Jaki fotelik samochodowy wybrać dla noworodka

Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka należy kupić jeszcze zanim maluszek przyjdzie na świat – będzie niezbędny podczas transportu noworodka ze szpitala do domu. Fotelik dla niemowląt powinien być przede wszystkim bezpieczny (sprawdzany w testach zderzeniowych), funkcjonalny i łatwy w montażu.

Fotelik dla noworodka należy wybierać spośród najmniejszych modeli (0-13 kilogramów). Montuje się go tyłem do kierunku jazdy.

Najlepszy fotelik dla noworodka: jak wybrać bezpieczny?

Ranking fotelików samochodowych jest przygotowywany na podstawie testów ADAC. Są to niezależne badania, które oceniają poziom bezpieczeństwa dziecka w wybranym foteliku. Akcesoria są sprawdzane w testach zderzeniowych (crashtestach), czyli w warunkach symulujących wypadek samochodowy. Po wieloetapowych badaniach fotelikom nadawane są oceny od 1 do 5. Według specjalistów bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który w teście ADAC otrzymał notę 5 lub 4. Nie zaleca się kupowania siedziska ocenionego niżej lub takiego, które w ogóle nie było poddane testom bezpieczeństwa. Producenci często umieszczają na swoich wyrobach różnego rodzaju certyfikaty, które zostały przyznane bez szczegółowych testów i nie mają dużej wartości. Tylko wysoka ocena w skali ADAC może być wiarygodnym potwierdzeniem bezpieczeństwa dziecka przewożonego w foteliku.

Pasy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym

Przy zakupie fotelika warto zwrócić uwagę także na rodzaj dołączonych pasów. Często montowane są pasy trzypunktowe, które nie zapewniają tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak pasy pięciopunktowe z dodatkowymi taśmami na biodra. Szelki muszą też być wystarczająco długie, tak aby można było przypinać nimi dziecko ubrane w kombinezon lub zimową kurtkę. Dodatkowo pasy powinny być od wewnętrznej strony wyłożone miękkim materiałem, dzięki któremu nie będą uwierały i drażniły skóry maluszka.

Wyposażenie fotelików samochodowych dla niemowląt – najważniejsza jest funkcjonalność

Głównym wymogiem przy wyborze fotelika dziecięcego jest bezpieczeństwo, ale należy uwzględnić także jego funkcjonalność. Przydatne cechy to między innymi:

  • wkładka dla noworodka, którą można zdemontować, kiedy dziecko urośnie,
  • zdejmowana tapicerka,
  • daszek chroniący przed słońcem,
  • regulowany zagłówek z osłonkami bocznymi,
  • funkcja spania (pochylany fotelik).

Co to jest ISOFIX?

Dużym udogodnieniem dla rodziców jest system ISOFIX dostępny w wybranych modelach aut. Są to specjalne uchwyty ulokowane pomiędzy oparciem a siedziskiem fotela samochodowego. Rozwiązanie pozwala na szybkie zamontowanie fotelika bez użycia pasów bezpieczeństwa. Wystarczy wsunąć podstawę siedziska w zaczepy ISOFIX do momentu kliknięcia. Montaż fotelika w taki sposób trwa zaledwie kilka sekund. System jest obecnie instalowany w większości nowych samochodów. Szczegółową listę modeli aut z systemem ISOFIX można znaleźć TUTAJ .

[Głosów:0    Średnia:0/5]