Wielu rodziców miewa problemy z wyborem zabawek dla swoich pociech, które oprócz zapewnienia im rozrywki, będą również niosły pewną wartość edukacyjną. Duży problem sprawia również dostosowanie zabawek do wieku dziecka. W tym tekście dowiesz się, jakie upominki wybrać dla malucha w każdym wieku.
Zabawki dla dzieci w wieku 3 lat
Około 3 roku życia dziecko intensywnie się rozwija, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w zabawkach, które będą zajmować mu czas. Warto postawić tutaj na tablice do rysowania, duże klocki czy proste zabawki uczące słów i kolorów. Podczas gdy te pierwsze pozwolą dziecku na rozwój zdolności manualnych i kreatywności, te drugie pomogą mu rozwinąć zasób słownictwa. W tym wieku ważne jest to, aby w miarę możliwości bawić się wspólnie z dzieckiem, tak aby mogło ono wyciągnąć z zabawek jak największą wartość edukacyjną.
Zabawki dla dzieci w wieku 4-5 lat
Na tym etapie maluch nie potrafi najczęściej czytać lub dopiero uczy się pierwszych liter, natomiast potrafi już liczyć i rozpoznawać kolory. Wciąż bardzo ważne są tu zabawki zwiększające zasób słów, można również wraz z dzieckiem ćwiczyć znajomość liczb i liter. W tym celu świetnie sprawdzą się planszowe gry edukacyjne, które dodatkowo poprawią relacje malucha z najbliższymi. Świetne zabawki dla dzieci w tym wieku to również te, które uczą zapamiętywania i rozpoznawania wzorów. Dobrym pomysłem mogą być więc gry typu memory, które zmuszają dziecko do zapamiętywania poszczególnych obrazków i ich położenia. Warto nadal pamiętać o zabawkach zwiększających kreatywność dziecka, czyli różnorodnych układankach, puzzlach i innych zestawach budowniczych.
Zabawki dla dziecka w wieku 6-7 lat
W tym wieku dziecko najczęściej rozpoczyna swoją edukację szkolną, uczęszczając do pierwszej klasy szkoły podstawowej lub zerówki. Wtedy też rozpoczyna naukę liter, zaczyna powoli czytać i pisać. Rodzice powinni wspomóc naukę, którą ich pociecha przyswaja w szkole, poświęcając czas na powtarzanie liter i wspólne czytanie.
Oprócz klasycznych zabawek świetnie sprawdzą się więc książeczki z obrazkami, które dziecko będzie mogło czytać wspólnie z rodzicami i bardziej zaawansowane gry edukacyjne. Dzieci w tym wieku często uwielbiają puzzle, które dodatkowo mają dużą wartość edukacyjną, a więc warto kupować im różnorodne układanki. Dobrze sprawdzą się również klasyczne gry planszowe i karciane, takie jak chińczyk, warcaby czy makao, które pozwolą maluchowi rozwijać myślenie strategiczne.
Zabawki dla dzieci w wieku 8 lat i starszych
Na tym etapie dziecko w pełni przyswaja już wiedzę szkolną, a zadaniem rodzica jest pomoc w jego nauce. Wciąż bardzo duże znaczenie mają gry edukacyjne, jednak przeznaczone już dla nieco starszych dzieci. W tym wieku dziecko najczęściej ma już swoje upodobania, którymi powinni kierować się rodzice przy wyborze zabawek. Ważne jest jednak to, aby wśród zabawek wciąż pojawiło się miejsce na te z nich, które niosą wartość edukacyjną. Dla kreatywnego dziecka świetnie sprawdzą się więc zestawy do rysowania, a dla maluchów uwielbiających układanki – puzzle i zestawy klocków.
Jeśli zaś chodzi o rozwijanie wiedzy nabywanej w szkołach, warto przyjrzeć się specjalnym zestawom naukowym. Dzięki nim pociecha może wcielić się w naukowca i samodzielnie przeprowadzić wybuch wulkanu lub przyjrzeć się reakcjom chemicznym. Doskonale przygotowuje to dzieci do wiedzy chemiczno-biologicznej, którą będą nabywać w przyszłości stanowi rozszerzenie przyswojonego do tej pory materiału. Ważne jest jednak to, aby nie pozostawiać dziecka w tym wieku samego sobie, ale wciąż poświęcać czas na wspólną zabawę.