiej infekcji, może dojść do pojawienia się:
- braku apetytu,
- częstego płaczu,
- ślinotoku,
- stanu podgorączkowego,
- marudzenia, zwłaszcza podczas karmienia,
- prób drapania się po szyi przez malucha.
Niemowę, które boryka się z bólem gardła jest rozdrażnione i marudne. Próbuje włożyć sobie rączki do ust, to jest znak, że coś się może dziać w obrębie gardła. Patrząc na to pod kątem teorii, rozpoznanie bólu gardła u niemowlaka nie powinno stanowić problemu dla rodzica, objawy są dość charakterystyczne.
Jednak w praktyce jest trochę inaczej. Podobne objawy możemy zaobserwować również u dziecka, który zmaga się z kolkami. Dlatego najlepszym sposobem, żeby upewnić się, czy nie doszło do infekcji gardła jest zajrzenie maluchowi do buzi.
Jak rozpoznać ból gardła u niemowlaka?
Przed obejrzeniem jamy ustnej malucha, podstawą jest dokładne umycie rąk. Dopiero po wykonaniu tej czynności możemy przejść do oględzin. Do niepokojących objawów, należą: zaczerwienienie, powiększenie migdałków oraz nalot, który się może na nich znajdować. Najczęściej występuje w białej barwie
Jeżeli nie potrafimy poprawie ocenić, czy śluzówka gardła naszej pociechy ma zdrowy kolor, powinniśmy udać się na wizytę do pediatry. Jeżeli chodzi o zapalenie gardła, mogą pojawić się dolegliwości, które sugerują potrzebę pilnego udania się do specjalisty.
Źródło: https://akademiamalucha.pl/