Rozwój społeczny dziecka

Decydując się na dziecko myślimy głównie o tym, co musimy kupić, jaki wózek wybrać, jak urządzić pokoik dziecięcy i jak się będziemy w przyszłości naszą pociechą zajmować każdego dnia. Chcemy aby nasze maleństwo miało wszystko, czego pragnie i było prawidłowo przez nas wychowane.

Kiedy maluch jest już z nami, wybieramy pewną koncepcję wychowania, obserwujemy jego rozwój, wychwytujemy wszelkie talenty i zdolności, zarówno te intelektualne jak i związane z psychomotoryką. Nie możemy jednak zapominać o jego rozwoju społecznym, który jest bardzo ważny.

Czym jest rozwój społeczny dziecka?

To wieloetapowy i wielofazowy proces przemian społecznych, który zmierza w określonym kierunku i dokonuje się w kolejności wynikającej z jego wewnętrznych praw. Rozwój społeczny dziecka rozpoczyna się od tworzenia relacji poprzez branie, co wynika z naturalnego etapu jego rozwoju. Noworodek przede wszystkim potrzebuje bliskości fizycznej mamy, pragnie przedłużyć stan symbiozy z okresu ciąży. Następnie następuje coraz to swobodniejsze odseparowanie od ciała matki i zaczyna się fascynacja otaczającym go światem.

Początkowo niemowlę ma bardzo słaby wzrok, za pomocą rąk szuka ramion oraz piersi matki, by się uspokoić. To pierwszy rodzaj nawiązania kontaktu, który zapewnia mu pożywienie, oraz poczucie bezpieczeństwa.

Z wiekiem dziecko jest coraz bardziej świadome, nawiązywanie kontaktu odbywa się na wielu płaszczyznach, poprzez uśmiechanie się, gaworzenie, a następnie pierwsze słowa. Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko samo wie jakie czynności wykonać, by wywołać radość u swoich rodziców i czerpie z tego satysfakcję. Jest otwarte na zabawy, przynosząc ulubione rzeczy lub książki rodzicom do rąk.

Z czasem dziecko poznaje coraz więcej ludzi – babcie, ciocie, wujków. Towarzyszy rodzicom w wielu nowych i ciekawych miejscach, dzięki czemu oswaja się z innymi ludźmi, co rodzi w nim ciekawość. Maluch chłonie zachowania od swoich rodziców. Jeśli widzi, że są oni mili i dobrze nastawieni do innych ludzi, zaczyna to naśladować.

Dziecko, zarówno jak osoba dorosła, potrzebuje kontaktu z różnymi grupami wiekowymi, dzięki temu wymienia się swoimi doświadczeniami, poglądami i dobrze czuje się w towarzystwie. Te kontakty szczególną rolę odgrywają w wieku przedszkolnym, gdzie ma do czynienia z liczną grupą rówieśników. Uczy się nawiązywać nowe znajomości, rozwiązywać spory, dzielić się z innymi.

Jak pomóc dziecku w rozwoju społecznym?

  • Musimy być dla dziecka prawdziwym przykładem, jego obecność w każdym miejscu, gdzie przebywają rodzice jest niezmiernie ważna. Dzięki temu dziecko rozumie, że towarzystwo innych ludzi jest rzeczą naturalną i potrzebną.
  • Dajmy mu możliwość przebywania wśród rówieśników: na spacerze szukajmy kontaktu z dziećmi w podobnym wieku, spotykajmy się ze znajomymi, którzy mają potomstwo.
  • Jeśli dziecko poznaje nową osobę nie reagujmy od razu, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Dziecko potrzebuje chwili czasu, aby poznać się z drugą osobą, przyjmijmy raczej rolę obserwatora.
  • Ważne, aby od małego uczyć dziecko dzielenia się. Miło, jeśli nasza pociecha pożyczy swoją zabawkę rówieśnikowi, traktując to jako coś naturalnego.
  • Z drugiej strony maluch musi mieć szacunek do swoich rówieśników. Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę czy maskotkę, z którą wszędzie się porusza. Niewłaściwym zachowaniem jest zabieranie mu przez inne dziecko zabawki, z którą ciężko się rozstać. Jedyna możliwość to poproszenie o nią, jeśli jednak nie będzie na to zgody – odpuszczamy.
  • Dziecko chłonie wszystko jak gąbka. Pokazując mu właściwe relacje i zachowania międzyludzkie możemy mieć pewność, że za jakiś czas będzie postępowało podobnie. Jeśli maluch płacze, a mama go przytula, możemy mieć pewność, że tak samo zachowa się kiedy zobaczy płaczącą osobę.
  • Dużo rodziców narzeka na to, że ich dzieci ciągle się o coś pytają. Nie zwracają przy tym uwagi na sens swoich wypowiedzi i mówią rzeczy nieprawidłowe. Taki rozwój u dziecka jest bardzo ważny – pyta, ponieważ chce znać odpowiedź, nauczyć się nowej rzeczy, dowiedzieć się jak to wykonać. Trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości i poświęcać dziecku mnóstwo czasu, dzięki czemu kształtujemy jego osobowość i wspomagamy rozwój społeczny.
  • Uczmy dzieci tego, co jest dobre, a co złe. Nie postępujemy na zasadzie „większości”, traktujmy nasze dziecko indywidualnie. Kiedy mówi, że wszyscy coś mają, a ono nie i strasznie się denerwuje, nie ulegajmy mu. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa sama doprowadzi do tego, że dziecko odpuści, ponieważ zrozumie, że chciało tego wyłącznie ze względu na kolegów, a nie swoje potrzeby.
  • Pokażmy dziecku, że ważniejsza jest w życiu współpraca, a nie rywalizacja. Niech jego celem nie będzie sprawienie komuś przykrości, czy zrobienie na złość, ale osiągnięcie własnego celu i zaspokojenie własnej potrzeby. Dzięki temu w życiu dorosłym Wasze dziecko o wiele lepiej będzie sobie radziło wśród innych ludzi.

Dbając o rozwój społeczny swojego dziecka musimy pamiętać o wielu elementach jednocześnie. Przestrzegając jednak pewnych zasad i rozmawiając dużo ze swoim maluchem możemy je odpowiednio nakierunkować, dzięki czemu wyrośnie na świadomego, znającego swoją wartość człowieka, przystosowanego do życia w społeczeństwie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]