Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się nad kupnem laktatora. Jest to urządzenie, dzięki któremu z łatwością odciągniemy pokarm z piersi. Szczególnie sprawdzi się u kobiet, które muszą na pewien czas rozstać się z dzieckiem lub wracają do pracy, dzięki czemu zapewniają dziecku odpowiednią ilość pokarmu podczas ich nieobecności. Laktator przyda się także w sytuacjach, kiedy z początku karmienie piersią jest dla kobiety trudnością, spowodowaną niedoborem pokarmu, zapaleniem piersi lub poranionymi brodawkami. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo duży wybór urządzeń, przy zakupie których kierować należy się przede wszystkim wygodą, aby pokarm z łatwością dało się odciągnąć i nie sprawiałoby to problemów kobiecie.
Tradycyjny laktator ręczny
Wyróżniamy dwa rodzaje laktatorów dostępnych na naszym rynku. Pierwszym rodzajem jest laktator ręczny. Idealnie sprawdzi się w sytuacjach okazjonalnego odciągania pokarmu lub w sytuacji, gdy nie możemy hałasować oraz nie planujemy powrotu do pracy w najbliższym czasie. Ten rodzaj laktatora przyda się szczególnie w początkowej fazie karmienia, kiedy występuje tak zwany nawał mleczny. Jest o wiele tańszy od laktatora elektrycznego – kosztuje około 80 złotych, cicho pracuje, a największą zaletą jest możliwość użycia go w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga zasilania. Musimy jednak pamiętać, że przy odciąganiu mleka laktatorem ręcznym trzeba się sporo napracować. Trwa to także znacznie dłużej niż w przypadku laktatora elektrycznego. W przypadku problemów związanych z odciąganiem pokarmu lub zapalenia piersi urządzenie może nie podołać. Wyróżniamy 3 rodzaje laktatorów ręcznych:
- tłokowe – należy odciągać pokarm dwoma rękami przy użyciu sporej ilości siły, działa na zasadzie strzykawki,
- gruszkowe – należy korzystać z niego także przy użyciu obu rąk, jego praca polega na zaciskaniu i puszczaniu pompki, co wytwarza podciśnienie, które z kolei zasysa pierś i odciąga pokarm,
- z pompką – to urządzenie możemy obsługiwać jedną ręką, miarowo naciskając rączkę
O czym warto pamiętać przy zakupie laktatora?
Wybierając laktator ręczny musimy zwrócić uwagę na dwufazowość odciągania. Niektóre modele posiadają dwa tryby odciągania pokarmu, imitujące ssanie piersi przez dziecko: stymulację, czyli pobudzanie laktacji oraz głębokie odciąganie, oznaczające wolniejsze i głębsze ssanie. Ważną kwestią jest również regulacja siły ssania. Posiadają ją bardziej zaawansowane laktatory, jednak warto skorzystać z tej opcji ze względu na swój komfort – dostosowujemy siłę ssania do swoich potrzeb, możemy delikatniej odciągnąć pokarm, jeśli piersi są obolałe, lub silniej, gdy kobieta karmi już przez pewien czas i piersi zdążyły się przyzwyczaić. Działa to na zasadzie pokrętła zmieniającego podciśnienie w laktatorze. Warto także wybrać laktator ręczny z nakładką masującą, która masuje delikatnie pierś, dzięki czemu mleko łatwiej wypływa, dzięki czemu odciąganie pokarmu jest dla nas wygodniejsze i bardziej komfortowe. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w adaptator, dzięki któremu odciągniemy pokarm do każdej szerokości pojemnika na mleko.
Nowoczesny i funkcjonalny laktator elektryczny
Polecany jest szczególnie kobietom, które po powrocie do pracy w dalszym ciągu chcą karmić dziecko własnym mlekiem lub posiadają problemy z odciąganiem pokarmu. Laktatory elektryczne w szybki i łatwy sposób pozwolą nam odciągnąć mleko, nie wymaga od nas żadnego wysiłku, większość modeli posiada regulację ssania. Jest jednak droższą opcją – ceny laktatorów elektrycznych sięgają nawet 400 złotych. Charakteryzują się głośniejszą pracą, a zabierając go poza dom musimy mieć dodatkowe baterie lub możliwość podpięcia kabla do gniazdka. Przy wyborze laktatora elektrycznego musimy kierować się ilością cykli na minutę, wyrażoną jak „cpm”. Jeśli szybkość jest poniżej 30 cpm czas odciągania pokarmu jest bardzo długi, a sam zabieg jest bolesny dla kobiety. Powyżej 30 cpm to szybkość dla kobiet okazjonalnie odciągających pokarm. Prędkość nawet do 60 cpm to opcja dla mam wracających do pracy.
Laktatory elektryczne dzielimy na 2 typy:
- Zasilane tylko z sieci elektrycznej, które musimy podpiąć do gniazdka, przybrać wygodną pozycję i mieć pod ręką miejsce do podpięcia kabla zasilającego.
- Zasilane z sieci elektrycznej i na baterie – bardziej praktyczne rozwiązanie, nie musimy ograniczać się do miejsc wyposażonych w gniazdka, możemy odciągnąć pokarm w dowolnie wybranym przez nas miejscu.
Przy wyborze laktatora zwróćmy także uwagę na łatwość czyszczenia sprzętu. Niektóre modele posiadają skomplikowane elementy, które wyczyścimy tylko za pomocą pałeczek do uszu lub innymi skomplikowanymi metodami. Ważna jest także wysoka jakość urządzenia, nie decydujmy się na tanie modele, wykonane z niskiej jakości tworzywa, które mogą stanowić dla nas zagrożenie lub nie posiadające odpowiednich certyfikatów. Przy wyborze rodzaju laktatora kierujmy się przede wszystkim tym, jak często będziemy go używać. Postępując w ten sposób zapewniamy naszemu dziecku komfort oraz bezpieczeństwo.