Rozmowa z dzieckiem to jeden z ważnych elementów, jaki powinien znaleźć się w wychowaniu pociech. Dzięki rozmowie można nie tylko zbudować dobrą relację z dzieckiem, ale też zadbać o to, że jako rodzice będziemy dumni z wychowania. Dowiedz się dlaczego tak ważna jest rozmowa oraz jak ją przeprowadzać, aby skorzystać z największych jej owoców!
Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-rozmawiac-z-malym-dzieckiem/
O co chodzi z tą rozmową?
Może ci się wydawać, że przecież rozmawiasz ze swoim dzieckiem, więc nie rozumiesz dlaczego tak istotne jest rozmawianie i być może dziwi cię, że skoro tak dużo o tym się mówi, to może ty wcale nie rozmawiasz z dzieckiem, jak należy. No właśnie i tutaj warto powiedzieć o tym, czym jest ta rozmowa. Otóż rozmawianie z dzieckiem to nie jest wymiana komunikatów, zlecanie konkretnych zadań do wykonania. Rozmowa to dialog, wymiana zdań, spostrzeżeń, wzajemne słuchanie. Wbrew pozorom jest bardzo duża różnica w tym czy rozmawiamy z dzieckiem tak szczerze, w formie dialogu czy tylko wymieniamy się krótkimi komunikatami.
Rola rozmowy w wychowaniu dziecka
Rozmowa odgrywa niezwykle istotną rolę w całokształcie wychowania dziecka. Warto pokazać to na przykładzie, gdy tej rozmowy brakuje, ponieważ wówczas można uświadomić sobie konsekwencje jej braku. Otóż jeśli jako rodzic nie rozmawiasz ze swoim dzieckiem, to zwiększasz prawdopodobieństwo, że będzie mu trudniej radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami zarówno w wieku, w jakim się znajduje, jak i później w przyszłości tak w ogóle.
Brak rozmowy z dzieckiem może osłabić relacje z rodzicami, a to jest bardzo złe dla dziecka. Rodzice pełnią rolę autorytetów, a to z czym dziecko wychodzi z domu, aby samodzielnie żyć, ma ogromne znaczenie na jakość jego życia, siłę jaką emanuje i umiejętność radzenie sobie z różnymi sytuacjami życiowymi. Brak rozmowy z rodzicami ma również wpływ na obniżoną pewność siebie dziecka, co może sprawić, że będzie mu trudniej w codzienności. Zwłaszcza jeśli dziecko jest małe – brak rozmowy może skutkować poczuciem niezrozumienia, brakiem pewności siebie.
Z dzieckiem należy rozmawiać na lżejsze i poważniejsze tematy od samego dzieciństwa. Wtedy wyrobi się w nim taka umiejętność rozmawiania, w tym na trudne tematy. Jeśli widzimy, że dziecko niechętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i myślami musimy je zachęcać, powiedzieć coś od siebie, aby przekonać do rozmawiania. Z czasem na pewno się otworzy na rozmowę, a rolą rodziców jest o to zadbać i to podtrzymać.
Przeczytaj też: http://www.bodyandmind.pl/soki-vs-napoje-jak-uniknac-wyboru-tych-niezdrowych/