Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które uczęszczały do psychologa unikały mówienia o tym. Psychoterapia była powszechnie uznawana za coś wstydliwego. Na szczęście obecnie już chyba nikomu nie przychodzi do głowy, aby wyśmiewać tych, którzy korzystają z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty.

Kiedy warto pomyśleć o psychoterapii?

W zasadzie można mówić o kilku przyczynach. Po pierwsze, coraz więcej osób pragnie lepiej poznać siebie i zrozumieć swoje zachowania. Samodzielnie trudno dostrzec wszystkie mechanizmy kierujące życiem, więc pomoc psychoterapeuty okazuje się nieoceniona. Po drugie, czynnikiem motywującym do psychoterapii są różnego rodzaju problemy w kontaktach z innymi ludźmi, a także samym sobą, o czym można przeczytać na http://www.pharmacon.waw.pl/. Bardzo często owe zaburzenia wynikają z kryzysowego zdarzenia. Może to być rozwód, śmierć bliskiej osoby, zdrada małżeńska bądź utrata pracy. W przypadku dzieci i nastolatków kłopoty mają swoje źródło głównie w niepowodzeniach szkolnych, nadmiernych wymaganiach rodziców bądź prześladowaniu przez innych uczniów. Psychoterapia okazuje się też skuteczna przy dręczących wspomnieniach z przeszłości i wynikającego z tego poczucia krzywdy.

Warto sobie uzmysłowić, że w zależności od rodzaju problemu oraz konstrukcji psychicznej osoby pragnącej skorzystać z psychoterapii pomocne mogą się okazać różne nurty terapeutyczne, więc przed wyborem trzeba zorientować się, w jakim podejściu psychoterapeutycznym pracuje dany psychoterapeuta. Istotna będzie też decyzja dotycząca samej formy, a więc terapii indywidualnej bądź grupowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]