Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci otrzymywała emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Rentę rodzinną można także wypłacać po osobie ubezpieczonej, która spełniała wszystkie warunki, aby otrzymać takie świadczenia. O możliwości uzyskania świadczenia przeczytasz na stronie ZUS lub http://prawo-abc-rodziny.pl/.

Terminy i sposoby wypłacania renty rodzinnej

Rentę rodzinną otrzymujemy od dnia, w którym powstało do niej prawo. Istotne jest to, kiedy złożymy wniosek o przyznanie nam tego świadczenia. ZUS wypłaca nam rentę bezpośrednio na nasz rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Inną opcją jest wybranie otrzymywania świadczenia za pośrednictwem poczty. W przypadku osoby mieszkającej za granicą konieczne jest posiadanie rachunku bankowego w Polsce, na który będzie wpływała kwota renty rodzinnej. Ewentualnie możemy zlecić wypłacanie świadczenia osoby mieszkającej w Polsce, która upoważniliśmy do odbierania naszej renty. ZUS może zdecydować się, zmniejszyć lub całkowicie zawiesić wypłacane świadczenie, jeżeli osiągamy przychód podlegający obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Nie może on przekroczyć 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, gdyż wtedy prawo do renty zostanie zawieszone. Jeżeli nasz przychód mieści się w przedziale od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia, kwota renty zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Istnieje możliwość zrezygnowania z renty rodzinnej. Trzeba złożyć wniosek o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia. W przyszłości można ponownie starać się o przyznanie renty rodzinnej. Temat szerzej opisano na http://www.rodzinakatolicka.com.pl/.

Wysokość renty rodzinnej

Jej wysokość zależy przede wszystkim od tego, ile osób jest uprawnionych do jej otrzymywania. W przypadku jednej osoby wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia zmarłego. Jeżeli takie uprawnienie obejmuje dwie osoby, to renta wzrasta o 5%. Największa renta rodzinna przysługuje wtedy, gdy co najmniej trzy osoby są do niej uprawnione. Wtedy wyniesie ona aż 95% świadczenia osoby zmarłej. Warto pamiętać o tym, że wartość takiej renty nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej, która obecnie wynosi 1200 zł. W przypadku gdy obliczona renta jest niższa od tej sumy, łączna kwota świadczenia zostanie podniesiona do najniższej renty rodzinnej. Każdego roku renta jest waloryzowana. Oznacza to, że jest ona podwyższana w takim stopniu, aby jej realna wartość pozostała na tym samym poziomie. Osoby pobierające rentę rodzinną mogą starać się o otrzymanie dodatku dla sieroty zupełnej. Jest to możliwe pod warunkiem, że rodzice tej osoby nie żyją. Dopuszczana jest sytuacja, w której taki dodatek otrzymają osoby, których ojciec jest nieznany, a matka nie żyje. Wysokość tego dodatku jest stała i co roku podlega waloryzacji wraz z rentą rodzinną.

[Głosów:1    Średnia:2/5]