Jak sterylizować butelki dla niemowląt

Pielęgnacja niemowlaka to temat trudny i wymagający. Higiena jest bardzo ważna w kontakcie z dziećmi, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Młodzi rodzice zadają sobie wiele pytań o to, w jaki sposób poprawnie dbać o zdrowie własnego dziecka. Część z nich dotyczy karmienia oraz właściwego czyszczenia wszelkich narzędzi z tym związanych.

Układ odpornościowy niemowlęcia rozwija się stopniowo, więc na początku życia dziecko jest podatne na kontakt z wszelkiego rodzaju bakteriami, pasożytami i innymi drobnoustrojami. Na różnym etapie rozwoju pojawia się potrzeba codziennego używania butelek dla niemowląt, czy to do karmienia mlekiem, czy późniejszego podawania wody. Poza myciem butelek oraz smoczków po każdorazowym użyciu należy pamiętać o konieczności sterylizacji tych narzędzi.

Jak poprawnie sterylizować butelki?

Rodzice mogą zdecydować się na jeden z kilku sposobów lub w zależności od potrzeb i trybu życia stosować je wymiennie. W pierwszej kolejności należy umyć butelkę i smoczek ciepłą wodą oraz delikatnym środkiem myjącym. Na rynku dostępne są specjalne preparaty czyszczące do akcesoriów dla dzieci. Do dokładnego wyczyszczenia najlepiej używać  specjalnych szczotek, które pozwolą na wyczyszczenie resztek z każdego zakamarka.

Kolejnym krokiem jest zabicie wszelkich drobnoustrojów, które giną w wysokiej temperaturze. Pierwszą, powszechnie znaną i od dawna stosowaną metodą jest wyparzenie butelek we wrzątku. Gotowanie przez 10-15 minut jest skuteczna. Jeżeli do mycia używasz zmywarki, nie musisz już dodatkowo wygotowywać butelek.

Dostępne na rynku butelki dla niemowląt są wykonane w taki sposób, że nie powinny ulec zniszczeniu podczas gotowania lub mycia w zmywarce, dotyczy to zarówno plastikowych, jak i szklanych modeli.

Sterylizator gwarancją bezpieczeństwa.

Jeśli chce się mieć pewność, że stosowane butelki są całkowicie wyczyszczone i bezpieczne warto zakupić profesjonalny sterylizator. Zdecydowanie się na sterylizator parowy gwarantuje skuteczną dezynfekcję poprzez stosowanie pary wodnej, osiągającą temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza. Rynek oferuje wybór pomiędzy sterylizatorami elektronicznymi oraz mikrofalowymi.

Parowe sterylizatory elektroniczne zazwyczaj są większe, ale dzięki temu mogą jednocześnie dezynfekować większa ilość butelek dla niemowląt na raz. Urządzenia te mają miejsce do czyszczenia wszelkiego typu niezbędnych akcesoriów, niektóre mają wbudowane specjalne koszyki, które można włożyć do zmywarki, po czym bez żadnego problemu przełożyć czyste butelki do sterylizatora.

Jeżeli potrzebujemy sterylizatora o jak najmniejszych rozmiarach, a do tego posiadamy w domu mikrofalówkę, warto zakupić mikrofalowy sterylizator parowy. Konstrukcja urządzenia pozwala na jednoczesną dezynfekcję mniejszej ilości butelek i akcesoriów  dla niemowląt, ale zapewnia bardzo szybki czas działania. W zależności od mocy mikrofalówki cykl czyszczenia może trwać od 2 do 6 minut.

Profesjonalny sterylizator daje gwarancję zniszczenia ponad 99,9% niebezpiecznych zarazków, a zdezynfekowane akcesoria zachowują sterylność nawet do 24 godzin, o ile nie zostanie otwarta pokrywka urządzenia. Dzięki połączeniu odpowiedniego mycia i dezynfekcji akcesoriów dla dziecka mamy pewność, że podczas karmienia dziecko nie będzie narażone na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]