Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie przydomowym?

W obecnych czasach, gdy dzieci coraz częściej zapadają na choroby cywilizacyjne, takie jako otyłość, alergie czy cukrzyca, bardzo ważne jest, aby zachęcać je do czynnego wypoczynku na łonie natury. Z pomocą może przyjść nam dobrze zaplanowany i atrakcyjny plac zabaw. Ciekawe urządzenia staną się pretekstem do zabaw na świeżym powietrzu, dzieci z chęcią będą przebywać na podwórku, a rodzice mogą zyskać chwilę na relaks.

W poniższym artykule podpowiemy, jak skutecznie i atrakcyjnie urządzić bezpieczne miejsce zabaw dla naszych pociech.

Otoczenie

Połową sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca na lokalizację placu zabaw. Aby była to przestrzeń bezpieczna, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów:

w najbliższym otoczeniu nie powinno być zbiorników wodnych, a jeżeli niestety takie występują, musimy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, aby nie stwarzały zagrożenia,

nie możemy lokalizować placu zabaw w pobliżu ulicy

nie powinniśmy umieszczać w najbliższym otoczeniu placu zabaw kontenerów na śmieci czy kompostowników,

miejsce powinno być osłonięte przed wzrokiem obcych osób, szczególnie zza ogrodzenia ogrodu,

jeżeli planujemy plac zabaw dla małych dzieci, a otoczenie jest niebezpieczne, możemy wykonać ogrodzenie placu zabaw, co ochroni dzieci przez niebezpiecznymi czynnikami z zewnątrz. Ogrodzenie nie powinno jednak ograniczać widoczności,

dobrze, jeżeli teren gdzie planujemy ustawić plac zabaw, jest przynajmniej w pewnej części zacieniony, najlepiej, jeżeli zacienienie występuję tam po południu, dając przyjemny chłód,

plac zabaw powinien być oddalony w takiej odległości, aby możliwe było swobodne obserwowanie bawiących się dzieci, jednak powinniśmy przewidzieć także, iż lokalizacja placu zabaw w miejscu spotkań towarzyskich, może być uciążliwa, ze względu na hałas, jaki tam powstaje.

Rośliny

Rośliny sąsiadujące z placem zabaw i znajdujące się w jego otoczeniu powinny być sprawdzone i bezpieczne, nie możemy stosować gatunków, których chociaż jeden element jest trujący. Bardzo wiele powszechnie stosowanych roślin jest trujących, a ich zjedzenie może zakończyć się tragicznie, dlatego powinniśmy uważać na to, jakie gatunki dobieramy. Do roślin trujących zaliczamy: cis pospolity, kruszynę pospolitą , porzeczkę krwistą , ostrokrzew, naparstnicę, bluszcz pospolity, konwalię majową, śnieguliczkę pospolitą, trzmielinę oskrzydloną. Wiele tych gatunków występuje powszechnie w ogrodach, nie zdajemy sobie nawet sprawy z zagrożenia, jakie stanowią.

Gatunki sadzone w sąsiedztwie placów zabaw powinny dobrze znosić uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamane gałęzie, oberwane liście, owoce. Mogą przecież być wykorzystywane do zabaw i poważnych eksperymentów przyrodniczych. Unikamy roślin które maja kolce, barwią lub wydzielają szkodliwe soki. Warto za to posadzić gatunki, których poszczególne elementy mogą być wykorzystywane w zabawie : kasztanowce, klony, dęby, jarzęby będą idealnymi kompanami dziecięcych zabaw.

Wyposażenie

Czyli najważniejszy element każdego placu zabaw – sprzęty, jakie się tam znajdą. Poszukując najlepszych elementów wyposażenia placów zabaw, powinniśmy zwrócić uwagę czy posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty, które określają zgodność produktów z normami bezpieczeństwa, określonymi dla danych grup.

Kupując sprzęty na plac zabaw, musimy także sprawdzić, czy są dostosowane do wieku ich użytkowników. Tylko takie urządzenia gwarantują fantastyczną i bezpieczną zabawę, zbyt trudne lub zbyt łatwe czynności mogą zniechęcać dzieci do zabawy. Warto postarać się, aby plac zabaw rósł razem z dziećmi. Sprzęty powinny być łatwe w demontażu i wymianie.

Kolejnym ważnym elementem budowy sprzętów zabawowych, jest tworzywo z jakiego zostały wykonane. Najpowszechniejszym budulcem jest drewno, które stanowi materiał trwały, odporny na czynniki zewnętrzne i bezpieczny.

Oglądając zabawki, zwróćmy uwagę na ich powierzchnie, czy sa gładkie, w jaki sposób zostały wykończone, jak są zakończone gwoździe i śruby, czy nie stwarzają ryzyka skaleczenia. Powinniśmy unikać sprzętów z otworami, w których może zakleszczyć się głowa lub palce dziecka.

Do najczęściej stosowanych elementów wyposażenia placów zabaw możemy zaliczyć:

piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie, domki i ścianki wspinaczkowe.

Atrakcyjny i kuszący plac zabaw może szybko zyskać swoich zwolenników, dzięki czemu dzieci chętnie będą wypoczywać na świeżym powietrzu, przez co poprawi się ich zdrowie i kondycja fizyczna. Dla rodziców, ciekawy plac zabaw może oznaczać chwilę wytchnienia w codziennym dniu. Zlokalizowane w pobliżu placu zabaw zadaszenie : https://ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu pozwoli na relaks w cieniu i spokoju!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

Comments are closed.