Fotelik rowerowy dla dziecka

Dziecko to najważniejszy skarb w naszym życiu. Każdego dnia obserwujemy jego postępy w rozwoju, dając mu szczęście i radość. Nic dziwnego, że chcemy, aby towarzyszyło nam na każdym kroku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wspólne podróże rowerowe. Aby móc zabierać dziecko na aktywne wycieczki musimy zakupić odpowiedni fotelik rowerowy.

Przede wszystkim na zakupy zabieramy ze sobą dziecko. To ono będzie korzystało ze sprzętu, więc musi być dla niego wygodne. Wybór fotelików jest bardzo duży. Musimy jednak myśleć o bezpieczeństwie, dlatego nie warto inwestować w tanie foteliki, wykonane ze słabych materiałów, nieposiadające odpowiednich zabezpieczeń. Najlepszym wyborem będzie specjalistyczny sklep zaopatrzony w profesjonalne foteliki rowerowe, gdzie otrzymamy gwarancję i solidne wykonanie. Dobrze wziąć także ze sobą rower, aby odpowiednio dopasować sprzęt.

Czym kierować się przy wyborze fotelika?

Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na następujące elementy:

  • Przeznaczenie – każdy fotelik odpowiada konkretnej wadze dziecka, jedne są do 15 kilogramów, są także modele dla cięższych dzieci. Ważne jest, aby był odpowiednio dostosowany.
  • Sposób mocowania – najpopularniejsze są foteliki mocowane z tyłu do bagażnika lub ramy. Są także modele mocowane z przodu przy kierownicy, jednak mniej praktyczne – łatwiej się przewrócić i gorzej się kieruje. Foteliki bagażnikowe są bardzo łatwe w zamontowaniu, co daje stabilność i bezpieczeństwo.
  • Siedzisko – musimy zwrócić uwagę na wysokość fotelika; niektóre modele są dość niskie, przez co dziecko nie może swobodnie oprzeć główki. Fotelik powinien zabezpieczać też dziecko z boku. Dobrze, jeśli jest obszyty miękkim materiałem, co zmniejszy ryzyko podrażnień i otarć skóry u dziecka. Zaawansowane modele posiadają regulowane oparcie, dzięki czemu dziecko może uciąć sobie wygodnie drzemkę podczas jazdy, lub składane – zajmuje mniej miejsca w domu.
  • Szelki – konieczne w wyposażeniu fotelika, wyróżniamy dwa rodzaje: trzypunktowe i pięciopunktowe, przy czym te drugie są bezpieczniejsze. Zapięcie powinno być skonstruowane w taki sposób, aby dziecko nie mogło samo ich odpiąć.
  • Podnóżki – niezbędny element fotelika, by dziecko mogło wygodnie ułożyć nóżki, bez ryzyka zahaczenia o szprychy.
  • Odblaski – im bardziej nas widać po ciemku tym jesteśmy bezpieczniejsi.

Zanim udasz się do sklepu spędź trochę czasu na zdobyciu odpowiedniej wiedzy, dzięki czemu dowiesz się czego potrzebuje Twoje dziecko i rozeznasz rynek. Dobrze jest poczytać różne fora, gdzie rodzice przetestowali wiele modeli i mogą coś polecić. Sprzedawcy w sklepach często nie mają praktycznej wiedzy, jedynie tą wyuczoną, kierują się też własnymi osiągnięciami, więc proponują najdroższe modele, które niby jako jedyne mają wszystko, co potrzeba dziecku.

Ceny fotelików rowerowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz marek. W onternecie dostępne są różne rankingi informujące które z nich są najlepsze. Przede wszystkim ich produkty muszą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Najtańsze foteliki z certyfikatem to wydatek około 150 złotych, przy czym jest to sprzęt, w który warto zainwestować nieco więcej, choćby ze względu na jakość. Najdroższe kosztują około 600 złotych, co nie znaczy, że modele za 300 lub 400 złotych także nie są wystarczające. Często wysoka cena jest ukierunkowana wzorem lub dodatkowymi, tak naprawdę zbędnymi elementami. Najlepiej celować w średni przedział – za tą cenę otrzymamy fotelik bezpieczny i funkcjonalny. Nie decydujmy się na foteliki wiklinowe. Ich cena jest kusząca – około 35 złotych, ale nie dają nam odpowiedniego bezpieczeństwa, ponieważ nie posiada on pasów oraz trzeba samodzielnie go montować.

Ochrona konieczna

Kolejnym elementem rowerowych przygotowań jest dobór kasku dla dziecka. Koszt porządnego kasku waha się między 50 a 100 złotych. Ochrona główki jest najważniejsza, w razie upadku kask skutecznie go zamortyzuje i zapobiegnie wszelkim urazom. Nie można dopuścić do sytuacji, w której zabieramy dziecko na rower bez kasku.

Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

Przed wyjazdem musimy zaplanować całą trasę z rozwagą. Warto zadbać o otoczenie – zrezygnować z zatłoczonych, pełnych spalin miast na rzecz lasów, terenów zielonych. Droga musi być w miarę równa, nie wyboista, aby nie sprawiła dyskomfortu dziecku i zmniejszała ryzyko upadku. Należy zaplanować sobie wszystkie przerwy – dziecko po dłuższym czasie będzie znużone jazdą, nie powinno też zbyt długo siedzieć w jednej pozycji. Warto wziąć ze sobą koc, kilka zabawek oraz oczywiście jedzenie i picie. Zadbaj odpowiednio o skórę dziecka – nawet, jeśli słońce nie jest ostre posmaruj skórę filtrem ochronnym, a na głowę załóż czapeczkę. Przyda się w razie konieczności pelerynka przeciwdeszczowa, oraz środki przeciw komarom lub kleszczom

Wybór fotelika nie jest skomplikowaną sprawą. Należy jednak pamiętać o pewnych wytycznych, które będą decydować o wyborze. Musimy kierować się głównie bezpieczeństwem oraz komfortem naszego dziecka. Jego radość z wycieczek rowerowych będzie dla nas najcenniejsza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]