Zdrowa dieta dziecka

Odpowiednie i zbilansowane żywienie dzieci to często niedoceniana inwestycja na całe dorosłe życie. Zdrowe odżywianie dziecka nie musi stanowić wyzwania dla rodziców – wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby Twój maluch z radością spożywał przygotowanie przez Ciebie dania. O czym warto pamiętać układając jadłospis dla dziecka?

Dieta dla dziecka – jadłospis i kilka ważnych zasad

Jadłospis dziecka w wieku szkolnym i małych dzieci opiera się na dwóch filarach – powinno być smacznie i różnorodnie. Podczas komponowania posiłków trzeba uwzględnić kilka elementów, które nie różnią się zbytnio od podstaw właściwego menu dla dorosłych. Po pierwsze – dzieci jedzą oczami. Tak samo istotne jest to co podajesz, jak i w jaki sposób to zaprezentujesz i przyrządzisz.

Zdrowe odżywianie dzieci – czego potrzebuje dziecko i nastolatek?

W diecie dziecka powinna być odpowiednia dawka kalorii, być jak najmniej monotonna. Zdrowe żywienie dzieci musi zapewniać dzienną dawkę składników odżywczych i witamin. Dzieci nieustannie rosną – stąd tak ważne w menu są witamina D i E, wapń, żelazo oraz magnez. Wszystkie te składniki zapewnią produkty mleczne, warzywa, ryby i owoce morza. Wprowadzaj określone potrawy w zależności od pór roku – magnez uzupełni ciemne kakao, pite w zimowe wieczory, latem korzystaj z dobrodziejstw natury – świeżych owoców i warzyw. Dobrym wyborem będzie także zastąpienie zwykłej mąki pszennej — mąka jaglana czy mąka żytnia 200, będą na pewno lepszym wyborem.

Kiedy i jak wprowadzić kasze do jadłospisu?

Kasza powinna znaleźć się w diecie każdego dziecka. Jest to wartościowy posiłek, który dostarcza energii, błonnika, składników odżywczych, a do tego jest łatwy w przygotowaniu.  Większość kasz może być spożywana od samego początku rozszerzania diety, czyli po 6 miesiącu życia dziecka.

Kasze (szczególnie te bezglutenowe) można wprowadzić do diety dziecka już na samym początku jej rozszerzania. Szczególnie polecane są: kasza jaglana, kasza owsiana, kukurydziana i gryczana. Jeśli podajemy gluten, można przygotowywać kaszę mannę. Dania dla dzieci można też wzbogacać kaszą quinoa.

Kaszę warto wprowadzić zaraz po warzywach i owocach i początkowo najlepiej w jak najmniej przetworzonej formie, czyli bez soli, sosów. Może być ugotowana na sypko do jedzenia łyżką lub paluszkami.  Kasze są dobre jako dodatki do zup, placuszków, kotlecików czy faszerowania warzyw lub mięsa.

Pamiętaj, że dobre odżywianie dzieci wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy, a także wzmacnia odporność. Zdrowa dieta dla dziecka to nie tylko dobrze skomponowany obiad, drugie śniadanie, ale także przekąski, po które dzieci sięgają w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]