Modne oświetlenie do każdego pomieszczenia

Modne lampy to jeden z kluczowych elementów dobrego designu we wnętrzach. Spełniają równocześnie role typowo użytkowe, ale przy tym stanowią intrygującą dekorację, często najmocniej przykuwającą uwagę wszystkich osób wchodzących do pomieszczenia. Styl produktów oświetleniowych zmienia się bardzo często. Projektanci szukają bowiem nieustannie nowych konceptów, jak sprawić, żeby lampy były jeszcze ciekawsze i bardziej funkcjonalne. Jakie trendy obowiązują zatem w tym sezonie? Które lampy warto wprowadzić do domowych aranżacji, w tym do pokojów dziecięcych? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Trendy – wielość rozwiązań, mnogość stylów

Współczesność to ciekawy moment w designie wnętrzarskim. Nie obowiązuje bowiem jeden, dominujący styl. Można za to zdecydować się na szereg mocno zróżnicowanych koncepcji, dzięki którym każdy jest w stanie stworzyć idealną aranżację, w pełni odpowiadającą indywidualnym gustom.

Występują obok siebie style skrajnie ascetyczne, jak nowoczesny minimalizm oraz styl industrialny. Pojawiają się koncepcje bardziej tradycyjne, bazujące na stylu skandynawskim lub klasycznym. Miłośnicy dekoracyjności mogą zdecydować się natomiast na wnętrza art déco, wracające ponownie do modnych salonów i innych domowych pomieszczeń.

Mamy do dyspozycji cały wachlarz możliwości. Każdy zatem bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.

Czym wyróżniają się modne lampy? Kilka najważniejszych cech stylowych produktów

Stylistyka to jedno. Oprócz niej modne lampy wyróżniają się także szeregiem ogólnych cech, które łatwo mogą być wykorzystane w niemal każdym z wymienionych powyżej stylów.

Czym zatem powinny wyróżniać się najciekawsze i najbardziej pożądane lampy do modnych mieszkań i domów?

Materiał – stawiajmy na nurty eko

Jednym z najważniejszych trendów bieżącego sezonu w oprawach oświetleniowych jest stawianie na produkty ekologiczne. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim energooszczędnych źródeł światła LED. Jednak nie tylko.

Coraz chętniej stawia się także na naturalne surowce do produkcji lamp. Szczególną sympatią projektantów cieszą się oczywiście konstrukcje drewniane. Materiał ten bywa jednak używany w dość nietypowy sposób. Pojawia się nawet w formie surowej, z elementami kory oraz widocznym rysunkiem słojów i sęków. Zdarzają się wręcz lampy wykonane niemal w całości z drewna, w których nawet szklany klosz zastępuje się drewnianą osłoną źródła światła. Uzyskuje się dzięki temu przyjemne i subtelnie rozproszone światło, wręcz idealne do przestrzeni rekreacyjnych w naszych domach.

Oprócz drewna ponownie stawia się na kamień. Wielką sympatię do tego surowca wykazuje choćby styl art déco. W lampach używa się marmuru oraz delikatnego alabastru, które sprawiają, że cały produkt wygląda elegancko i luksusowo.

Miłośnicy surowości i stylu industrialnego także znajdą w tej tendencji coś dla siebie. Wielką popularnością cieszą się bowiem lampy odlewane z betonu. Ciężkie, skrajnie proste klosze przykuwają wzrok szorstką fakturą oraz naturalnym kolorem surowca. Oprawy tego typu pasują oczywiście do wnętrz postprzemysłowych, choć ciekawie uzupełnią również aranżacje minimalistyczne lub w duchu modern vintage.

Jakie kolory są obecnie modne?

Nie tylko materiał się liczy. Warto również stawiać na najmodniejsze kolory. Wśród nich centralne miejsce zajmuje oczywiście kolor sezonu Pantone. Firma ogłosiła w grudniu, że przez najbliższych 12 miesięcy będzie nam towarzyszył klasyczny odcień błękitu (Classic Blue).

Bywa powszechnie wykorzystywany także w produktach oświetleniowych. Z tkanin w tym kolorze tworzy się abażury do lamp, powierzchnie metalowe lakieruje się farbą we właśnie tym, ponadczasowym odcieniu.

Oprócz koloru niebieskiego pojawiają się w tym sezonie wszelkie odcienie naturalne oraz neutralne. Często uzupełnia się je pojedynczym modnym akcentem w kolorze głębokiej butelkowej zieleni lub ciepłych kolorów ziemi. Dzięki temu tworzy się przyjemną dla oka i ciekawą aranżację barwną.

Wielkość lamp – jakie sprawdzają się najlepiej?

Sezon 2020 w oświetleniu kontynuuje nurt zapoczątkowany już w poprzednim roku. Najmodniejszym typem produktów są duże, okazałe lampy wiszące. Często stawia się wręcz na rozbudowane żyrandole, które ponownie stają się bardzo popularne.

Lampy tego typu umieszcza się w pomieszczeniach do wypoczynku, jak sypialnie i salony. Pojawiają się jednak także w kuchniach i jadalniach. Niektórzy projektanci wnętrz rekomendują wręcz montowanie ich w przedpokojach i na korytarzach. Tego typu rozwiązanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy dysponujemy wystarczającą przestrzenią, w której lampa wisząca nie będzie utrudniać przemieszczania się.

Modne oświetlenie do pomieszczeń najmłodszych

Lampy spełniają niezwykle istotną rolę w pomieszczeniach dziecięcych. Tutaj liczy się ich bezpieczeństwo użytkowania, możliwość ustawiania natężenia światła, by nie męczyło ono wrażliwych oczu najmłodszych. I wreszcie duże znaczenie ma design. Jednym z pomysłów jest zastosowanie uniwersalnych i klasycznych lamp, które będą subtelnie zdobiły przestrzeń tworzoną z myślą o dzieciach. Ciekawą alternatywą są propozycje lamp przyjmujących kształty najbardziej lubianych przez dzieci zwierzaków, zabawek czy elementów natury. Takie propozycje posiada sklep Wozki-Foteliki.pl. Do tego oświetlenie, które pozwala na zmianę natężenia światła, jego barwy oraz kąta padania, daje szansę na stworzenie i modnej, i niezwykle komfortowej przestrzeni.

Modne lampy – dopasowanie do charakteru przestrzeni i gustu domowników

Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, również w przypadku trendów oświetleniowych do wnętrz. Popularne obecnie produkty pozwalają zbudować ciekawą i oryginalną aranżację o pięknym wyrazie.

Stawiajmy jednak zawsze na oprawy oświetleniowe pasujące do naszej aranżacji i indywidualnych upodobań. Pamiętajmy, że chwilowe mody przemijają, a lampa zostaje z nami przecież na dłuższy czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]