Żywność i mleko dla niemowląt – na co zwrócić uwagę, wybierając produkty dla dzieci?

Odpowiednie żywienie niemowlęcia jest bardzo ważne dla jego zdrowia i właściwego rozwoju. Najlepiej zbilansowanym pokarmem dla maluszków jest mleko matki, ale z czasem należy rozszerzyć dietę dziecka i wprowadzić do niej nowe produkty. W tym czasie mamy podejmują często również decyzję o zakończeniu karmienia piersią. Stają wówczas przed wyborem odpowiedniego mleka następnego. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu produktów dla dzieci.

Idealny pokarm dla dziecka – mleko mamy

Moc natury wspierająca karmiące piersią mamy jest niezwykła. Kobiece mleko to najlepiej zbilansowany pokarm, który zapewnia maluszkowi ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Podczas jednego z pierwszych karmień maluszek otrzymuje wyjątkową porcję pokarmu – tzw. siarę, która stanowi swego rodzaju naturalną „szczepionkę”, wspierającą układ odpornościowy dziecka już od pierwszych dni! Mleko mamy zawiera m.in. oligosacharydy mleka kobiecego, wysokiej jakości białko, którego ilość idealnie dopasowuje się do potrzeb dziecka na każdym etapie rozwoju, „dobre” tłuszcze – np. DHA z rodziny omega-3, ważny dla rozwoju wzroku i mózgu maluszka, cukier mleczny, czyli laktozę, będącą dla dziecka źródłem energii i bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Skład kobiecego pokarmu zmienia się wraz z potrzebami rozwijającego się maluszka, na każdym etapie rozwoju niemowlęcia dopasowując się jak najlepiej do jego zmieniających się potrzeb. Specjaliści zachęcają mamy, aby karmiły niemowlęta wyłącznie w naturalny sposób przez pierwsze 6 miesięcy życia. Co więcej – nie istnieje górna granica wieku maluszka, po której taki sposób żywienia należałoby zakończyć. Mama może więc kontynuować go tak długo, jak tego potrzebuje, stopniowo rozszerzając dietę dziecka o nowe pokarmy. Jednak w przypadku, gdy kobieta podejmie decyzję o zakończeniu karmienia piersią, powinna wybrać mleko następne, które będzie jak najlepiej odpowiadać potrzebom maluszka. Jak zrobić to z głową?

Mleko dla niemowląt – jakie wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się zakończyć karmienie piersią, powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby wybrać mleko modyfikowane dla niemowląt, które będzie odpowiadać potrzebom twojego dziecka. Chociaż wszystkie produkty z tej kategorii muszą spełniać te same rygorystyczne normy pod względem jakości i składu, nie wszystkie mleka następne dostępne na rynku są takie same. Wybór takiego produktu nie może być więc dziełem przypadku – pod uwagę należy wziąć jego skład, warto też przyjrzeć się opiniom innych mam.

Zmiana sposobu żywienia dziecka z karmienia piersią na mleko modyfikowane to ważna decyzja, dlatego warto skonsultować ją z pediatrą, który zarekomenduje produkt odpowiedni dla twojego dziecka, np. NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O. To mleko modyfikowane powstało z myślą o maluszkach po 6. miesiącu życia, które nie są już karmione mlekiem mamy. Jego receptura inspirowana jest składem mleka mamy – komponując ją, specjaliści bazowali na wynikach 60 lat badań nad pokarmem kobiecym. Jakie składniki znajdziemy w tym produkcie? M.in. oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, wysokiej jakości białko OPTIPRO®, aktywne kultury bakterii L.reuteri, takie jak w mleku mamy, witaminy i składniki mineralne, w tym immunoskładniki (cynk*, żelazo*, witaminę A* i C*) oraz DHA* – „dobry” tłuszcz z rodziny omega-3.

Wybierając mleko modyfikowane dla dziecka warto zaufać doświadczeniu mam, które tę decyzję mają już za sobą. NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O stanowi łagodne przejście po karmieniu piersią, co potwierdziło w niedawnym teście aż 97% ankietowanych mam. 98% stwierdziło, że mleko smakowało ich maluszkom, a 93%, że było dobrze tolerowane przez ich brzuszki. Ważny jest oczywiście także sam sposób przejścia na nowy sposób żywienia. Początkowo karmiąca mama może zastąpić mlekiem modyfikowanym jedno przystawienie maluszka do piersi  i w ten sposób stopniowo zapoznawać go z nowym pokarmem. Później, w miarę potrzeb, stopniowo można zamieniać kolejne karmienia.

W krainie nowych smaków czyli rozszerzanie diety pod lupą

Czy wiesz, że, gdy mleko modyfikowane dla niemowląt wciąż stanowi podstawę żywienia twojej pociechy, możesz rozpocząć rozszerzanie diety maluszka o nowe pokarmy? Zgodnie z opracowanym przez specjalistów schematem żywienia niemowląt, nowości w jadłospisie dziecka należy wprowadzać po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia. Wtedy to możesz zaserwować małemu smakoszowi pierwsze gotowane i miksowane warzywa, a później także owoce podane w formie gładkiego purée i pierwsze kaszki dla dzieci. Pamiętaj jednak, aby nowe propozycje w niemowlęcym menu wprowadzać stopniowo i z uwagą śledzić reakcje dziecka na wszystkie nowości w jego jadłospisie.

Wybierając produkty, z którymi chcesz zapoznać swoja pociechę, pamiętaj o tym, że niemowlęcy brzuszek nie jest jeszcze gotowy na potrawy, które goszczą na stole dorosłych. Zwracaj więc uwagę na to, aby posiłki maluszka były dopasowane do jego wieku, a składniki, z których powstają, pochodziły wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i były kontrolowane pod względem zawartości potencjalnie szkodliwych dla maleństwa substancji – np. azotanów czy pestycydów. Odpowiednio zaplanowane rozszerzanie diety ma wpływ na zdrowie twojego maluszka, a także wspiera kształtowanie się pierwszych nawyków i preferencji żywieniowych.

Wybór produktów przeznaczonych dla niemowląt nie musi być trudny. Zdobycie w tym zakresie odpowiedniej wiedzy, a także pomoc ekspertów mogą okazać się istotnym wsparciem w zakresie rozszerzania diety maluszka. To pomoc dla rodziców planujących włączanie pierwszych nowości do jadłospisu swoich pociech!

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

[Głosów:2    Średnia:5/5]