W wieku niemowlęcym głównym napojem dla dziecka powinno być mleko matki albo mleko modyfikowane. Jednak jeszcze w pierwszym roku życia można zacząć podawać herbatki. Kiedy dokładnie warto rozpocząć i jak wybierać najlepsze herbatki dla dzieci?

Jako że popularna czarna i zielona herbata zawierają duże ilości teiny, nie należy podawać ich małym dzieciom. Jest to substancja o działaniu pobudzającym, która podobna jest do kofeiny, dlatego może zaszkodzić niemowlęciu. Właśnie dlatego dzieciom do pierwszego roku życia wolno podawać tylko herbatki owocowe oraz herbatki ziołowe.

Głównym celem podawania herbatek jest uzupełnienie poziomu płynów w organizmie dziecka. Herbatki pozwalają na ugaszenie pragnienia, ale również mogą być źródłem minerałów i witamin dla dziecka. Niektóre z nich są również pomocne w łagodzeniu objawów różnych dolegliwości, na przykład kolki jelitowej.

Od kiedy zacząć podawać herbatki dla niemowląt?

Zasadniczo herbatki w diecie dziecka mogą pojawić się już od około 4. miesiąca jego życia. To właśnie wtedy można zacząć podawać pierwsze herbatki ziołowe. Herbatki owocowe powinno się natomiast podawać od 5. miesiąca życia dziecka. Warto jednak wskazać, że w sprzedaży znajdziemy też delikatne herbatki gotowe, które mogą być podawane dziecku już po 1. tygodniu życia w celu uzupełniania płynów Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju herbatki dla niemowląt – https://humana-baby.pl/kategoria/herbatki/ są to między innymi herbatki z kopru włoskiego, rumianku, herbatki zawierające specjalnie skomponowane składniki ułatwiające zasypianie, herbatki o smaku owocowym.

O czym pamiętać przy podawaniu herbatki?

Herbatkę dla dziecka powinniśmy przyrządzać zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu. Nie możemy podawać herbatek zbyt ciepłych, ponieważ mogą spowodować groźne oparzenia. Jeśli dziecko nie dopije podanej herbatki, w takim przypadku nie powinniśmy odkładać jej na dłuższy czas i potem podawać ponownie, ponieważ mogą zacząć rozwijać się w niej niebezpieczne dla układu pokarmowego dziecka bakterie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]