Wychowywać bezstresowo czy karać

Dobre wychowanie dzieci to odwieczny dylemat rodziców. Ci ciągle szukają odpowiedniej drogi. Karać czy nie? Wychowywać bezstresowo? Jaki jest najlepszy model wychowania? Jak to wygląda w różnych krajach?

Otóż dla przykładu autorka bestselerowej książki „W Paryżu dzieci nie grymaszą” – Pamela Druckerman twierdzi, że Francuzi lepiej wychowują swoje dzieci, niż na przykład Amerykanie. We Francji panuje teza, że dziecko może mieć swoje zdanie, ale to rodzic podejmuje decyzje. Dzieci muszą się do nich dostosować, cierpliwie czekać, aż mama bądź tato spełnią ich prośbę. Rodzice nie rzucają wszystkiego i nie biegną do swoich pociech gdy te tylko ich zawołają. Dzieci muszą zaczekać na swoją kolej, odczekać, aż rodzić zechce im w czymś pomóc. Tam nacisk kładziony jest głównie na dyscyplinę. Szczególnie szkoły czy nawet przedszkola prywatne lub państwowe dbają o to aby dziecko miały dobre maniery, ale również dobrze się uczyło. Nie powinno się pozwalać, aby dzieci szczególnie uzdolnienie przykładowo z matematyki mogło opuszczać się na przykład z lekcji literatury. Dzieci wcześnie zaczynają obowiązek szkolny i już od małego uczy się je dobrego zachowania, uważania na kolegów itd.

Brytyjskie dzieci podobno są bardziej hałaśliwe i swobodniejsze. Również w Irlandii dzieci mają dużo swobody, tam panuje bezstresowe wychowanie.

Często się dzisiaj spotyka mieszane społeczeństwa, przez co zatraca się jeden konkretny model wychowania na przykład angielski, czy francuski. Model wychowania zależy również od tego jak kobiety postrzegają siebie. Francuzki nie chcą być uważane za kury domowe. Wolą czuć się oraz wyglądać kobieco. Z kolei Amerykanki czy Brytyjki traktują rolę matki jako najważniejszą w życiu.

Różni ludzie w przeróżny sposób wychowują swoje dzieci. Według przeprowadzonych badań sam styl wychowania nie ma jakby większego znaczenia. istotną sprawą jest to czy dziecko i rodzica łączy bezpieczna więź, to czy w domu nie ma agresji, czy dziecko ma kontakt z rówieśnikami. Zapewnia to choćby przedszkole prywatne czy państwowe. Dziecko przebywając z innymi uczy siężycia w społeczeństwie. Również stan portfela ma wpływ na wychowanie dzieci. W rodzinach biedniejszych dzieci często mają mniej do powiedzenia niż w bogatszych domach, gdzie wytwarza się model bardziej demokratyczny.

W Polsce również nie można mówić o jednym modelu wychowania. Jedni czasem poprzez złe doświadczenia z domu rodzinnego preferują bezstresowe wychowanie, w obawie aby nie skrzywdzić swojego dziecka, inni wolą bardziej rygorystycznie podchodzić do tematu, na szczęście nie koniecznie stosując kary cielesne, ale wychowując dzieci w przekonaniu, że „dzieci i ryby głosu nie mają”. Wszystko zależy od tego w jakim środowisku i modelu sami się wychowaliśmy.

Niewątpliwie dobrze na dziecko wpływa kontakt z innymi maluchami. Oferuje to między innymi Przedszkole Ciuchcia Puch Puch Bielany, które jest idealnym miejscem do rozwoju małego człowieka.

[Głosów:2    Średnia:5/5]