TOP 7 technik relaksacyjnych

Szukasz sprawdzonych sposobów na stres? Oto 7 technik relaksacyjnych, które pomogą Ci się wyluzować. Sprawdź, jakie techniki relaksacyjne poprawią twoje samopoczucie i pomogą jak najszybciej poradzić sobie ze stresem!

Techniki relaksacyjne na stres

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. Wszyscy mamy nieco inną odporność na jego oddziaływanie, nie ulega jednak wątpliwości, że przy dużym nasileniu stresorów możliwe jest wystąpienie nieprzyjemnych objawów, takich jak np. nerwowość, drażliwość, kłopoty z zasypianiem czy koncentracją. Z tego powodu szczególnego znaczenia nabiera walka ze stresem.

Osoby, które chcą skutecznie poradzić sobie ze skutkami stresu coraz częściej wybierają techniki relaksacyjne. Nie dość, że są one bardzo proste w praktyce, to jeszcze ich wybór jest tak szeroki, że bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele z nich opiera się na medytacji, czyli osiągnięcie stanu relaksacji poprzez głębokie skupienie na danej rzeczy lub bodźcu.

1. Muzykoterapia

Choć słuchanie muzyki oddziałuje na cały układ nerwowy, to trzeba pamiętać, że nie każdy jej typ uspokaja. Według badań w relaksacji doskonale pomagają np. utwory Mozarta. Świetne są też odgłosy przyrody, jak np. szum fal czy odgłosy ptaków.

2. Joga

Joga to znakomite ćwiczenia zarówno dla ciała, jak i duszy. Pomaga zmniejszyć uczucie niepokoju i stresu, a do tego poprawia równowagę, elastyczność i wytrzymałość. Same ćwiczenia składają się z wielu aktywnych i pasywnych pozycji, zwanych asanami. Wśród głównych założeń jogi wskazuje się doskonalenie samodyscypliny, własny rozwój oraz medytację i ascezę, co z kolei prowadzi także do rozwoju duchowego.

3. Wizualizacje

Wizualizacje to specyficzny typ medytacji. Ta technika relaksacji polega na całkowitym wyciszeniu i skupieniu się na wybranym przedmiocie, widoku, krajobrazie czy dźwięku. Twoim zadaniem jest odcięcie się od wszelkich pozostałych myśli i pełna koncentracja wszystkimi zmysłami dokładnie na wybranym obiekcie, co pozwala oczyścić umysł oraz osiągnąć relaksację.

4. Trening autogenny Schultza

To coraz popularniejsza technika relaksacyjna. Jej istotą jest osiągnięcie uczucia ciężkości lub ciepła w swoim organizmie za pomocą autosugestii. W tym celu trzeba skupiać się na kolejnych częściach własnego ciała, początkowo ćwiczenia trwają 20 minut, wraz ze wzrostem zaawansowania wydłuża się także czas pojedynczej sesji.

5. Relaksacja Jacobsona

W tej metodzie do stanu relaksacji dochodzi się poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśniowych. W ten sposób uczysz się stopniowej redukcji napięcia, ćwiczenia trzeba wykonywać w cichym i spokojnym miejscu.

6. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe są częścią wielu metod relaksacyjnych, często stosowane są też jako osobna technika. Szczególnie polecane jest tu oddychanie przeponowe. Aby oddychać w ten sposób, należy położyć dłoń w okolicy mostka i dopilnować, aby podczas kolejnych wdechów unosił się właśnie ten fragment klatki piersiowej.

7. Mindfulness – trening uważności

To praktyka uważności, w czasie której należy skupić się wyłącznie na „tu i teraz”. W czasie sesji trzeba zawiesić i odrzucić martwienie się o przyszłość lub rozpamiętywanie przeszłości – nawet tej sprzed kilku minut. Do praktyki uważności nie potrzebujesz nawet odosobnionego miejsca, a trening może trwać zarówno kilka chwil, jak i kilkadziesiąt minut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]