6 dolegliwości, które mogą spotkać mamę w 24. tygodniu ciąży

Gratulacje! Jesteś już za półmetkiem ciąży, a do porodu zostało mniej więcej 16 tygodni. Wiele przykrych dolegliwości typowych dla I trymestru minęło, ale … i teraz mogą pojawić się mało przyjemne doznania.

Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna, dlatego wymienione niżej dolegliwości wcale nie muszą dotyczyć ciebie.

1. Rwący ból w podbrzuszu

24 tydzień ciąży to okres, w którym może pojawić się rwący ból w okolicach podbrzusza. Jest on spowodowany bardzo szybkim wzrostem macicy, która coraz intensywniej przygotowuje się do porodu. Tak naprawdę bolą cię więzadła utrzymujące ten narząd. Jako że macica stale się powiększa, więzadła robią się bardziej napięte i stopniowo się rozciągają – stąd dolegliwości bólowe. Jeśli ból będzie bardzo intensywny – zgłoś się do lekarza.

2. Częstsze duszności

Kolejną dolegliwością, która może uprzykrzać 24 tydzień ciąży są duszności. Winę za to ponownie ponosi powiększająca się macica, która uciska na przeponę. To właśnie sprawia, że coraz trudniej złapać oddech. Nie jest to jednak nic groźnego i nie ma powodu do niepokoju.

By tego uniknąć, staraj się nie leżeć na wznak. Wybierz bezpieczniejszą pozycję – na lewym boku, by zapewnić swobodny dopływ krwi i tlenu. Dla zwiększenia wygody, możesz sięgnąć po specjalną poduszkę dla kobiet ciężarnych, której konstrukcja ułatwia leżenie na lewym boku.

3. Uciążliwa zgaga

W 24 tygodniu ciąży możesz uskarżać się również na zgagę. Ta dolegliwość również związana jest z powiększającą się macicą, która uciska narządy wewnętrzne.

Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawiania się zgagi, jedz mniejsze porcje posiłków, ale częściej. Wspomagaj się niegazowaną wodą mineralną między posiłkami. W przypadku dość uciążliwej zgagi, zaleca się picie lekkiego naparu mięty.

Jeśli palenie w przełyku doskwiera ci również nocą, zmniejsz obfitość kolacji. Ponadto zasypiaj w pozycji, w której głowę masz uniesioną – pod głową i ramionami podłóż dodatkową poduszkę.

4. Wrażenie pełnego pęcherza

Powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy, w efekcie czego cały czas odnosisz wrażenie, że chce ci się siku. Niekiedy na bieliźnie możesz zauważyć plamę moczu – szczególnie przy wysiłku lub czynnościach wywołujących nagłe napięcie mięśni brzucha. Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet, także po porodzie. Dlatego zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, które wzmocnią mięśnie dna macicy, pozwalając tym samym na skuteczniejszą kontrolę oddawania moczu.

5. Skurcze łydek

Chociaż bolesne skurcze łydek to dolegliwości pojawiająca się najczęściej w III trymestrze ciąży, niekiedy pojawiają się już w 24 tygodniu. Powodów takiego stanu jest kilka: utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk macicy na nerwy ścian miednicy, zbyt długi czas spędzony w pozycji stojącej lub w ruchu, niedobór wapnia, potasu i magnezu. Jeśli chcesz złagodzić obrzęk łydek, masuj nogi, a pod prysznicem kieruj naprzemiennie zimny i ciepły strumień wody na obolałe kończyny. Unikaj butów na wysokim obcasie.

6. Swędzenie skóry na brzuchu

Jeśli skóra na brzuchu zaczyna swędzieć mniej więcej w 24 tygodniu ciąży, najczęściej nie ma powodów do niepokoju. Dopiero po 30 tygodniu świąd może świadczy o cholestazie – chorobie wątroby. Jeśli uporczywe swędzenie skóry nie jest wynikiem choroby, najczęściej jest efektem rozciągania się skóry. Dlatego warto zadbać o odpowiednie natłuszczenie oraz nawilżenie, by złagodzić świąd i jednocześnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów.

Materiał promocyjny.

[Głosów:10    Średnia:3.2/5]