Leżaczek bujaczek dla dziecka

Leżaczek dla niemowlaka to punkt konieczny na liście niezbędnych przedmiotów dla naszego dziecka. W pewnym momencie dziecko zaczyna mniej spać i interesować się światem, szkoda aby leżało w łóżeczku, gdzie nie pozna świata. Leżaczek możemy ustawić w dowolnym pomieszczeniu, obok nas, dzięki czemu dziecko zainteresuje się wszystkim dookoła, a my będziemy mieli je cały czas na oku.

W leżaczku dziecko jest w stanie wytrzymać o wiele dłużej niż w łóżeczku. Zawdzięczamy to także różnym funkcjom, które posiadają foteliki by urozmaicić maluchowi czas. Tym samym przygląda się co robią rodzice, a dzięki bujaniu ma sporo zabawy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu leżaczka bujaczka?

Istnieją różne modele leżaczków, warto jednak zebrać pewne wspólne cechy, którymi należy kierować się podczas kupna:

  • Regulacja odchylenia oparcia – ta opcja przyda się, jeśli chcemy korzystać z leżaczka przez dłuższy czas. Niemowlaka ułożymy w pozycji leżącej, starszy maluch może odpoczywać w pozycji półleżącej, a starszak spokojnie może na nim siedzieć. Foteliki, które nie posiadają regulacji nie są polecane dla niemowlaków, ponieważ mogą wykrzywiać kręgosłup.
  • Stabilizacja pozycji – dobrze, jeśli można nasz leżaczek „zablokować”, by się nie kołysał. Gdy nasz maluch podrośnie i zacznie siadać oraz wstawać na nóżki, leżak może okazać się dla niego bardzo pomocny i być dobrym miejscem do treningu. Fotelik musi być wtedy stabilny, by dziecko siadając nie wpadło do niego od razu się kołysając, ponieważ może się wystraszyć i zrazić.
  • Waga dopuszczalna – najlepiej wybrać model o jak największej dopuszczalnej wadze. Są dostępne foteliki nawet do 20 kilogramów, dzięki czemu posłuży naszemu maluchowi przez długi czas. Dziecko z wiekiem zaczyna skakać, wiercić się, dlatego leżaczek musi być wytrzymały.
  • Zapinanie – fotelik koniecznie musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Gdy dziecko podrośnie staje się bardzo ruchliwe, przekręca się, wtedy łatwo może z niego zlecieć i zrobić sobie krzywdę. Jeśli jest bezpiecznie zapięte pasami, nie ma ryzyka wypadnięcia z leżaczka, dzięki czemu możemy na chwilę spuścić go z oka, lub zająć się spokojnie swoimi obowiązkami w pobliżu fotelika.
  • Zdejmowane obicie – dzięki temu bez problemu wypierzemy materiał, zabrudzony często jedzeniem lub efektem zabaw naszego dziecka. W innym wypadku musimy czyścić obicie na foteliku, co jest znacznym utrudnieniem.
  • Zabawki – ważne, aby nasz fotelik wyposażony był w różne zabawki, dzięki czemu dziecko będzie poznawało świat i zapomni o nudzie. Najczęściej spotykany jest pałąk z zawieszonymi ruchomymi zabawkami, który można w razie potrzeby odczepić. Dodatkowo spotykamy w fotelikach wibrację, która ma za zadanie uspokoić dziecko oraz różnego rodzaju melodie, najczęściej odgłosy natury, dzięki czemu nasza pociecha rozwija swoje zmysły.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo leżaczka bujaczka

Leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny – maksymalnie stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, nie powinien posiadać żadnych ostrych części oraz krawędzi. Musimy także zwrócić uwagę na atesty, kraj produkcji oraz wszelkie zalecenia producenta. Bardzo ważny jest także mechanizm składania i regulacji, aby wszelkie pokrętła i przyciski znajdowały się poza zasięgiem dziecka. Niektóre wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu maluch ani nic nie uszkodzi, ani nie zrobi sobie krzywdy. Dobrym rozwiązaniem są leżaczki składane, przez co nie zajmują dużo miejsca i są wygodne w transporcie oraz przechowywaniu.

Leżaczek 3 w 1

Istnieją na rynku modele, które są połączeniem leżaczka, bujanego fotelika oraz huśtawki, dzięki czemu w zależności od wieku dziecka możemy dostosować pod niego urządzenie. Duża konstrukcja umożliwia zamocowanie siedziska w huśtawkę, która jest wprawiona w ruch za pomocą silniczka. Dziecko może na nim spać, wyciszyć, uspokoić lub pobawić. Kiedy maluch podrośnie, możemy zrezygnować z funkcji huśtawki na rzecz bujanego fotelika, na którym można siedzieć, bawić się, odpoczywać, czytać książeczki lub oglądać bajki.

Ceny leżaczków bujaczków

W zależności od modelu, ceny są bardzo różnorodne. Za podstawowy fotelik z zabawkami zapłacimy w granicach 100 złotych. Jeśli chcemy, aby leżaczek wyposażony był w dodatkowe funkcje, dzięki którym dziecko lepiej będzie poznawać świat, musimy liczyć się z wydatkiem około 250 złotych. Najdroższe są modele 3 w 1 lub posiadające dodatkowe funkcje rozrywkowe. Takie to koszt nawet 500 złotych.

Wybierając leżaczek dla naszego malucha powinniśmy kierować się głównie bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Na rynku istnieje wiele modeli, które nie posiadają atestów oraz wykonane są z niskiej jakości materiałów. W ten sposób fotelik posłuży nam przez krótki czas i znów będziemy musieli inwestować w nowy sprzęt. Pamiętajmy jednak, że leżaczek to rozwiązanie na pewną chwilę, nie zostawiajmy naszych pociech przez długi czas w takiej pozycji, ponieważ możemy narazić je na trwałe urazy kręgosłupa. Fotelik ma być dla dziecka zabawką, miejscem odpoczynku i relaksu, a nie stałego pobytu.

[Głosów:3    Średnia:3/5]