Wózek dla lalek

Dobro naszego dziecka jest dla nas najważniejsze. Każdego dnia patrzymy jak dorasta, rozwija się, uczy nowych rzeczy. Dlatego chcemy zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. Ulubioną zabawką każdej dziewczynki jest lalka. Każda ma imię, jest „córką” naszego dziecka, o które dba, karmi i wyprowadza na spacery. Musimy więc zapewnić naszej córce odpowiedni wózek dla lalki, który ją będzie interesował , a nam dawał pewność bezpieczeństwa naszego dziecka.

Jak odpowiednio dobrać wózek?

Po pierwsze musimy dobrać odpowiedni wózek do wieku naszego dziecka. Są takie, którymi mogą bawić się półtoraroczne dziewczynki, lub takie, które nadają się dla dzieci około 5. roku życia. Następnym kryterium powinna być jego wielkość. Te przeznaczone dla najmłodszych często są małe i skromne w budowie, natomiast te dla starszych dziewczynek przypominają czasem miniaturowe wersje prawdziwych wózków: duży rozmiar, regulowane rączki, zestaw akcesoriów. Wózki dla najmłodszych dziewczynek często występują w formie pchaczy, dzięki czemu pomaga dziecku w nauce chodzenia. W tym wieku wiadomo, że wózek nie będzie jeszcze wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, moment ten powinien nastąpić po drugim roku życia dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ważne jest, aby wózek dla lalek wykonany był z bezpiecznych dla naszego dziecka materiałów, nie miał żadnych ostrych, wystających elementów. Wyróżniamy trzy główne rodzaje materiałów:

  • Wiklinowe – wózki najczęściej przeznaczone do użytku domowego, koszt takiego wózka to około 70 złotych.
  • Drewniane – nadają się do zabawy poza domem, ale przy ładnej pogodzie, cena – około 100 złotych.
  • Wykonane z tkaniny i plastiku – uniwersalne, mogą służyć zarówno w domu, jak i poza nim, bez względu na pogodę. Taki sprzęt to koszt około 130 złotych.

Dzisiejszy rynek nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Możemy także zdecydować się na wózek szerszy – dla „lalek bliźniaczek”. Wybór wózka wiąże się także z ilością kółek. Mamy modele trzy- lub czterokołowe, plastikowe, czyli hałaśliwe i gorszej jakości, lub gumowe – trwalsze i ciche. Wózek może mieć skręcane koła, lub też nie. Ważny jest też jego rodzaj: głęboki, spacerówka, lub łączący w sobie kilka funkcji. Często w wyposażeniu znajdziemy także pościel do wózka, zabawki, torbę do przewieszenia. Nie zapominajmy o bogatej kolorystyce i wzornictwie wózków. Możliwości jest tyle, ile podczas wyboru prawdziwego wózka dla dziecka – na szczęście koszt znacznie mniejszy.

Rodzaje wózków

  • Spacerówka – na początku może służyć jako pchacz, a z wiekiem coraz bardziej spełniać swoją funkcję. Plusem jest mała waga oraz szybkość składania. Z drugiej strony jest mało stabilna, a źle wykonana posiada niebezpieczne dla dziecka elementy, więc należy uważać, by nie zrobiło sobie krzywdy. Posiada najczęściej pasy do zapięcia lalki, a materiał jest ściągany, dzięki czemu umożliwia jego wypranie. Zazwyczaj cena też nie powala – około 50 złotych.
  • Wózek głęboki – wózek gondolowy, dużych rozmiarów i o sporej masie. Raczej wytrzymały, wykonany z solidnych materiałów, które niestety rzadko kiedy są odpinane lub zdejmowane, przez co zostaje nam ewentualne czyszczenie ręczne. Posiada zabezpieczenia dla dzieci, gumową rączkę, często dodatkowe akcesoria w postaci torby czy zabawek, pościeli. Ma daszek, który uchroni lalkę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W torbie można umieścić butelkę dla lalki, pieluchy na zmianę czy ubranka. Taka inwestycja będzie nas kosztowała około 120 złotych.

Jaka lalka do wybranego wózka?

Do wózka naszej córeczki trzeba wybrać także odpowiednią lalkę. Dzisiejsze sklepy z zabawkami dają nam bardzo bogatą ofertę – od zwykłych, materiałowych lalek, po bardzo realistyczne modele. Nowoczesne lalki potrafią robić siku, płakać, śmiać się i chrapać. To dobre rozwiązanie dla naszych dzieci, ponieważ uczą się wielu emocji i zachowań. Taką lalkę trzeba przewinąć, nakarmić, przytulić, przebrać. Dobrze, jeśli nasza córka ma swoją ukochaną lalkę i o nią dba.

Wózek dla lalek korzystnym rozwiązaniem dla całej rodziny

Wózek dla lalek to nieodłączny element dzieciństwa każdej dziewczynki. Początkowo może stanowić niezbędną pomoc przy nauce chodzenia, a z wiekiem zacząć spełniać swoją prawidłową funkcję. Dziewczynki mogą poczuć się jak prawdziwa mama, dzięki czemu rozwija się u nich poczucie miłości, opieki i dbałości o drugą jednostkę. Takie rozwiązanie w przyszłości zaowocuje pozytywnymi cechami wobec rówieśników i członków rodziny.

Taka zabawka to dobra zachęta dla dziecka do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dziewczynki bardzo lubią naśladować swoje mamy i często pchają zabawkowy wózek obok prawdziwego. M.in. w ten sposób dzieci przejmują od nas pozytywne wzorce i metody zachowania.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]