Wózek dziecięcy

Wózek dla dziecka powinien być był wygodny, funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, musimy jednak dokładnie się im przyjrzeć i dokonać właściwego zakupu.

Możemy wybierać wśród wózków gondolowych, spacerówek, czy też połączeniu jednego z drugim – wózków wielofunkcyjnych. Bardzo istotnym elementem jest jego amortyzacja, dzięki której dziecko nie jest narażone na zbyt duże wstrząsy podczas poruszania się wózka po nierównych nawierzchniach.

Zawieszenie oparte na wahaczach

Tego typu amortyzatory umiejscowione są na ramie stelaża wózka, tuż przy kołach. Podczas jazdy mechanizm ten łagodnie odchyla się od pionu, przez co amortyzuje wszelkie drgania i wstrząsy. Niektóre wózki posiadają wahacze ukryte w ramie, dzięki czemu są niewidoczne.

Wahacze nie pozwalają jednak na bujanie wózkiem na boki. Tego typu amortyzatory idealnie nadają się na równe nawierzchnie, czyli chodniki lub parkowe alejki. Są dosyć twarde, dlatego nie sprawdzą się na krzywych powierzchniach, gdzie dziecko odczuwałoby wszystkie nierówności.

Zawieszenie na paskach

Są to skórzane paski, które łączą dolną i górną część stelaża wózka. Są one ciche, nie korodują ani nie skrzypią. Po jakimś czasie mogą jednak zbytnio się rozciągnąć, przez co rama wózka będzie się powoli opuszczać.

Musimy więc co jakiś czas je napinać, lub wymienić na nowe gdy jest już to niemożliwe. Można taki wózek bujać na boki, lecz od jakości pasów zależna będzie intensywność bujania. Ten rodzaj zawieszenia jest dość miękki, nada się więc na drogi różnej jakości.  Pamiętajmy jednak, że każdy z pasków funkcjonuje oddzielnie, więc jeśli zdarzy nam się, że wózek wpadnie kołem w dziurę może się niebezpiecznie przechylić.

Zawieszenie na sprężynach

Sprężyny wmontowane są w ramę wózka i podczas jazdy skutecznie amortyzują wszelkie wstrząsy. W większości modeli są one ukryte, przez co nie tracą na wyglądzie. Bujanie w takich wózkach przeważnie jest możliwe wyłącznie w przód i w tył, choć istnieją modele, które można bujać także na boki. Ważne, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta i nie uszkodzić sprężyn.

Wózek z zawieszeniem opartym na sprężynach polecany jest raczej na równe nawierzchnie, z powodu jego twardości. Istnieją także takie modele wózków, które mają regulowaną twardość zawieszenia sprężynowego. Wtedy samemu możemy zdecydować czy chcemy aby nasze zawieszenie było miękkie, czy też twarde.

Jest to idealna opcja gdy poruszamy się wózkiem po różnego rodzaju nawierzchniach. Dobrze jednak wcześniej opanować regulację twardości zawieszenia, by nie okazało się to zbyt skomplikowane i nie będziemy w efekcie z tego korzystać.

Zaawansowane spacerówki

Wózki spacerowe nie zawsze są wyposażone w zawieszenie. Ich konstrukcja jest sztywna i wszelkie wstrząsy amortyzowane są wyłącznie przez koła. Jeśli spacerujemy po wyboistych drogach może to być bardzo niekomfortowe dla waszego malucha. Dziecko będzie odczuwało niewygodę, a ucięcie sobie drzemki w takim wózku będzie graniczyło z niemożliwym. Zanim więc kupimy wózek spacerowy upewnijmy się, że posiada on miękkie zawieszenie.

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę podczas zakupu wózka dziecięcego?

  • Wózek powinien posiadać atesty, czyli znaki bezpieczeństwa, wyrażone jest to za pomocą dużej litery B umieszczonej w trójkącie. Przyznawane są na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.
  • Koła wózka powinny być duże i pompowane, sprawdzą się dzięki temu podczas dłuższych spacerów i na nierównym podłożu. Najlepiej wybrać wózek z 4 kołami, oznacza to większą stabilność i możliwość manewrowania wózkiem, 3 koła mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu.
  • Zwróćmy uwagę na stelaż, od niego zależy waga naszego wózka. Najlepiej wybrać aluminiowy, ponieważ jest najlżejszy, dzięki temu pozostając samemu z maluchem i wybierając się na spacer z łatwością poradzimy sobie z ewentualnym zniesieniem wózka.
  • Ważne są także hamulce – powinny blokować oba koła jednocześnie, po zablokowaniu wózek nie będzie miał możliwości poruszania się do przodu. Najlepiej przetestować je na pochyłym podłożu, by upewnić się, że działają i dadzą bezpieczeństwo naszemu dziecku.
  • Wysokość rączki musi być regulowana, by każdy prowadzący wózek mógł odpowiednio ją dostosować do swojego wzrostu. Dzięki temu prowadzimy wózek komfortowo i zmniejszamy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Dobrze, jeśli rączka jest również przekładana – ta opcja daje nam możliwość ustawienia wózka tyłem lub przodem do kierunku jazdy, przez co wiatr lub deszcz nie zaszkodzi maluchowi.
  • Kosz na zakupy – najlepiej, aby był fabrycznie zamontowany, zawieszanie dodatkowych toreb z przodu wózka to kolejny ciężar, zmniejszający stabilność wózka i podnoszący ryzyko jego wywrócenia się.

Niezależnie od rodzaju amortyzacji w wózku ich cena nie ulega zmianie. Za porządny i wysokiej jakości wózek z wieloma udogodnieniami dla malucha zapłacimy nawet do 3000 złotych. Jest to jednak inwestycja na kilka lat a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka.

[Głosów:22    Średnia:3.1/5]

1 KOMENTARZ

  1. Mieszkamy w mieście a tu dobre amortyzatory się przydają. Z krawężnikami świetnie radzi sobie model Vicco od Adamexu, który kupiliśmy z mężem dla naszego synka. To wszytko dzięki żelowym bezdętkowym kołom i bardzo dobrym amortyzatorom. Wózek jest solidny, ale lekki, wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów. Do miasta idealny!

Comments are closed.