zabawki drewniane

Gdy w XX w. rozpowszechniono zabawki z plastiku, świat otrzymał ogromne możliwości produkcji dowolnych kształtów i przedmiotów o zróżnicowanych rozmiarach. Niestety, niewiele osób w tamtym czasie spodziewało się, że tworzywa sztuczne tak negatywnie wpłyną na środowisko. Obecnie specjaliści na całym świecie starają się edukować konsumentów, by Ci wybierali ekologiczne rozwiązania wyprodukowane z biodegradowalnych surowców, np. drewna.

Czy jednak zabawki drewniane oferują nam równie zadowalającą rozrywkę, co plastik, do którego przez tyle lat zdążyliśmy przywyknąć? Sprawdźmy i przekonajmy się o tym na własne oczy.

Dbałość o szczegóły i wygląd zabawek

Oczywiście drewno jest o wiele mniej plastycznym tworzywem, niż plastik, z którego możemy wyprodukować wszystko. Głównymi różnicami są rodzaj obróbki i proces produkcyjny. Czy to jednak oznacza, że zabawki drewniane wyglądają gorzej? Nie można tak powiedzieć, ponieważ po prostu wyglądają one inaczej. Mają swój niepowtarzalny charakter, który w większości przypadków dodaje im uroku. Warto wybierać jednak naprawdę profesjonalnie przygotowane produkty, które nie tylko zostały zaprojektowane przez najlepszych ekspertów, ale także wyprodukowane z dbałością o najdrobniejsze detale. Z pewnością przełoży się to na zabawę i satysfakcję głównych interesantów, czyli dzieci.

Bezpieczeństwo eksploatacji

Tworzywa sztuczne i syntetyczne farby oraz lakiery, bywają niezwykle niebezpieczne, gdy nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Delikatna skóra dzieci często może reagować na nie w sposób alergiczny, co będzie powodować różnego rodzaju dyskomfort spowodowany wysypką, zaczerwienieniem, czy chociażby świądem. Zabawki drewniane minimalizują takie ryzyko, dlatego bez wątpienia warto zastanowić się nad ich zakupem, gdy Twoja pociecha ma tendencje do takich reakcji alergicznych lub zmian skórnych.

Ekologiczne znaczy lepsze?

Trzeba brać pod uwagę, że do produkcji takich gadżetów jak zabawki drewniane, wykorzystuje się (jak sama nazwa wskazuje) naturalne drewno. Dzięki temu, po wyrzuceniu zabawki, nie będzie ona rozkładać się kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat, tylko kilkanaście/kilkadziesiąt i nie będzie stanowić zagrożenia dla otoczenia. Trzeba jednak pamiętać, że do produkcji takiej zabawki, trzeba było wyciąć drzewo. Jeśli więc produkcja będzie iść w skalę masową, naturalne lasy po prostu będą skrupulatnie wycinane. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim minimalizując konsumpcję. Starajmy się nie wyrzucać zabawek zbyt często i nawet jeśli ulegną one uszkodzeniu, próbujmy je naprawiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]