Dla większości rodziców kąpiel noworodka jest bardzo stresująca. Staramy się wykonywać wszystkie czynności bardzo delikatnie, zadbać o to, by maluszkowi było cały czas ciepło, woda nie nalała się do oka i dokładnie umyć całe ciało. Współczesny rynek oferuje nam wiele rozwiązań, dzięki którym taka kąpiel może stać się spokojną i przyjemną czynnością, zarówno dla noworodka, jak i dla rodziców.
Pierwsza, najistotniejsza rzecz – wanienka
Istnieje wiele rodzajów wanienek do kąpieli dla dziecka:
- Nadmuchiwana – idealnie nadaje się do małych powierzchni mieszkalnych oraz podczas podróży i pobytów wakacyjnych. Niektóre modele posiadają podkładkę, która pełni funkcję leżaczka, dzięki czemu łatwiej wykąpać nam noworodka. Dmuchana wanienka kosztuje około 120 złotych.
- Wanienka z hamakiem – posiada dopięty leżak wykonany z materiału, który możemy mocować w różnych pozycjach, w zależności od wieku malucha – noworodki układamy w pozycji leżącej, niemowlaka już w półsiedzącej. Taka przyjemność kosztuje nas około 150 złotych.
- Wanienka z odpływem – posiada plastikowy lub gumowy korek, dzięki czemu łatwo i szybko pozbędziemy się z niej wody po kąpieli. Kosztuje jedynie 50 złotych.
- Wanienka z wbudowanym plastikowym leżaczkiem – podobnie jak wanna z hamakiem – można układać dziecko w różnych pozycjach, posiada także antypoślizgowe dno i wskaźnik maksymalnej ilości wody, niektóre modele wyposażone są również w termometr oraz korek odpływu. Cena takiej wanienki to średnio 120 złotych.
- Wanienka z termometrem – posiada wbudowany termometr, dzięki czemu możemy stale kontrolować temperaturę wody, nie dopuszczając do wychłodzenia naszego maluszka. Niektóre posiadają także pojemniki z pompką, do których możemy wlać płyny do kąpieli lub szampon, nie przejmując się czy znajdują się w pobliżu. Koszt – około 150 złotych.
Leżaczek kąpielowy
Niektórzy rodzice rezygnują z dodatkowej wanienki dla dziecka i korzystają ze swojej, dużej wanny, wkładając do niej specjalny leżaczek kąpielowy. Jest to dosyć dobre rozwiązanie, zaoszczędzamy sporo miejsca i ograniczamy przestrzeń kąpieli wyłącznie do łazienki. Takie leżaczki posiadają specjalne haczyki, dzięki którym możemy umieścić je na ścianie, na przykład obok wanny. Są łatwe do przechowywania, higieniczne, wykonane z materiału szybkoschnącego i odpornego na pleśń. Leżaczek wykonany jest z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału, który będzie przyjemny dla skóry dziecka i nie podrażni jej. Anatomiczny kształt zapewnia dziecku odpowiednią, komfortową pozycję podczas mycia. Możemy umieszczać w nim dziecko w dwóch pozycjach: leżącej oraz półsiedzącej. Średnio utrzymują ciężar do 15 kilogramów, co oznacza, że leżaczek posłużyć nam może przez dłuższy czas, w przeciwieństwie do wanienki, z której dziecko szybko wyrasta. Koszt takiego sprzętu to około 100 złotych.
Kubek do mycia głowy
Dla maluchów bardzo często dużym przeżyciem jest mycie głowy. Płacz dziecka często wprowadza rodzica w nerwowy stan i doprowadza do bezsilności, przez co kąpiel może stać się prawdziwą udręką. Aby zapobiec takim wydarzeniom zaopatrzmy się w kubek do mycia głowy. Chroni on oczy oraz twarz dziecka przed wodą i szamponem podczas spłukiwania włosków. Posiada odpowiednio wyprofilowany kształt, miękką i elastyczną krawędź, która po przyłożeniu do czoła tworzy nieprzepuszczalną barierę dla wody – spływa na włosy, omijając okolice oczu i twarzy.
Kubki mają dużą pojemność, spokojnie starczy na spłukanie włosów za jednym razem, nie powodując nerwowości u dziecka ciągłym spłukiwaniem. Posiadają także specjalną przegrodę, która zwiększa strumień wylewanej wody. Tak pomocna rzecz, a tak tania – za taki kubek zapłacimy około 15 złotych.
Zobacz też: https://gemini.pl/kategoria/dziecko/akcesoria-dzieciece/karmienie-dzieci/kubki-dla-dzieci
Termometr kąpielowy
Bardzo ważną kwestią jest kontrolowanie temperatury wody, w której kąpany jest maluch. Jeśli decydujemy się na tradycyjną wanienkę plastikową lub kąpiemy dziecko w dużej wannie koniecznie musimy zakupić termometr kąpielowy. Najczęściej mają one zabawne wzory, na przykład rybki, dzięki czemu dziecko zainteresuje się pływającym obiektem i skupi na nim swoją uwagę. Termometr musi mieć łatwy odczyt temperatury, wyraźną skalę i szeroki słupek pomiarowy. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz nie posiadać rtęci. Kosztuje jedynie około 15 złotych.
Mata antypoślizgowa
Kolejnym obowiązkowym elementem kąpieli musi być mata antypoślizgowa, umieszczona w wanience.
- posiada przyssawki, które po dociśnięciu od razu mocno trzymają się dna wanienki,
- jest praktyczna, łatwa w transporcie, można ją zabrać w podróż lub każde nocowanie poza domem,
- wykonana z materiałów szybkoschnących, wystarczy powiesić w pozycji pionowej,
- łatwa w czyszczeniu – myjemy ją czystą i ciepłą wodą z mydłem,
- tania – kosztuje około 20 złotych.
Zabawki do kąpieli
Obowiązkowy element każdego pluskania. Dostępne są przeróżne wzory, kolory, modele, zaczynając od zwierzątek, kończąc na pojazdach. Zabawki kąpielowe pozwalają rozwijać dziecku wyobraźnię nawet podczas kąpania się. Element zabawy sprawia, że kąpiel staje się dla dziecka prawdziwą frajdą. Zwykle komplet zabawek do wody kosztuje około 30 złotych, warto zadbać tu o porządne wykonanie, posiadanie atestów oraz bezpieczeństwo.